Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94635 από Mikamike
Καλησπέρα σε όλους σας!

Εχω παρακολουθήσει με πολύ προσοχή τις ανταλλαγές πληροφοριών σε αυτό το forum και θέλω να σας συγχαρώ και να ζητήσω ευγενικά να με εντάξετε και εμένα στην παρέα σας!

Αγόρασα και εγώ 12 γυμνόρριζα φυτά τον περασμένο Οκτώβριο απο τον προτεινόμενο αντιπρόσωπο του βουλγάρικου site.

Τα 5 τα φύτεψα στην ορεινή Αρκαδία (1150 υψόμετρο σε αρδευόμενο κτήμα). Το πέρασμένο Σαββατοκύριακο που πέρασα να τα επιθεωρήσω δεν εϊχαν ακόμα φουσκώσει οι οφθαλμοί μιάς και στην περιοχή έχει αρκετό κρύο ακόμη.

Τα υπόλοιπα που τα φύτεψα στο Ελληνικό Αττικής έχουν ήδη εκπτυχθεί οι οφθαλμοί και όλα δείχνουν πως θα έχουμε γρήγορη ανάπτυξη!

Αν όλα πάνε καλά, είμαι πολύ θετικός στην ιδέα να δοκιμάσω αρχικά 100 φυτά σε 1 στρέμμα για ξυλεία!

Υπάρχει όμως ακόμη ένα πράγμα που με προβληματίζει αρκετά και έχει να κάνει με την εμπορευσιμότητα του ξύλου.

Με δεδομένο ότι οι καταναλωτές δεν το γνωρίζουν, τι διασφαλίζει τη ζήτηση του;
Εχει κάποιος ασχοληθεί με το σημαντικό αυτό θέμα; Θα χαρώ πολύ να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94658 από Biophasma
Για χαρα σε ολους. Οπως δειχνουν τα πραγματα, θα πρεπει να κανουμε υπομονή σε οτι αφορα το δενδρο. Προτεινω σε οσους βρησκοντε στην περιφερεια Θεσ/νικης να ερθουν σε επαφη μαζι μου και να ανταλλαξουμε αποψεις, ιδεες, φυτα, κ.α. Οπως και να ειναι, το δενδρο εχει πολυ ζητησει - ειδικα οταν ειναι Α κατηγορεια.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94682 από aris11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94685 από mastoras
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι οι Παουλόβνιες για να πιάσουν και να αναπτυχθούν, χρειάζονται πολύ....μα πολύ νερό.

Και όταν αναπτυχθούν για να βρούνε οι ρίζες νερό στο έδαφος, χρειάζεται το τελευταίο να είναι κατάλληλο.

Χωρίς, η με λίγο νερό, Παουλόβνιες δεν πρόκειται να υπάρξουν. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94694 από aris11

TBD έγραψε: Τα δικα μου τα ποσταρα στο Ricardo.Τα ανταλασσω με σπορους ή και με φυτα αλλης ποικιλιας οπως paulownia tomesonta , furtunei κλπ. για πειραματικους σκοπους. Τα δικα μου ειναι paulownia elongata.

αν θέλης σπόρους tomentosa μπορούμε να βρεθούμε. κοντά πρέπει να είμαστε. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ είμαι εγώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94705 από Biophasma
www.greenagenda.gr/?p=4979

Βρεθηκα με τον Δρ Σπανο και 2 απο τους συνεργατες του πριν λιγες μερες στο ινστιτουτο. Περα απο το γεγονος οτι ειναι εξαιρετικοι επιστημονες, αγαπουν την δουλεια τους με παθος. Δεν ειναι η δουλεια αρπα-κολα. Ουτε τροπος να γινεις πλουσειος σε χρονο μηδεν. Θελει μελετη και καλη προετοιμασία του εδαφους - και δουλεια στην συνέχεια. Οσο για υπομονη.....!
Τα λεμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ