Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133120 από kosmidis80
Αμα μεγαλωσουν λιγο, περνεις ενα κουταλι και τα χωριζεις περνοντας και το χωμα τους μαζι. Με τον τροπο αυτο τα ξεχωριζεις και δεν προκαλεις ζημια.

Παντως εγω σε λιγες μερες που θα ξαναβαλω, θα αρκεστω στο να παρω τα πιο δυνατα φυτα και να αφησω αλλα τα οποια στραβωνουν οι κορμοι τους και δεν αναπτυσονται γρηγορα.

Καλα που μου το θυμισατε και πρεπει να παραγγειλω σπορους. Τα δεντρα θα φυτευτουν σε αγροτεμαχιο της Θεσσαλονικης για.εκμεταλλευση. θα ενημερωνω με τις εξελιξεις

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133121 από jnet
Ανα 4 μέτρα είπαμε φυτεύουμε, για να μη το ψάχνω?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133122 από kosmidis80
Τι τα θες? Για εκμεταλευση? Γιωργο βαλτα πιο αραια εφοσον ειναι για σκια. Υποψιν, μακρια απο το σπιτι!

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133194 από jnet

kosmidis80 έγραψε:

supergeorge έγραψε:

jnet έγραψε: Τα δενδράκια που μου έδωσε ο Kosmidis80 μετά την μεταφύτευση

Να ρωτησω κατι;
Απο την ωρα που σπαρθηκαν οι σποροι,ποσος καιρος περασε για να φτασουν σ'αυτο το σημειο και να μεταφυτευτουν;


Γιωργο με φροντιδα και μεταφυτευση δινουν γρηγορα! Εγω που τα ειχα σε σποριο ολα μαζι (πολυ περισσοτερα φυσικα που δοθηκαν σε οποιον ηθελε), τα ειχα εναν μηνα και κατι ψηλα. Αφου τα χωρισα αρχισαν να μεγαλωνουν. Τωρα στον Γιωργο που τα εβαλε σε μεγαλυτερες γλαστρες θα δει πιο γρηγορη αναπτυξη


Σήμερα φύτεψα 9 απο τα δενδρακια και αλλα 4 τα εχω αφήσει γιατί δεν εχουν φανει ακόμη μάτια. Το θέμα είναι οτι αυτό το φυτευμα επρεπε να γίνει πέρσι γιατί δεν είδα πολύ ανάπτυξη. μόλις αρχίσουν να δίνουν θα τα βγάλω και φωτογραφία.
Θα έχουν αυτόματο πότισμα για τα πρώτα χρόνια και το χώμα που φυτεύτηκαν είναι αρκετά καλό.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133553 από Vagis
Ένα μεγάλο γεια χαρά στην παρέα...

Το θέμα paulownia άρχισα να το ψάχνω μέσω internet εδώ και 6 μήνες περίπου και έχω εκπλαγεί απο την απόδοσή του και απο τα κερδοφόρα οφέλη που έχει αυτό το καταπληκτικό δέντρο.
Ξεκίνησα λοιπόν και εγώ με σπόρια απο το site valentine.gr αλλά δεν κατάφερα καν να φυτρώσουν, επέλεξα λοιπόν γυμνόριζα φυτά ποικιλίας royal tomentosa τα οποία τα αγόρασα απο φυτώριο στην Σκύδρα Πέλλας, με τιμή στα 2 ευρώ το ένα, η φύτευση έγινε μόλις δύο μέρες πριν σε 4 στρέμματα περίπου.
Ελπίζω να πετύχω το καλύτερο, γιατί έχει πολύ μέλλον αυτό το δέντρο, με γοήτευσε απο την πρώτη ώρα που άρχισα να το βλέπω στο internet.
Ελπίζω σε λίγο καιρό να ανεβάσω και τις πρώτες φωτογραφίες μου...
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Vagis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133591 από Sakiss

Sakiss έγραψε: Αυτά που μοιάζουν με σπόρους τι μπορεί να είναι




Τελικά γίνανε πολύ ωραία άνθη με ωραίο χρωμα.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ