Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137042 από jnet
Μου το παρακάτω mail στο προσωπικό μου email και είπα να το περάσω εδώ. Οι συγκεκριμένοι κανουν συμβαση καλλιέργιας για την απορόφηση της ξυλείας. Δεν ξερω ομως κατα πόσο είναι συμφερουσα η προταση τους.



Η πρώτη παράδοση ξυλείας Παυλώνια απο τους Ισπανούς παραγωγούς του κέντρου μας έγινε τον Άυγουστο του 2014 στο λιμάνι της Αγίας Πετρούπολης στη Ρωσία. Έγινε παραλαβή ξυλείας Παυλώνιας εξαιρετικής ποιότητας (Α1) ηλικίας 8 ετών. Οι υπέυθυνοι του κέντρου Yuri Lebedev (Ρωσία), Δημήτρης Γούλας (Ελλάδα), Juan Ramon Nova (Ισπανία), Petr Selkunov (Ρωσία) αναμένουν την εκφόρτωση της ξυλείας.




Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137481 από meletis
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να προμηθευτώ 10 Παουλόβνια. Μένω Ερυθρές εξω απο την Θήβα. Θα τα φυτέψω στο πίσω μέρος του οικοπέδου του σπιτιού . Χρειάζονται τακτικό πότισμα? Πόσο στοιχίζει το κάθε δέντρο? Διάβασα στο topic οτι κάποια μέλη έχουν προμηθευτεί και ααπο το ebay.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137482 από Κυριακίδης 2

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να προμηθευτώ 10 Παουλόβνια. Μένω Ερυθρές εξω απο την Θήβα. Θα τα φυτέψω στο πίσω μέρος του οικοπέδου του σπιτιού . Χρειάζονται τακτικό πότισμα? Πόσο στοιχίζει το κάθε δέντρο? Διάβασα στο topic οτι κάποια μέλη έχουν προμηθευτεί και ααπο το ebay.

Σε έτοιμα γλαστράκια περίπου 5 ευρώ υπολόγισε (αν βρεις)

Θα τα φυτέψω στο πίσω μέρος του οικοπέδου του σπιτιού .

Από ότι διάβασα πρέπει να αφήσεις και αρκετά μεγάλη απόσταση από κτίρια (5 μέτρα) γιατί έχουν πολύ δυνατό ρίζωμα .

Χρειάζονται τακτικό πότισμα?

Το καλοκαίρι ναι (μην φανταστείς και πάρα πολύ ) αρκεί να είναι μέτρια "βρεγμένο " πάντα το χώμα . δεν πρέπει να ποτίζονται και πολύ γιατί τα "πνίγει". Τα πάντα με μέτρο που λένε

Διάβασα στο topic οτι κάποια μέλη έχουν προμηθευτεί και απο το ebay.

Να προτιμάς "Ελληνικά" εγώ αν και αρχικά δεν είχα ενδιαφέρον αγόρασα σπόρους από Valentine.gr 4 ευρώ φακελάκι περίπου 200 σπόροι (που ίσως είναι και πολύ περισσότεροι οι σπόροι) + τα μεταφορικά (αποστολή και με αντικαταβολή)
Αν τα πάρεις έτοιμα σε γλαστράκια είναι ίσως λίγο αργά? γιατί τώρα πέφτουν τα φύλλα τους και προετοιμάζονται για "χειμερία νάρκη"?

Η διαδικασία με σπόρους είναι εύκολη .
εγώ και μόνο για τον χαβαλέ , έσπειρα μια δόση μικρή τον Φεβρουάριο / Μάρτιο (χρειάζεται να είναι κάπως "ζεστό το περιβάλλον" για να φυτρώσουν οι σπόροι (περίπου 17 έως 27 βαθμούς ?)

Τα βάζω σε τύρφη με λίγο φυτόχωμα , τους σπόρους επιφανειακά (δεν τους θάβεις καθόλου κάτω από την τύρφη) έτσι είχα κάνει εγώ την 1η φορά (λέγοντας πως είναι δυνατόν να φυτρώσουν σπόροι επιφανειακά) και όμως ! Το πολύ πολύ να τους θάψεις τους σπόρους στο ήμισυ τους μέσα στην τύρφη αλλά ποτέ κάτω από αυτήν . Να τα βλέπει ελαφρός ήλιος (π.χ. πίσω από παράθυρο) και να ψεκάζεις με ένα ψεκαστήρι (π.χ. το καθαριστικό για τα τζάμια) για πότισμα και όσο γίνεται συχνά , τόσο ώστε να μην τα ποτίσεις και πολύ αλλά ούτε και να τα πνίξεις , ούτε και να ξεραθεί πολύ επιφανειακά το χώμα.

έχω βγάλει καμιά 40αριά και τα μοίρασα σε γνωστούς μου . Χρησιμοποίησα μόνο το 1/4 των σπόρων από το φακελάκι .

Τους σπόρους φύτεψε τους ανά 1 σπόρο (με το χέρι ή με κάποιο τσιμπιδάκι ) και σε απόσταση 4 εκατοστά περίπου από τον επόμενο σπόρο. μην ρίξεις τον σπόρο "χύμα" γιατί αργότερα θα καταστρέψεις τα μισά όταν θα θελήσεις να τα μεταφυτέψεις.

Μετά την σπορά τα πρώτα φυτρώνουν σε περίπου 2 με 3 βδομάδες και είναι μικροσκοπικά δίφυλλα φυτάκια . θα παραμείνουν έτσι για πάνω από 1 μήνα (μικροκαμωμένα) δίνοντας την εντύπωση ότι δεν αναπτύσσονται άλλο . αλλά από εκεί και ύστερα αναπτύσσονται ραγδαία (μέχρι να πιάσουν ρίζες) (απαραίτητο να τα βλέπει και λίγο ήλιος) δεν ξέρω αν εσύ επιχειρήσεις τώρα να το κάνεις αυτό λόγω φθινόπωρου , μήπως θα πρέπει να το κάνεις και με μια ειδική λάμπα για ανάπτυξη φυτών.

Ξαναέκανα σπορά και πάλι τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε , φύτρωσαν οι σπόροι και πάλι . (το έκανα δοκιμαστικά για να δω αν παίζει ρόλο η εποχή σποράς και πόσο αυτό επηρεάζει την ανάπτυξη τους στην συνέχεια) μέχρι στιγμής έχω άλλα 25 περίπου "νανάκια" 1 εκατοστό :P
Νομίζω αξίζει να δοκιμάσεις και εσύ από το "μηδέν" με σπόρους για να τα μεταφυτέψεις την άνοιξη. Καλή επιτυχία
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Κυριακίδης 2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137484 από meletis
Κυριακίδης 2: Σας ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες του συγκεκριμένου φυτού. Θα ψάξω και μάλλον θα τα πάρω απο το www.valentine.gr/. Ποιο είδος φυτού έχετε αγοράσει εσείς γιατί εδω έχει 4 διαφορετικά είδη www.paulowniahellasltd.gr/index.php/paraggelies/82-kodikos2

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137486 από Κυριακίδης 2

Θα ψάξω και μάλλον θα τα πάρω απο το www.valentine.gr/.

Δεν ξέρω αν ο παραπάνω έχει έτοιμα φυτά (εννοούσα μόνο τους σπόρους σε φακελάκι)

Ποιο είδος φυτού έχετε αγοράσει εσείς γιατί εδω έχει 4 διαφορετικά είδη www.paulowniahellasltd.gr/index.php/paraggelies/82-kodikos2

Την Temontosa έχω πάρει. Και αυτό γιατί είμαι στον βορρά (Έβρος) το κρύο είναι αρκετό εδώ και επειδή η temontosa είχε την μεγαλύτερη αντοχή στα κρύα . Για τα άλλα δεν ξέρω.

Τα μόνα που ξέρω είναι
Temontosa = -27 (βαθμούς κελσίου αντέχει)
Elongata = -16
Fortunei = (δεν είναι πολύ ανθεκτική στο ψύχος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137487 από meletis
Εγω μένω σε ορεινό χωριό έξω απο την Θήβα (Δυτ.Αττική). Κρύο κάνει αλλά το πολύ να φτάσει εως - 10 . Έχει 2-3 χρόνια που δεν ρίχνει καθόλου χιόνι. Έστειλα email Valentine.gr και μου είπε 4 ευρώ το φακελάκι με 200 σπόρους αλλά δεν μου είπε ποίο είδος έχει διαθέσιμο . Περιμένω απάντηση του.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ