Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11299 από γιαννης
Τι λέβητα έχεις φιλέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11315 από egglezos
AGROVANN τα προβλήματα που αναφέρεςι σχετικά με την ιπτάμενη τέφρα προκύπτουν λόγω του ότι ο λέβητας σου είναι πελλέτας και όχι πυρηνόξυλου. Το κόλπο που σκέφτηκες με την πελλέτα είναι πολύ σωστό.

Ρύθμισε καλύτερα τον καυστήρα σου γιατί έχεις περίσσεια αέρα (κόψε κι'άλλο αέρα)

Ολα όσα λές για το πυρηνόξυλο είναι πολύ σωστά...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11332 από Αgrovann

egglezos έγραψε: AGROVANN τα προβλήματα που αναφέρεςι σχετικά με την ιπτάμενη τέφρα προκύπτουν λόγω του ότι ο λέβητας σου είναι πελλέτας και όχι πυρηνόξυλου. Το κόλπο που σκέφτηκες με την πελλέτα είναι πολύ σωστό.

Ρύθμισε καλύτερα τον καυστήρα σου γιατί έχεις περίσσεια αέρα (κόψε κι'άλλο αέρα)

Ολα όσα λές για το πυρηνόξυλο είναι πολύ σωστά...


Κυριε Σαμαρα το μοτέρ του αέρα εχει inverter απο 6% - 100% αν ρυθμίσω κάτω απο 12% φλόγα σκούρα πορτοκαλί και έχει μαυρίλα στον θάλαμο καύσης αυτό ειναι σωστό?
Τον λέβητα τον έστησα μόνος μου δεν υπάρχει τεχν υποστήριξη και το manual ειναι στα Πολωνικά χωρίς ούτε αγγλική μετάφραση
Κατι Τούρκικους που έχω δει σε φίλους είναι μες την μαυρίλα και την κάπνα και βγάζουν ντουμάνι σαν καρβουνιάρικο
Την ρύθμιση την έκανα με το "μάτι" και ενα θερμόμετρο στα καυσαέρια (επηρεασμένος και από τον προηγούμενο πετρελαίου ) για ανοιχτόχρωμη πορτοκαλί φλόγα
Κάθε οδηγία σου πολύτιμη για μένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11370 από egglezos

Αgrovann έγραψε:

egglezos έγραψε: AGROVANN τα προβλήματα που αναφέρεςι σχετικά με την ιπτάμενη τέφρα προκύπτουν λόγω του ότι ο λέβητας σου είναι πελλέτας και όχι πυρηνόξυλου. Το κόλπο που σκέφτηκες με την πελλέτα είναι πολύ σωστό.

Ρύθμισε καλύτερα τον καυστήρα σου γιατί έχεις περίσσεια αέρα (κόψε κι'άλλο αέρα)

Ολα όσα λές για το πυρηνόξυλο είναι πολύ σωστά...


Κυριε Σαμαρα το μοτέρ του αέρα εχει inverter απο 6% - 100% αν ρυθμίσω κάτω απο 12% φλόγα σκούρα πορτοκαλί και έχει μαυρίλα στον θάλαμο καύσης αυτό ειναι σωστό?
Τον λέβητα τον έστησα μόνος μου δεν υπάρχει τεχν υποστήριξη και το manual ειναι στα Πολωνικά χωρίς ούτε αγγλική μετάφραση
Κατι Τούρκικους που έχω δει σε φίλους είναι μες την μαυρίλα και την κάπνα και βγάζουν ντουμάνι σαν καρβουνιάρικο
Την ρύθμιση την έκανα με το "μάτι" και ενα θερμόμετρο στα καυσαέρια (επηρεασμένος και από τον προηγούμενο πετρελαίου ) για ανοιχτόχρωμη πορτοκαλί φλόγα
Κάθε οδηγία σου πολύτιμη για μένα.


η πορτοκαλί φλόγα δεν είναι κακό...η σκούρα πορτοκαλί ναί...άν έχεις όμως μαυρίλα στον θάλαμο καύσης μείνε εκεί που είσαι...

η ρύθμιση ενός λέβητα πολλές φορές είναι μία δύσκολη υπόθεση γιατί ίσως, ο ίδιος ο λέβητας δεν παίρνει ρύθμιση...΄και εξηγούμαι: άν είναι κατασκευασμένος να δουλέυει σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες με πελλέτα π.χ., δεν σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει με όλα τα κάυσιμα. Φυσικά βοηθάει ότι έχεις πλήρη δυνατότητα ρύθμισης αλλά μπορεί απλά να θέλεις λιγότερο αέρα αλλά με περισσότερες οπές για καλύτερη κατανομή του στον θάλαμο κάυσης και μαζί με περισσότερο δευτερογενή ενώ ο καυστήρας δεν έχει τέτοια πρόβλεψη...άστο καλύτερα...άν έχεις πειραματιστεί τόσο και έχεις πετύχει άσπρο θάλαμο κάυσης με έστω λίγο άσπρο καπνό έξω και παράλληλα ζεσταίνεσαι είσαι εντάξει...δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω...μετά μπαίνουμε σε χωράφια που δεν μας συμφέρουν...

Τα τούρκικά μήν τα ψάχνεις...πάντα μαυρίλα θα βγάζουν...εξ'άλλου τα περισσότερα είναι κατασκευασμένα για να καίνε κάρβουνο. (Σημειώστε ότι η σωστή κάυση δεν είναι μόνο αποτέλεσμα καυστήρα αλλά και λέβητα...)

το μάνιουαλ τί να το κάνεις? Τα πάς πολύ καλύτερα και ο τρόπος ρύθμισης σου είναι πολύ σωστός. :kiss:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αgrovann

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11396 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

egglezos έγραψε: [Ρύθμισε καλύτερα τον καυστήρα σου γιατί έχεις περίσσεια αέρα (κόψε κι'άλλο αέρα)
Κυριε Σαμαρα το μοτέρ του αέρα εχει inverter απο 6% - 100% αν ρυθμίσω κάτω απο 12% φλόγα σκούρα πορτοκαλί και έχει μαυρίλα στον θάλαμο καύσης αυτό ειναι σωστό?
Τον λέβητα τον έστησα μόνος μου δεν υπάρχει τεχν υποστήριξη και το manual ειναι στα Πολωνικά χωρίς ούτε αγγλική μετάφραση
Κατι Τούρκικους που έχω δει σε φίλους είναι μες την μαυρίλα και την κάπνα και βγάζουν ντουμάνι σαν καρβουνιάρικο
Την ρύθμιση την έκανα με το "μάτι" και ενα θερμόμετρο στα καυσαέρια (επηρεασμένος και από τον προηγούμενο πετρελαίου ) για ανοιχτόχρωμη πορτοκαλί φλόγα
Κάθε οδηγία σου πολύτιμη για μένα.


η πορτοκαλί φλόγα δεν είναι κακό...η σκούρα πορτοκαλί ναί...άν έχεις όμως μαυρίλα στον θάλαμο καύσης μείνε εκεί που είσαι...

η ρύθμιση ενός λέβητα πολλές φορές είναι μία δύσκολη υπόθεση γιατί ίσως, ο ίδιος ο λέβητας δεν παίρνει ρύθμιση...΄και εξηγούμαι: άν είναι κατασκευασμένος να δουλέυει σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες με πελλέτα π.χ., δεν σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει με όλα τα κάυσιμα. Φυσικά βοηθάει ότι έχεις πλήρη δυνατότητα ρύθμισης αλλά μπορεί απλά να θέλεις λιγότερο αέρα αλλά με περισσότερες οπές για καλύτερη κατανομή του στον θάλαμο κάυσης και μαζί με περισσότερο δευτερογενή ενώ ο καυστήρας δεν έχει τέτοια πρόβλεψη...άστο καλύτερα...άν έχεις πειραματιστεί τόσο και έχεις πετύχει άσπρο θάλαμο κάυσης με έστω λίγο άσπρο καπνό έξω και παράλληλα ζεσταίνεσαι είσαι εντάξει...δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω...μετά μπαίνουμε σε χωράφια που δεν μας συμφέρουν...

(Σημειώστε ότι η σωστή κάυση δεν είναι μόνο αποτέλεσμα καυστήρα αλλά και λέβητα...)

το μάνιουαλ τί να το κάνεις? Τα πάς πολύ καλύτερα και ο τρόπος ρύθμισης σου είναι πολύ σωστός. :kiss:[/quote]

Μιάς που αναφέρεται Κε Σαμαρά εμπειρικό τρόπο ρύθμισης της κάυσης ( χρώαμα φλόγας, στάχτη, κλπ..) είναι εύκολο να κάνεις μια αναφορά για το χρώμα της καύσης σε σόμπες και λέβητες πελλετ, με πελλετ.. αλλά και στις πιθανές ρυθμίσεις για δημιουργία ενδεχομένως λιγότερης στάχτης και κλίγκερ???
Φυσικά η εξάλειψη δεν είναι εφικτή, αλλά η αναφο΄ρα στο ΤΙ??? πρέπει να επιδιώκουμε στις ρυθμίσεις μαλλον θα βοηθήσει πολλούς..

για να μη χαθεί η απάντηση σ ένα ειδικό θέμα, δημιούργησα το link με θέμα "εμπειρικές ρυθμίσεις κάυσης"
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...0&id=11398&Itemid=53
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ. Αιτία: συμπλήρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17782 από panagiotispanagiotis
ενδιαφερομαι να καψω σε λεβητα βιομαζας(πελλετ,ξυλο,ανθρακα,πελλετα,σιτηρα, πυρηνα)πυρηνοξυλο το οποιο το βρηκα σε δυο ποιοτητες με σκονη και χωρις το δευτερο καλα κοσκινισμενο και πιο χοντροκομμενο(σε συγκριση με αυτο της φωτο του Αgrovann καμμια σχεση αυτο μου μοιαζει για λιοστο που το λεμε εμεις ) .ο egglezos που ασχολειται θα ηθελα να μου πει εχει καλη αποδοση σαν καυσιμο και θα χρειαστει να προσθεσω και πελλετ η κατι αλλο για να γινει πιο καλη καυση ? Απο τον αντιπροσωπο μου εχω τις καλυτερες συστασεις αλλα θα ηθελα μια δευτερη γνωμη εμπειρικη γιατι βλεπω οτι εχεις δωσει πολλους λεβητες πυρηνα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ