Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143131 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
23:15 μάζεψα τα κάρβουνα ,εβγαλε και φλόγα η θερμοκρασια στους 58 ....ολα αυτά με

2 τεμάχια μπρικετα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143140 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Καλημέρα σας.
Την Κυριακή πήρα μπρικέτες από την KRATKI. Έκανα τις δοκιμές μου. Είναι πολύ καλό το προϊόν. Η τιμή του είναι πολύ καλή, και τις κατασκευάζει Ελληνας. Ξυλόσομπα έχω δεν έχω τζάκι με νερά γιά να αναφέρω θερμοκρασίες νερού και άλλα σχετικά. Μπορώ να καταλάβω όμως την απόδοσή τους το πόσο γρήγορα ζεσταίνει την σόμπα, και κατά συνέπεια τον χώρο.
Για παράδειγμα όταν ανάψω μόνο ξύλα, μετά από 1 ώρα θα καταλάβω υψηλές θερμοκρασίες κοντά στην σόμπα.
Όταν ανάψω μπρικέτα σε μισή ώρα δεν μπορώ να πιάσω το χερούλι της σόμπας από τις θερμοκρασίες που έχει ανεβάσει.
Είχα πάρει και άλλες μπρικέτες στο παρελθόν αλλά η τιμή τους ήταν απαγορευτική για εμένα.
Αν κάτσεις και τα υπολογίσεις η τιμή που αγόρασα απο KRATKI είναι ίδια με τιμή ξύλου 0,22/κιλό με το ΦΠΑ.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα.!!!

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143141 από nikos-a
Θεσσαλονίκη πού μπορούμε να βρόυμε αυτές τις μπρικέτες;
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nikos-a.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143144 από liakjim
Νομίζω Δημήτρη , η μπρικέτα σου πρέπει να εισαχθεί στα διαγράμματα μου της 1ης σελίδας ώστε να γίνει κ η σύγκριση με τις λοιπές μπρικέτες αλλά και με τα ξύλα.
Θα περάσω να πάρω 14KG!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143148 από jnet
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΔεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

liakjim έγραψε: Μετά από τηλεφωνικής μου επικοινωνίας με γνωστό προμηθευτή (εκ Μαλακάσας) για τιμές μπρικετών και αφού του είπα ότι έιμαι μέλος του forum , εκείνος μου έδωσε μια ποσότητα από 2 διαφορετικούς τύπους μπρικέτας (10Kg/τύπο) για δοκιμή και εξαγωγή συμπερασμάτων.

Επίσης έχω πάρει ένα ακόμα τύπο μπρικέτας απο 2ο γνωστό προμηθευτή (παράδρομος Αθηνών Λαμίας).
Τέλος στο σπίτι έχω 3 ειδών καυσόξυλα , όλα πολύ χαμηλής υγρασίας (δεν ξέρω ακριβώς) και συγκεκριμένα ελιά , οξιά και δρύ.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αξιολογήσω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά τις μπρικέτες και να τις συγκρίνω και μεταξύ τους αλλά και με καυσόξυλα ώστε να διαπιστώσω ποια λύση είναι η προτιμότερη.

Με προβληματίζει αφενώς και η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω αλλά και όλες αυτές οι τυχαίοι παράμετροι που φοβάμαι θα μου αλλοιώσουν τα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα ρωτώ τα εξής :
1. Κάθε φορά να ξεκινώ την αφή με το εκάστοτε ζυγισμένο καύσιμο και να μετρώ παραμέτρους (διάρκεια , φλόγα , θερμοκρασία εξαγωγής στην περσίδα κτλ) ή να έχω από πριν την εστία προθερμαμένη (αν και δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα πετύχω κάθε φορά την ίδια προθέρμανση).
2. Ποιοί παράγοντες είναι πιό σημαντικοί?
α. Διάρκεια?
β. Φλόγα?
γ. Απόδοση?
3. Να εξασφαλίσω τις ίδιες κάθε φορά συνθήκες? (θερμοκρασία μέσα /έξω πχ ) ή αρκεί το ΔΤ?

Ως όργανα μέτρησης έχω τα εξής:
α.
β.

Αυτό που σκέφτομαι ώς μεθοδολογία είναι εξής:
1.Κάθε φορά να σημειώνω αρχικές συνθήκες θερμοκρασίας (μέσα/έξω).
2. Να προσπαθήσω οι δοκιμές να γίνουν σε ημέρες με όσο το δυνατόν κοντινές αρχικές συνθήκες.
3. Η εστία πάντα σβηστή.
4. Αφή εστίας με 10Kg καυσίμου από κάθε έιδος.
5. Μέτρηση 3 παραμέτρων .
α. Θερμοκρασία μαύρου χάλυβα με το πιστόλι.
β. Θερμοκρασία περσίδας εξαγωγής.
γ. Μεταβολή θερμοκρασίας στον χώρο.
δ. Καταγραφή χρόνου όπου θα έχω την μέγιστη ανωτέρα τιμή ώστε να γίνουν καμπύλες θερμοκρασίας-χρόνου.

Κάθε ιδέα / παρατήρηση ευσπρόδεκτη.


Δημήτρη κατι εχουν παθει τα Links απο το ebay και δεν φαίνονται. Και σε αυτό το ποστ(1ο) και στο 5ο της πρωτης σελίδας. Αν μπορείς να τα βρείς και καλυτερα να τα περασεις σαν εικόνες και οχι σαν links μηπως ξαναχαθούν επείδη αλλαζει μαλλον το ebay τους συνδεσμους.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143149 από liakjim
Επξεργασία δεν μπορώ να κάνω αλλά :

Το ir θερμόμετρο είναι κάτι τέτοιο :
erp.atcpics.com/ltimages/department/cai-.../cai-baab-1001_f.jpg
Το θερμόμετρο που μέτρησα τον θερμοθάλαμο κάτι τέτοιο :
i01.i.aliimg.com/photo/v1/497153059/cali...meter_with_screw.jpg

και το θερμόμετρο που μέτραγα την περσίδα
ecx.images-amazon.com/images/I/41Ixw6%2BdoFL._SL500_AA300_.jpg

και τέλος εξωτερική/εσωτερική σπιτιού με αυτό www.skroutz.gr/s/1791900/Intenso-WeatherStar-8.html

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ