Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145057 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
απο 8/1 έχουμε παραλάβει τουλάχιστον 2 φορτία και μάλιστα μερικοί τόνοι απο αυτούς ήταν για πελάτες του φόρουμ !το πρόβλημα είναι οτι δεν μένουν σπασμένες παλέτες για αγορά πακέτο πακέτο .λογικά αύριο όμως μέχρι το μεσημέρι θα έχουμε παραλάβει πάλι μια μικρή ποσότητα γιατί όντως το εργοστάσιο δεν προλαβαίνει !!
Γιώργο δεν ξέρω τι περίμενες να καταλάβεις σαν διαφορά σε σχέση με το ξύλο πέρα απο το οτι έχεις πάρει απο 4700 -5200 Kcal χωρίς απώλειες για να στεγνώσει το ξύλο !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145058 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δημήτρη, σύμφωνοι, η μπρικέτα δεν έχει υγρασία. Σίγουρα δεν είδα να "αφρίζει" όπως κάνουν καμμιά φορά τα ξύλα, ένδειξη ότι έχουν υγρασία και εκείνη την ώρα στεγνώνουν.

Δεν είδα όμως το TIEME να "τρελένεται" από θερμοκρασία. Ίσως λανθασμένα είχα την εντύπωση, ότι με τις μπρικέτες, γίνεται "κόλαση". Ίσως να έχω λάθος εντύπωση, ίσως και να ήθελε 2 ή και περισσότερες μπρικέτες μαζί.

Ξαναλέω όμως ότι δεν έχω εμπειρία από την καύση τους. Ίσως ο caftis που καίει πιο συστηματικά μπρικέτες, να μας πει τι παίζεται ή και κάποια "μυστικά"......

Και εσύ Δημήτρη, μπρικέτες δεν καις? Έχουν κάποιο κολπάκι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145060 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εγώ Γιώργο αμα πω εδω μέσα με πόση μπρικέτα ζεσταίνω 135 τ.μ και έχω και 200 λίτρα ζεστό νεράκι χρήσης θα με κράξουν μέχρι και οι πέτρες !!το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσκαλέσω 4-5 φίλους απο εδω μέσα για μεζέ και κρασάκι στο σπίτι (μιας και ανοίξαμε το βαρελάκι ) και να το σχολιάσουν μόνοι τους !
είπες οτι έβαλες στη βαρέλα σου 1 μπρικέτα και ενα κούτσουρο άρα 1750 γραμμάρια μπρικέτα και κανα 2 κιλά ξύλο άρα απο την μπρικέτα 8000 Kcal και να γίνω λίγο large με το ξύλο μείον την υγρασία 6500-7000 Kcal μείον τις απώλειες που λόγο καμινάδας δεν παίρνεις απο το τζάκι σου ούτε το 60% φτάνουμε στο οτι έλαβες 9000 Kcal άρα μπήκαν στο σπίτι σου 10.5 KWh !!τα λέω καλά ?? άρα τι να τρελάνεις απο θερμοκρασία ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145071 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καλά ντε, μη βαράς (Δημήτρη). Και λίγa λόγια για τη βαρέλα μου.... :dry:

Λοιπόν, έστω 1750 gr το τεμάχιο μπρικέτας, με θερμογόνο δύναμη 4800 kcal/kg, έχουμε:
1.75*5.6=9,8 kWh. Βάλε και 3 kg το κούτσουρο, μας κάνει: 3*3,5=10,5 kWh. Αν υποθέσουμε βαθμό απόδοσης (πυρωμένη εστία) 65%, έχουμε: (9.8+10.5)*0.65=13,2 kWh.

Αν επίσης θεωρήσουμε ότι το μοτέρ δούλευε για 1,5 ώρες (περίπου) και πέταγε αέρα (με μέση) θ ίση με 80 βαθμούς με παροχή 300 m3/h (δούλευε στην ταχύτητα 4, είναι 1000 m3/h, στα 500 υπολογίζω και τη θερμότητα που πήρα από την εκτόνωση) έχουμε (με θερμοχωρητικότητα αέρα ίση με 0.30 kcal/m3/C)

0.30*80*500*1.5=12000 Kcal=14 kWh

Ρε σεις, λέτε το τζάκι μου να πιάνει απόδοση 65% ??? Πύραυλο το έχω κάνει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145076 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
για να μην παρεξηγηθώ "βαρέλα" λόγο του οτι είναι μεγάλη η εστία !!!
για δοκίμασε να βάλεις 4 τεμ με την μια να δούμε τι θα κάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145078 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μα είναι δυνατόν να παρεξηγηθείς? Και το καλαμπούρι αντέχω, και την κριτική αν δεν προσβάλει και είναι με καλή πρόθεση.

Ουδείς α-σφαλτος εξάλλου.

Λες ότι αν βάλω 4 με τη μία, θα δω παπαρούνες? 4*1,750*5,6=39,2 kW ???? Θα το πάρω στο χέρι το τζάκι ρε συ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ