Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133102 από mastoras
Σάκη με μια μικρή επιφύλαξη.

Αυτά τα ξερένεις και μετά τα σπάζεις. Μέσα βρίσκονται οι μικροσκοπικοί σπόροι που είναι σαν φτερά απο μυγάκια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133108 από BIKH
Δέντρα αγοράσαμε και έκανα και μία πρώτη προσπάθεια με 100 σπόρους όπου κατάφερα να βγάλω άλλα 50 δέντρα τα οποία τα έχω τώρα σε μικρές γλάστρες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133112 από Κυριακίδης 2

BIKH έγραψε: Δέντρα αγοράσαμε και έκανα και μία πρώτη προσπάθεια με 100 σπόρους όπου κατάφερα να βγάλω άλλα 50 δέντρα τα οποία τα έχω τώρα σε μικρές γλάστρες!


Θα παρακαλούσα να μας πεις την ακριβή διαδικασία φροντίδας και φύτρωσης των σπόρων ... γιατί πήρα εγώ και στα 20 κυπελάκια μου βγήκαν μόνο 2 .
Ίσως να φταίει ότι τα έσπειρα νωρίς ... (τώρα ξαναέβαλα 2η φουρνιά να δω τι θα γίνει που ζέστανε και ο καιρός λίγο ) .. επίσης χρησιμοποίησα χώμα αγορασμένο για φυτά ... μήπως θέλει τύρφη? κλίβανο με μια θερμοκρασία σταθερή? τι? ... τι άλλα να προσέξουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133115 από BIKH
Δεν έκανα και κάτι το ιδιαίτερο, αγόρασα χώμα για λουλούδια και έβαλα από πάνω τους σπόρους, τους πίεσα λίγο για να μην φεύγουν από τον αέρα και έβαλα από πάνω και ένα μπεκ υδρονέφωσης, φρόντιζα να έχουν πάντα υγρασία και τίποτα άλλο! Ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες με τις ημερομηνίες που τις έβγαλα. Να πω ότι όλο το Καλοκαίρι ήταν σε σκιά εκτός από αργά το απόγευμα και τον Χειμώνα μέσα σε χώρο με θερμοκρασία μέχρι 14 βαθμούς το κατώτερο.

1.jpg - 27 Μαϊου 2013
2.jpg - 2 Ιουλίου 2013
3.jpg - 30 Ιουλίου 2013
4.jpg - 2 Αυγούστου 2013
5.jpg - 14 Μαρτίου 2014
5-1.jpg - 14 Μαρτίου 2014

Η 4.jpg και η 5-1.jpg είναι το ίδιο φυτό.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by BIKH.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133116 από Κυριακίδης 2

Δεν έκανα και κάτι το ιδιαίτερο, αγόρασα χώμα για λουλούδια και έβαλα από πάνω τους σπόρους, τους πίεσα λίγο για να μην φεύγουν από τον αέρα και έβαλα από πάνω και ένα μπεκ υδρονέφωσης,

Μάλιστα ! ευχαριστούμε .. το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ με 1 σημαντικό λάθος , που ήταν ότι εγώ τα έσπειρα με ανυπομονησία Φεβρουάριο (κρύο περιβάλλον , εντός οικίας κοντά σε παράθυρο) ενώ εσείς Μάιο (μέσος όρος 22 - 25 βαθμούς θερμοκρασία) τελικά θέλουν ή κλίβανο στον χειμώνα με θερμοκρασία άνω τον 20 βαθμών τουλάχιστον και ταυτόχρονα συνεχές βρέξιμο.
Δεν θα ήταν προτιμότερο να έβαζες τους σπόρους (ανά 2-3 όπως έκανα εγώ ) σε κυπελλάκια πλαστικά του καφέ ? έτσι ώστε να μπορείς να τα μεταφυτεύεις πιο εύκολα σε μεγαλύτερη γλάστρα κτλ . Επικίνδυνο δεν είναι έτσι όπως τα βάλατε εσείς? (χύμα) μετά πως τα ξεχωρίζεις? δεν μαραίνονται? Να είσαι καλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133117 από BIKH

Κυριακίδης 2 έγραψε:

Δεν έκανα και κάτι το ιδιαίτερο, αγόρασα χώμα για λουλούδια και έβαλα από πάνω τους σπόρους, τους πίεσα λίγο για να μην φεύγουν από τον αέρα και έβαλα από πάνω και ένα μπεκ υδρονέφωσης,

Μάλιστα ! ευχαριστούμε .. το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ με 1 σημαντικό λάθος , που ήταν ότι εγώ τα έσπειρα με ανυπομονησία Φεβρουάριο (κρύο περιβάλλον , εντός οικίας κοντά σε παράθυρο) ενώ εσείς Μάιο (μέσος όρος 22 - 25 βαθμούς θερμοκρασία) τελικά θέλουν ή κλίβανο στον χειμώνα με θερμοκρασία άνω τον 20 βαθμών τουλάχιστον και ταυτόχρονα συνεχές βρέξιμο.
Δεν θα ήταν προτιμότερο να έβαζες τους σπόρους (ανά 2-3 όπως έκανα εγώ ) σε κυπελλάκια πλαστικά του καφέ ? έτσι ώστε να μπορείς να τα μεταφυτεύεις πιο εύκολα σε μεγαλύτερη γλάστρα κτλ . Επικίνδυνο δεν είναι έτσι όπως τα βάλατε εσείς? (χύμα) μετά πως τα ξεχωρίζεις? δεν μαραίνονται? Να είσαι καλά


Είναι πολύ εύκολο να τα μεταφυτέψεις αφού αναπτυχθούν και δεν υπάρχει μπέρδεμα στις ρίζες (τουλάχιστον εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα)! Ήθελα να πέρνουν την ίδια ποσότητα υγρασίας οπότε η μόνη λύση που σκέφτηκα ήταν αυτά τα πλαστικά τάπερ στα οποία άνοιξα φυσικά τρύπες από κάτω! Δεν μαράθηκε ούτε ένα κατα την μεταφορά και πίστεψε με όταν αναπτυχθούν λίγο αποκτούν μεγάλες αντοχές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ