Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146387 από elgreco
Δοκιμάζω αυτή τη στιγμή μπρικετες holzbrikettes Α 1 της schweighofer, κατασκευασμένες στη Ρουμανία, γράφουν ότι ειναι απο έλατο ( ξανθές με τρύπα), 5 κοματια απο 2 κιλά έκαστος. Τιμή απαγορευτική για να πάρω μεγαλη ποσότητα, €4 στην κερκυρα.
Τοποθέτησα 2 πάνω σε θράκα απο τα πρώτα 8 κιλά ελιάς που έβαλα στο άναμμα του τζακιού. Καταπληκτικές πραγματικά, σε φλόγα, και ζέστη. Το χερούλι του τζακιού δύσκολα το κρατούσες και δυσκολεύτηκα πολυ να βάλω τις επόμενες 2 μέσα καθώς το χέρι μου καιγόταν. Αυτο δεν μου εχει ξανασυμβεί με τα ξύλα εκτός και το υπερφόρτωσο.
Οι πρώτες 2 κάηκαν σε 90 λεπτά ακριβώς. Με σβηστό αερα και σχεδον κλειστό κλαπετο καμιναδας ( επιπλέον απο το κλειστό κλαπετο εντος της εστίας του τζακιού).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146405 από elgreco

elgreco έγραψε: Δοκιμάζω αυτή τη στιγμή μπρικετες holzbrikettes Α 1 της schweighofer, κατασκευασμένες στη Ρουμανία, γράφουν ότι ειναι απο έλατο ( ξανθές με τρύπα), 5 κοματια απο 2 κιλά έκαστος. Τιμή απαγορευτική για να πάρω μεγαλη ποσότητα, €4 στην κερκυρα.
Τοποθέτησα 2 πάνω σε θράκα απο τα πρώτα 8 κιλά ελιάς που έβαλα στο άναμμα του τζακιού. Καταπληκτικές πραγματικά, σε φλόγα, και ζέστη. Το χερούλι του τζακιού δύσκολα το κρατούσες και δυσκολεύτηκα πολυ να βάλω τις επόμενες 2 μέσα καθώς το χέρι μου καιγόταν. Αυτο δεν μου εχει ξανασυμβεί με τα ξύλα εκτός και το υπερφόρτωσο.
Οι πρώτες 2 κάηκαν σε 90 λεπτά ακριβώς. Με σβηστό αερα και σχεδον κλειστό κλαπετο καμιναδας ( επιπλέον απο το κλειστό κλαπετο εντος της εστίας του τζακιού).


Οι επόμενες 2 κράτησαν 80 λεπτά και η τελευταία 56 λεπτά. Τοποθετούσα πάντα πάνω σε θράκα αμέσως μόλις είχε σβήσει η φλόγα.
Η ζέστη απο ακτινοβολία ήταν αισθητή πιο μακριά απο συνήθως και η απόδοση σε σχέση με ξύλα ήταν μεγαλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146466 από nikos-a
Άρα εγώ που πήρα σήμερα τιμή 2,80 ευρώ το πακέτο των 10 κιλών για μπρικέτα Schweighofer, πρέπει να είμαι ευχαριστημένος.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by nikos-a.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146467 από elgreco

nikos-a έγραψε: Άρα εγώ που πήρα σήμερα τιμή 2,80 ευρώ το πακέτο των 10 κιλών για μπρικέτα Schweighofer, πρέπει να είμαι ευχαριστημένος.


Στην υπόλοιπη Ελλάδα που εχω ψάξει στο Ίντερνετ ειναι φτηνά αλλα εμείς εδώ στην κερκυρα τα πληρώνουμε όλα πιο ακριβά. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146472 από panosv

nikos-a έγραψε: Άρα εγώ που πήρα σήμερα τιμή 2,80 ευρώ το πακέτο των 10 κιλών για μπρικέτα Schweighofer, πρέπει να είμαι ευχαριστημένος.


Συγνώμη ρε παιδιά αλλά η συγκεκριμένη μπρικέτα που έχει 2,80?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146520 από ALFA
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΦΤΗΝΕΣ Κ ΜΕ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΦΑΓΟΥΝΤ 2.67euro/10kg

ΕΧΩ ΒΡΕΙ Κ ΠΙΟ ΦΤΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΣΕ ΑΠΌΔΟΣΗ

ΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΛΩΝ ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΩ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ