Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63674 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

joe125 έγραψε: όσο για το ρεύμα ο ηλεκτρολόγος που έκανε την συνδέσει δεν μέτρησε πόσα αμπέρ τραβάει και αν έχει διακύμανση στα αμπέρ?

οταν το συνεδεσε,μου ειχε πει να κατεβω να το ανοιξω για 5 λεπτα,κατι ειχε μετρησει με ενα πολυμετρο,ειπε οτι ολα ειναι οκ!απλα εκανε ενα χιουμοριστικό σχολιο για το δίκτυο της ΔΕΗ,οτι κατι θέμα ειχε το σπιτι γιατι ειχα μικροτερη ταση? κατι τετοιο..ειπε οτι δεν ειναι τπτ σημαντικό..
δεν εδωσα σημασια το περασα λιγο στο ντουκου..

joe125 έγραψε: το νερό αν δεν το επισημοποιήσει κανείς το κρατάει η την άλλη μέρα είναι κρύο?

αν τη μια μέρα έχει ηλιο ολη μέρα και εχουμε ζεστο νερό,την επομενη αν δεν εχει ηλιο παει το νερο παγωσε..θα πρεπει να αναψω αντισταση.. δεν το κραταει την επομενη με τιποτα!
ακομα και αν το πρωι εχει λιγο ηλιο και εχει χλιαρο νερο,το βραδυ αργα με το κρυο,το νερο παγωνει..

οι σωληνες κυκλοφοριας και παροχης ζεστου νερου προς το μπανιο,ειναι πλεον εκτεθειμένες στη ταρατσα,μιας και ενα μονωτικο μαυρο που ειχε τοσα χρονια εχει διαλυθει..αλλα ποσο απωλεια να εχω απο τις σωληνες...

γενικα με απασχολει το θεμα καταναλωσης..αν ειναι μερα παρα μερα να αναβω αντισταση για μια ωρα και να καιω ρευμα,μηπως συμφερει να καιω καλοριφερ μια ωρα το βραδυ να ζεσταινει το μποιλερ και τα 2 σωματα που εχω αφησει στα υπνοδωματια?
ειναι συγκρισιμα τα κοστη?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63679 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
υπάρχει και άλλο μπόιλερ που είναι συνδεδεμένο με τον λέβητα?
μήπως έχει γίνει πατάτα στην σύνδεση και τα νερά του ηλιακού όταν είναι ζεστά αναμιγνύονται με του μποίλερ που είναι κρύα και έτσι νομίζεις ότι δεν κρατάει ζεστά τα νερά?
γιατί αν χωρίς χρήση ζεστού νερού ο ηλιακός δεν τα κρατάει τότε έχει θέμα με την μόνωση του και καλό είναι να πας για καινούργιο
μάλλον δεν μέτρησε ένταση αλλά τάση και θα την βρήκε 220V με 240V για αυτό έκανε πλάκα,και εγώ ηλεκτρολόγος είμαι και ξέρω :lol:
πώς συνδέονται ο ηλιακός το μπόιλερ (στο λεβητοστάσιο) και οι βρύσες του ζεστού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63697 από ELECTRICALCHIEF
Εχω κα ιγω ενα θεμα με τον ηλιακο μου. Ειναι μαλλον 6ετιας και τον χειμωνα με λιγες ωρες ηλιο, ειδικα αν εχει και κρύο δεν ζεσταινει καλα το νερο. Το καλοκαιρι δεν εχουμε προβλημα. ΜΕ το ηλεκτρικο μεχρι προσφατα δεν το χρησιμοποιούσαμε μιας και ειχαμε την εναλλακτικη του μποιλερ-ηλεκτρικου θερμοσιφωνα.
Πως μπορω να δω αν υπαρχει σωστη κυκλοφορια στο ψυκτικο υγρο και δεν εχει βουλώσει καπου?
Η μονωση ποσο πρεπει να ειναι μιας και ειναι 160 λιτρα.
Το ανοδιο εχει σχεση με τη χρηση του ηλεκτρικου ή ειναι ανεξαρτητο? Πρεπει να βγει η αντίσταση για να αντικατασταθει?

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63702 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
για να δεις αν έχει βουλώσει κάπου απλά ανοίγεις της δύο τάπες και από την μια βάζεις νερό με το λάστιχο και με λίγη πίεση και θα δεις από την άλλη τι θα βγάλει μετά βιδώνεις και βάζεις πάλι ψυκτικό υγρό
ο/οι συλλέκτες σου πώς είναι? ταλαιπωρημένοι?μπορείς να μας βγάλεις καμιά φώτο?όσο για το ανόδιο βγάλε μια φώτο την αντίσταση και θα σου πω αν βγαίνει η όχι χωρίς να βγάλεις την αντίσταση

το ανόδιο απλά δεν αφήνει άλατα να κατακάθονται πάνω στην αντίσταση (όσο μπορεί)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63704 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
η συνδεση ειναι καπως ετσι...




υπαρχει ηλιακος στη ταρατσα.μεσα στο μπανιο υπαρχει ενας ELCO 80lt που συνδεεται με τις σωληνες καλοριφερ και πλεον δεν συνδεται με ρευμα,καθως δωσαμε την γραμμη του πινακα που εφτανε στο μπανιο στον ηλιακο.
η εξοδος ζεστου νερου του εσωτερικου θερμοσιφωνα που ζεσταινεται απο καλοριφερ,πεφτει μεσα στις σωληνες που ερχονται απο ταρατσα
γι αυτο οταν κανουμε μπανιο με το ζεστο νερο του μεσα θερμοσιφωνα,κλεινουμε την παροχη απο ταρατσα,ωστε να μην στελνει ο ηλιακος.βεβαια ο μεσα πλεον δουλευει μονο με το καλοριφερ το οποιο δεν αναβει καθολου πλεον..

εβαλα το ρευμα στον ηλιακο γιατι σκεφτηκα οτι θα χρειαζομαι λιγοτερη ηλεκτρικη ενεργεια,μιας και κατι θα ζεσταινει και ο ελαχιστος ηλιος καθε μερα...

ελπιζω να καταλαβες..
ενα μπαχαλο τα εχουν κανει τοσα χρονια διαφορα μαστορια και ψαχνω να βγαλω ακρη..
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63715 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
πες στον υδραυλικό που ήρθε και πρόσθεσε το υγρό στον ηλιακό να δει την σύνδεση και καλό για εμένα θα ήταν να έβαζες μια χειροκίνητη τριόδι στην σύνδεση μπόιλέρ-ηλιακός-βρύσες γιατί μάλλον το νερό κάνει αναμίξει για αυτό δεν έχεις ζεστό νερό

ζήτα συμβουλή από υδραυλικό γιατί κάτι δεν πάει καλά με τα νερά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ