Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143402 από liakjim
Λοιπόν σας παραθέτω τα αποτελέσματα.

Συνολικά πρόκειται για μια πολύ καλή μπρικέτα. Με δυσκόλεψε πολύ στο άναμμα αλλά κράτησε πολύ.
Το ταμπελάκι είναι ακριβώς ίδιο με την No2 που είναι από το Leroy (Ταγκλής).
Πιο πάνω ο Δημήτρης λέει ότι είναι πιο υψηλής συμπίεσης κι θερμογόνου αλλά δεν νομίζω.
Και οι 2 λένε πάνω κάτω την ίδια πυκνότητα κ μάλιστα λίγο μικρότερη. Ίσως έχει αλλάξει λίγο τις αναλογίες ή δεν ξέρω τί άλλο.
Απλά νομίζω ότι το διάγραμμα είναι απλά μετατοπισμένο προς τα δεξιά.
Ξεπέρασε την RUF (Νο3)? Δεν νομίζω.
Αλλά αν σκεφτούμε ότι η RUF έχει 280€/τόνος και η Kratki 228€/τόνο ε τότε η ζυγαριά κλείνει αλλού.

Ως προς το ξύλο?
Η απόδοση είναι σαφώς μεγαλύτερη. Κοστίζουν 30% περισσότερο (στα μέρη μου) αλλά δεν σε κλέβουν, δεν θέλουν κόψιμο και είναι οικολογικές.

Αλλά γιατί να μη παρω από την πηγή? Στο site τους www.taglis.gr/index.php/proionta/mpriketes-ksylou, λένε 220€/τόνο και 30€ μεταφορικά και άλλες τιμές για κάτω από 3τόνους.

Νομίζω η τιμή της kratki είναι απόλυτα φυσιολογική πάντως.

Παρακάτω δίνω τα διαγράμματα σε σύγκριση ξυλο-RUF-kratki και σε link όλες τις φωτογραφίες + τα excel. Καλή ανάγνωση:



Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143404 από GGEOR7777

liakjim έγραψε: Λοιπόν σας παραθέτω τα αποτελέσματα.

Συνολικά πρόκειται για μια πολύ καλή μπρικέτα. Με δυσκόλεψε πολύ στο άναμμα αλλά κράτησε πολύ.
Το ταμπελάκι είναι ακριβώς ίδιο με την No2 που είναι από το Leroy (Ταγκλής).
Πιο πάνω ο Δημήτρης λέει ότι είναι πιο υψηλής συμπίεσης κι θερμογόνου αλλά δεν νομίζω.
Και οι 2 λένε πάνω κάτω την ίδια πυκνότητα κ μάλιστα λίγο μικρότερη. Ίσως έχει αλλάξει λίγο τις αναλογίες ή δεν ξέρω τί άλλο.
Απλά νομίζω ότι το διάγραμμα είναι απλά μετατοπισμένο προς τα δεξιά.
Ξεπέρασε την RUF (Νο3)? Δεν νομίζω.
Αλλά αν σκεφτούμε ότι η RUF έχει 280€/τόνος και η Kratki 228€/τόνο ε τότε η ζυγαριά κλείνει αλλού.

Ως προς το ξύλο?
Η απόδοση είναι σαφώς μεγαλύτερη. Κοστίζουν 30% περισσότερο (στα μέρη μου) αλλά δεν σε κλέβουν, δεν θέλουν κόψιμο και είναι οικολογικές.

Αλλά γιατί να μη παρω από την πηγή? Στο site τους www.taglis.gr/index.php/proionta/mpriketes-ksylou, λένε 220€/τόνο και 30€ μεταφορικά και άλλες τιμές για κάτω από 3τόνους.

Νομίζω η τιμή της kratki είναι απόλυτα φυσιολογική πάντως.

Παρακάτω δίνω τα διαγράμματα σε σύγκριση ξυλο-RUF-kratki και σε link όλες τις φωτογραφίες + τα excel. Καλή ανάγνωση:



Γιατί να μην πάρεις από την πηγή θα σου δώσω την ταπεινή δική μου άποψη.
Επειδή θα προτιμήσω να πάρω από κάποιον που με βοήθησε στην κατασκευή της εστίας μου,που έδειξε ενδιαφέρον και σήκωνε τα τηλέφωνα του οπότε τον χρειαζόμουνα...μου έμαθε το izol και την καμινάδα μαύρου χάλυβα,και έχει βοηθήσει με τις γνώσεις του πολύ κόσμο εδω μέσα...
Για 8 ευρώ όπως λες διαφορά στον τόνο χαλάλι του,εξάλλου όπως αναφέρεις πολύ σωστά φυσιολογικό το κέρδος του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": paradisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143405 από liakjim
Σε παρακαλω ας μη σχολιάσουμε αυτό το θεμα . Πχ αν έμενα θηβα κ μπορουσα με 3 τόνους να καταφέρω άλλη τιμη θα το έβλεπα αλλιώς. Μου αρέσει να είμαι αντικειμενικός. Βεβαια ο Δημήτρης έχει αναπτύξει μια άλλη σχέση και με το forum και με τα μέλη του (και με εμένα) για αυτό και εγώ το βλέπω αλλιώς.

Ας σταθούμε όμως στις συγκρίσεις των καυσίμων. Η μπρικετα στην τιμη αυτη κ αποδοση νομίζω με οδηγεί στο να αποταξω επιτέλους το ξύλο κ κυριότερα τα λαμόγια τους ξυλαδες κ όλο το σάπιο κύκλωμα .

Ξέχασα να δώσω το λινκ για τα αρχεία : drive.google.com/folderview?id=0B1UNl21-...uYXZmY0E&usp=sharing

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143407 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Γιώργο δεν είναι το θέμα μας η τιμή αν και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !!άλλωστε στο σύνολο αγορά + μεταφορά βγαίνω φθηνότερος γιατί εγώ χρεώνω 15-20 τον τόνο εντός Αθήνας .
Δημήτρη αν την μυρίσεις θα καταλάβεις οτι έχει και ενα μικρό ποσοστό πεύκου και η συμπίεση οτι είναι μεγαλύτερη φαίνεται απο το ότι άργησε να σου πάρει .........αν και θέλει το κόλπο της και παίρνει πάλι γρήγορα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143413 από house
Κοίτα πλακα πλακα , δεν εχουμε αλλον εισαγωγέα , στην Ελλάδα που να ασχολείτε και με το σπορ και με μας ! για ενα τσιπουρο στον τονο δεν λεει τιποτα ! αλλα μπορω να ρωτήσω εδω , η καλύτερα μπορεις να κανεις ενα διάγραμμα , με τιμη ξυλου στα 85 Ευρο!!! Για να καταλαβουμε και μεις που καίμε πολλα ξυλλα αν μας συμφέρει !
Τέλος υπάρχει αλλη μπρικετα που να κρατάει παραπάνω η' εχουμε καταλήξει οτι αυτες ειναι με μεγαλύτερη διάρκεια ????

PS.Εχω κανει χάρτινες με πρέσα και δυστυχώς ,πριν 2 μηνες και ακομα να στεγνώσουν !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143422 από theo_chania
Καλήμερα, ναι κύριε Φουσκιτάκη για το Chania Pellet μιλάω.
Όσο για τιμή που λέτε, απ' ότι γράφει ο Κος Φιληππακόπουλος η Kratki πουλάει:
190€ + φπα/ τόνο,
μεταφορικά να πάει πρακτορείο; ας πουμε 10€ +
μεταφορικά για Χανιά τουλάχιστον 30€+φπα/παλέτα, σύνολο: 280,60€.

Τιμή πώλησης Chania Pellet: 0,28€/κιλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ