Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43183 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης
καλή λύση είναι να περάσεις τις σωλήνες μέσα σε πλαστικιά αποχέτευσης και αφού είναι ντυμένη με αρμαφλέξ και μετά να τρυπήσεις την πλαστικία κοντά κοντά να την γεμίσεις με πολυουρεθάνη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43200 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης
κι αμα χρειαστει καμμια επισκευη ? ....και η πολυουρεθανη ειναι πολυ καλη μονωση αλλα θελει προστασια απ το νερο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43355 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

Το λεβητοστάσιο, δηλαδή, θεωρείται εσωτερικός χώρος για να επαρκεί το 9mm; Δεν επικοινωνεί με το σπίτι που υπάρχουν τα σώματα, ωστόσο δεν είναι εκτεθιμένο σε καιρικές συνθήκες. Ως πρώην στάβλος, ανοίγματα έχει και μπάζει αέρα, αλλά χιόνια και βροχές δεν μπαίνουν. Οι 3 τοίχοι του είναι από τσιμεντόλιθους, βόρειος και νότιος εκτεθιμένοι και ο ένας πλήθινος. Εγώ θα τον θεωρούσα εξωτερικό χώρο ειδικά μετά τη μόνωση των σωληνώσεων... Ωστόσο, εκπέμπει θερμότητα η σωλήνα της καμινάδας και δεν νομίζω να πιάσει ποτέ ο χώρος τις θερμοκρασίες που έχει έξω


Το λεβητοστάσιό σου και γενικά όλοι οι χώροι από τους οποίους περνάει το δίκτυο οι οποίοι είναι έξω από τον θερμαινόμενο χώρο τον οποίο προορίζονται να θερμάνουν, είναι εξωτερικοί.
Αν εισέλθουν μέσα στο χώρο, οι όποιες απώλειες των σωληνώσεων, είναι θερμικό κέρδος. (Βέβαια κι αυτό μπορεί να προκαλέσει πιθανώς κάποια δυσλειτουργία σε κάποια σώματα υπό προϋποθέσεις, αλλά αυτό είναι υπερλεπτομέρεια που δεν αφορά την παρούσα συζήτηση.)

Ο ακριβής προσδιορισμός απωλειών από τις σωληνώσεις, είναι μια επίπονη διαδικασία... ιδιαίτερα στη δική σου περίπτωση που ένα τμήμα τους είναι κάτω από τη γη. (Πώς θα το υπολογίσεις αυτό?)
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι πιο απλό και πρακτικό? Σε μια κρύα μέρα του χειμώνα, βάλε ένα θερμόμετρο επαφής στην έξοδο νερών του λέβητα, μέτρα εκεί τη θερμοκρασία, και μετά με τον ίδιο τρόπο μέτρα τη θερμοκρασία στη σωλήνα προσαγωγής των σωμάτων. Για 0 απώλειες θα πρέπει να έχεις τις ίδιες θερμοκρασίες.

Η άποψή μου είναι ότι σίγουρα αξίζει να ασχοληθείς. Μικρές ή μεγάλες, οι απώλειες είναι απώλειες, που σε ετήσιο επίπεδο είναι ένα σημαντικό νούμερο. Επίσης θα υπάρχει κέρδος οικονομικό και οικολογικό.

Κι ένα ακόμη στοιχείο. Η αύξηση της θερμομόνωσης πέρα από ένα συγκεκριμένο πάχος δεν επιφέρει την ανάλογη μείωση θερμικών απωλειών, οπότε αν τηρήσεις τα πάχη του πίνακα θα είσαι οκ.

Άννα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43454 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης
Σ'ευχαριστώ, Άννα. Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Μάλλον θα αγοράσω αυτά τα αυτοκόλλητα φύλλα και θα τα βάλω πάνω από την υπάρχουσα μόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43463 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

DOOM_NX έγραψε: Σ'ευχαριστώ, Άννα. Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Μάλλον θα αγοράσω αυτά τα αυτοκόλλητα φύλλα και θα τα βάλω πάνω από την υπάρχουσα μόνωση.


Καλού κακού δες διαφορά τιμών με τα απλά, μπορεί να ξεφεύγουν και να συμφέρει να πάρεις απλά και να τα κολλήσεις αλλιώς.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43563 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης

GT έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Σ'ευχαριστώ, Άννα. Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Μάλλον θα αγοράσω αυτά τα αυτοκόλλητα φύλλα και θα τα βάλω πάνω από την υπάρχουσα μόνωση.


Καλού κακού δες διαφορά τιμών με τα απλά, μπορεί να ξεφεύγουν και να συμφέρει να πάρεις απλά και να τα κολλήσεις αλλιώς.

Που να τη δω τη διαφορά τιμών; :(

Σάμπως βρήκα και άλλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ