Πυρότουβλα σε θερμοθάλαμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116966 από Gdevil
Πυρότουβλα σε θερμοθάλαμο δημιουργήθηκε από Gdevil
Καλημέρα,
Βλέπω κάτι τζάκια "ρωσικού" τύπου ή αλλιώς masonry heaters
Βλέπω κάτι σόμπες με πυρότουβλα από επάνω
Αντιλαμβάνομαι ότι η χρησιμότητά τους είναι να αποθηκεύουν θερμότητα και να την αποδίδουν όταν η εστία έχει σβήσει.
Βλέπω επίσης κάτι θερμοθαλάμους που έχουν φτιάξει μέλη εδώ στο φόρουμ που βγάζουν από τα τούνελ τους 200 βαθμούς αέρα.
Βλέπω επίσης συνεχώς οδηγίες για το ότι το βράδυ δεν πρέπει να μένει αναμένει μία εστία και ειδικά με περιορισμένο αέρα
Και αναρωτιέμαι...
Αν στηριχτεί σωστά μία εστία για να αντέξει επιπλέον βάρος πέραν του δικού της
δεν θα ήταν καλό στον θερμοθάλαμό της να έχει 50? 70? 100? κιλά πυρότουβλα?

Οπότε ρωτάω...
το έχει δοκιμάσει κανείς?
ή αν όχι
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ πυρότουβλα σε φτηνή τιμή? (δε με απασχολούν μεγέθη και χρώματα. θέλω θερμοσυσώρευση)
και ακόμα ακόμα
εκτός από τα πυρότουβλα υπάρχει άλλο θερμοσυσωρευτικό υλικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116968 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Πυρότουβλα σε θερμοθάλαμο
Νομίζω ότι αν η εστία λειτουργεί κυρίως δια ακτινοβολίας, καλά είναι και τα πυρότουβλα και οι πλάκες σαμότ και ο βερμικουλίτης. Ειδικά ο βερμικουλίτης που είναι και μονωτικό, "αναγκάζει" τη θερμότητα να φύγει από την εστία δια της ακτινοβολίας.

Αν τώρα έχεις μαντεμένια εστία που δουλεύει δια της αγωγής, είτε με φυσική ροή ή με εξαναγκασμένη, τότε μάλλον ΔΕΝ πρέπει να τη "μονώσεις¨" εσωτερικά με τέτοιου είδους υλικά. Πρέπει το μαντέμι σου να "κλέψει" τη θερμότητα, και να στην αποδόσει ή με φυσική ή με εξαναγκασμένη ροή.

Ο Μαθιός πυρίμαχα και ο Μπεκροδημήτρηγς (όνομα και αυτό) διαθετουν τέτοια υλικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116973 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πυρότουβλα σε θερμοθάλαμο
ΊΣως (που τί ίσως έτσι που τα γράφω...) δεν έγινα κατανοητός.
Δεν θέλω να βάλω κάτι μέσα στην εστία.
Θέλω να βάλω θερμοχωρητικό υλικά από πάνω της.
Μέσα στον θερμοθάλαμο
Ώστε να αποδώσει ο θερμοθάλαμος θερμότητα ακόμα και όταν θα έχει σβήσει η εστία.
Εδώ το κάνουν σε σόμπες



και εμείς που έχουμε εστίες και έχουμε όσο χώρο θέλουμε στον θερμοθάλαμο δεν μπορούμε να το κάνουμε?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116975 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πυρότουβλα σε θερμοθάλαμο
και βλεπεις και ηλεκτρικους θερμοσυσωρευτες που κανουν μια χαρα δουλεια :)
καθε εστια ομως ειναι φτιαγμενη να λειτουργει σωστα (σε ισχυ αποδοση κλπ) ακριβως οπως ειναι σχεδιασμενη
πχ βαζοντας πυροτουβλα μειωνεις το μεγεθος της επηρεαζεις την κυκλοφορια αερα εσωτερικα κλπ

τα ρωσικα τζακια ειναι αλλη ιστορια εκμεταλευοται στο επακρο την θερμοχωρητικοτητα των τοιχων αλλα και των καυσαεριων (πως αντιμετωπιζουν την πισσα δεν ξερω)

ασχετα απ τα παραπανω μονο το πυροτουβλο πυροπλακα κλπ κανει γι αυτο που υποψιαζομαι οτι θες
και τετοια σε καθε τζακα που εχει χτιστα τζακια
μπορεις παντως να βαζεις μερικα στην φωτια και μετα να τα μεταφερεις σ αλλο δωματιο (κρατανε αρκετα ) η ακομα και να τα χρησιμοποιεις σαν θερμοφορα (για να θυμομαστε και λιγο παλιες πρακτικες) :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116977 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πυρότουβλα σε θερμοθάλαμο
dimlyk,
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάτι θα επηρρεάζει την λειτουργία του χώρου καύσης ούτε των επιφανειών ανταλαγής θερμότητας μίας εστίας αν εγώ βάλω πυρότουβλα στον θερμοθάλαμο (και όχι στον χώρο καύσης) και μέρος της αποδιδόμενης θερμότητά την "παγιδεύσω" σε πυρότουβλα και την πάρω αργότερα αντί να την πάρω όλη απευθείας.
Αλλά βέβαια όσο ρωτάς τόσο μαθαίνεις...

πάντως για αυτό με τα "παλιά" που λές να και κάτι που θυμάμαι μου είχε φανεί χρήσιμο όταν ακόμα έπαιρνα τα βουνά...



και εδώ όλη η παρουσίαση
Staying Warm: The Happy Rock

Βέβαια τώρα έμαθα στην ηλεκτρική κουβέρτα αλλά τα "παλιά" δε τα ξεχνάς...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116981 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πυρότουβλα σε θερμοθάλαμο
επειδη απανταω αργα και κανω και βολτες δεν ειχα δει την απαντηση σου οποτε ακυρα τα περι εστιας :)

ομως θα επηρεασει την ροη αερα στον θερμοθαλαμο και ενδεχομενως δεν μπορεις να φορτωσεις και το μαντεμι σου με 100 κιλα βαρος απο πανω εκτος αν εννοεις να χτισεις εξ αρχης τον θαλαμο με πυροτουβλα μεσα απ τις πισω μονωσεις οτι "κραταει" ομως το τουβλο το χανεις απ τον αερα οσο το τζακι ειναι αναμενο .
δεν βλεπω παντως καποιο λογο να μην γινεται εκτος απ την δυσκολια κατασκευης (βασικα εννοω το χτισιμο της φουσκας με πυροτουβλα η πετρα )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ