Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104441 από gianniskell
Προσοχή στα μαντεμένια τζάκια. Η συνεχής και υπερβολική καύση ευκάλυπτου μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο μαντέμι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": billmarkin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104452 από billmarkin

OANNHSEA έγραψε: Πιο πάνω το ξαναέγραψα: οι εταιρείες που παράγουν πέλετ, φυτεύουν ευκάλυπτους ή ακακίες...
Θα φύτευαν ευκάλυπτους και θα έκαναν πέλετ από αυτούς εάν δεν καίγονταν;


Δεν ρώτησα αν καίγεται το πέλετ από ευκάλυπτο φίλε μου... B)
Ρώτησα για το ξύλο του ευκαλύπτου..Γνωρίζω ότι δεν κάνει για τζάκι και είναι κάτι που δεν αναφέρθηκε πουθενά παραπάνω..
Το επισήμανα απλά για να μην ξεκινήσει κανείς να φυτεύει ενώ το προορίζει για καύση σε τζάκι...
Επίσης δεν είναι ευγενικό να απαντάς με ερώτηση... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104673 από gianniskell
Ρίξτε μια ματιά εδώ και ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας. Υπάρχει άλλο τόπικ για τον ευκάλυπτο.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by gianniskell.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #107368 από ChrisCy
Παιδιά γειά σας και από μένα. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ, έχω διαβάσει αρκετές από τις συζητήσεις σας αλλά όχι όλες οπότε απολογούμε εκ των προτέρων εάν η ερώτηση μου έχει ήδη απαντηθεί παλαιότερα.

Όταν λέμε ότι το δέντρο θέλει πολύ νερό στα πρώτα στάδια ενώ όταν μεγαλώσει χρειάζεται λιγότερο τί ακριβώς εννοούμε. Το θέμα είναι ότι θέλω να φυτέψω δέντρα για ξυλεία σε χωράφι στο οποίο προς το παρόν δεν έχω νερό και το οποιοδήποτε πότισμα θα γίνεται με μεταφορά νερού με το ανάλογο κόστος.

Μπορώ να μεγαλώσω τα δέντρα στο σπίτι μου σε γλάστρες, όπου θα μπορώ να τα ποτίζω όσο χρειάζεται, μέχρι την ηλικία εκείνη στην οποία δεν θα χρειάζονται πλέον πολύ νερό και να τα μεταφυτέψω στο χωράφι ή μήπως μέχρι τότε θα είναι ήδη πολύ μεγάλα για μεταφύτευση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #107389 από kosmidis80
Δυστυχως φιλε μου θα πρεπει να ξεχασεις το δεντρο αυτο! Το ποτισμα της ειναι μεγαλος μπελας, εφοσον το χωραφι δεν εχει νερο! Ουσιαστικα τα δεντρακια θελουν καθε δυο μερες τουλαχιστον ποτισμα και ακομη και σε γλαστρα να τα μεγαλωσεις θα πρεπει παλι στο χωραφι οταν μπουν να ποτιζονται.

Αστο καλυτερα, γιατι τζαμπα θα ασχοληθεις και θα τα χαλασεις στο τελος. Καλυτερα δες καποιο αλλο δεντρο που να μην θελει τοσο νερο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #107401 από Sakiss
Παρά πολύ νερό

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ