Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147724 από Κυριακίδης 2

Μπορούμε τελικά να το χρησιμοποιήσουμε σαν καυσόξυλο σε τζάκι ανοικτό ή κλειστό; Το εχει δει κάποιος στην πράξη;




Αν κάποιος μετά απο χρόνια ξηλώσει τα δέντρα, αχρηστεύεται το χωράφι λόγω ριζών;;;;

Γιατί? με τις ακακίες δεν υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα? Βρε "πετρέλαιο" να βγάζει η Γη και ας "καταστρέφεται" το χωράφι.

Δες τον παρακάτω πίνακα προς το τέλος (για θερμιδική απόδοση αλλά και παραγωγή ανά στρέμμα/ ανά έτος )

biomassenergysolutions.blogspot.gr/2013/10/paulownia.html
Last edit: 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Κυριακίδης 2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147727 από Κυριακίδης 2
Επίσης έχω διαβάσει ότι υποθέτοντας έχει πάρει το δάσος φωτιά και καταστραφεί εντελώς , αναδομείται από μόνο του , κάτι που δεν ισχύει π.χ. στο πεύκο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147729 από selemeles
Τα βίντεο δε μου λένε τίποτα, στη πράξη θέλω να μάθω τι γίνεται ;)
Όσον αφορά την θερμό γόνο δεν ξέρω τς κλασσικά ξύλα τι έχουν, πχ οξύα ελιά.

Επίσης επειδή κάπου διάβασα πως καιγεται στους 400 βαθμούς ενώ τα αλλά στους 200 μηπως ειναι πιο δύσκολα για ανοικτά τζάκια και ισως καλύτερα σε ενεργειακά;

Για αυτό ρωτάω στη πράξη αν τα εχει δει κάποιος και οχι τι διαβάζουμε :)

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147780 από jnet

jnet έγραψε:

jnet έγραψε:

Ενα Χρόνο μετά. Δεν μπορώ να καταλάβω πιό από ολα είναι αλλα κανενα δεν ηταν πανω απο 60 πόντους. Τωρα είναι 2,10μ


Τα υπόλοιπα είναι σαφώς πανω απο μέτρο.

Ισως το ψηλό να ετρωγε παραπάνω νερό γιατί είναι το τελεύταιο στο κύκλωμα ποτίσματος.


Το αλλο που εχω να παρατηρήσω είναι πως το συγκεκριμένο δενρο αναπτυσεται οχι με εναν κεντρικό κορμο.



Τελικά βρηκα τι εφταιγε. Είχε σκιστει το λαστιχο κοντα στο συγκεκριμενο δεντρακι και εριχνε αρκετό νερο. Οπότε νερο!!!

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147814 από Κυριακίδης 2
Για το ότι έχει ανάγκη από νερό είναι ίσως το μεγάλο μείον για αυτού του είδους δέντρα ως προς την φροντίδα τους.
Ώρες ώρες αρχίζω να λέω ότι δεν διαφέρει με τις ιδιαιτερότητες που έχει παρομοίως με την Καρυδιά .
Θα έλεγα μάλιστα ότι η καρυδιά είναι ο "πρωταθλητής " στην ταχυαυξία (αν όχι ως προς το ύψος αλλά ως προς τον όγκο ) , και η pawlonia για τα Ελληνικά δεδομένα είναι κάτι σαν να λέμε "μάπα το καρπούζι".
Έπειτα απορώ με το εξής . Λέγετε ότι με την Παυλώνια ανά στρέμμα θα έχεις τάδε παραγωγή σε τόνους και τάδε οικονομικά οφέλη (υπονοώντας με την έννοια ακριβού σε ποιότητας ξύλου για την χρήση σε επιπλοποιία κτλ) και εκεί ναι θα έχεις ένα καλό κέρδος .
Όμως όταν ακούμε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για βιομάζα για θέρμανση και καύση (και προς τα εκεί προτρέπουν κάποιους) , εκεί μου ακούγεται για απάτη . Με την λογική ότι κανείς δεν θα διαθέσει ένα τόσο ακριβής ποιότητας προιόν για να γίνει μάζα καύσης . Είναι σαν να λέμε καίω Μαόνι για θέρμανση . :silly:
Θα μπορούσα να παρουσιάσω φωτογραφίες όπου στον ίδιο χρόνο , και στο ίδιο μέρος . είχα φυτέψει ταυτόχρονα καρυδιά και paywlonia . Και το αποτέλεσμα ήταν η καρυδιά να βγει κατά 3 φορές πρωταθλητής στην ανάπτυξη. Και μάλιστα με την πλευρά της καρυδιάς να έχει τις λιγότερες φροντίδες σε πότισμα κτλ επειδή την είχα δεδομένη και στάνταρ ως προς την ανάπτυξη της. Βέβαια και πάλι οι απόψεις διίστανται στο ότι η καρυδιά ως για χρήση καύσιμης ύλης είναι χαμηλότερης αξίας από την pauwlonia. Πάραυτα συνεχίζουμε το πείραμα απτόητοι για να δούμε τα αποτελέσματα στο γενικό σύνολο τους και σύγκρισης τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147816 από jnet

Κυριακίδης 2 έγραψε: Για το ότι έχει ανάγκη από νερό είναι ίσως το μεγάλο μείον για αυτού του είδους δέντρα ως προς την φροντίδα τους.
Ώρες ώρες αρχίζω να λέω ότι δεν διαφέρει με τις ιδιαιτερότητες που έχει παρομοίως με την Καρυδιά .
Θα έλεγα μάλιστα ότι η καρυδιά είναι ο "πρωταθλητής " στην ταχυαυξία (αν όχι ως προς το ύψος αλλά ως προς τον όγκο ) , και η pawlonia για τα Ελληνικά δεδομένα είναι κάτι σαν να λέμε "μάπα το καρπούζι".
Έπειτα απορώ με το εξής . Λέγετε ότι με την Παυλώνια ανά στρέμμα θα έχεις τάδε παραγωγή σε τόνους και τάδε οικονομικά οφέλη (υπονοώντας με την έννοια ακριβού σε ποιότητας ξύλου για την χρήση σε επιπλοποιία κτλ) και εκεί ναι θα έχεις ένα καλό κέρδος .
Όμως όταν ακούμε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για βιομάζα για θέρμανση και καύση (και προς τα εκεί προτρέπουν κάποιους) , εκεί μου ακούγεται για απάτη . Με την λογική ότι κανείς δεν θα διαθέσει ένα τόσο ακριβής ποιότητας προιόν για να γίνει μάζα καύσης . Είναι σαν να λέμε καίω Μαόνι για θέρμανση . :silly:
Θα μπορούσα να παρουσιάσω φωτογραφίες όπου στον ίδιο χρόνο , και στο ίδιο μέρος . είχα φυτέψει ταυτόχρονα καρυδιά και paywlonia . Και το αποτέλεσμα ήταν η καρυδιά να βγει κατά 3 φορές πρωταθλητής στην ανάπτυξη. Και μάλιστα με την πλευρά της καρυδιάς να έχει τις λιγότερες φροντίδες σε πότισμα κτλ επειδή την είχα δεδομένη και στάνταρ ως προς την ανάπτυξη της. Βέβαια και πάλι οι απόψεις διίστανται στο ότι η καρυδιά ως για χρήση καύσιμης ύλης είναι χαμηλότερης αξίας από την pauwlonia. Πάραυτα συνεχίζουμε το πείραμα απτόητοι για να δούμε τα αποτελέσματα στο γενικό σύνολο τους και σύγκρισης τους.


Μου εβαλες Ιδέες να φυτεψω και μια καρυδιά για συγκριση. Ηδη εχω μία και φετος θα παρω καμμια 5 κιλά καρυδια.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.141 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ