Σόμπα pellet αέρα με κανάλια αεραγωγών - βεντιλατέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21246 από cuprakias
καλημερα εχω αγορασει τη flavia εχω ενα καναλι στα 1,5 μετρο περιπου δεν την εχω δουλεψει ακομα βεβαια το σπιτι ειναι 70 τετραγωνικα... πιστευω οτι θα αποδωσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51010 από cuprakias
παιδια εγω αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα η σομπα δουλευει τωρα δυο εβδομαδες και σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπανω απο αποψη ζεστης... παρατηρησα ομως οτι ο αεραγωγος που βγαζει ζεστο αερα στο αλλο δωματιο εχει βγαλει μια ψιλομαυριλα .... επισης οταν ξεκινανε τα μοτερ να λειτουργουν μυριζει ελαχιστα για λιγο στην αρχη μου φαινετε σαν να βγαινουν καυσαερια απο τον αεραγωγο.
εχω τη φοβια οτι μπερδευονται στην αρχη τα καυσαερια με το ζεστο αερα...
τι να κανω ?
να καλεσω το τεχνικο ?
λετε να φταιει οτι η εισαγωγη αερα ειναι εσωτερικη και δεν ρουφαει απο εξω?
τι λες εσυ για αυτο γιαννη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51047 από γιαννης-δραμα

cuprakias έγραψε: παιδια εγω αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα η σομπα δουλευει τωρα δυο εβδομαδες και σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπανω απο αποψη ζεστης... παρατηρησα ομως οτι ο αεραγωγος που βγαζει ζεστο αερα στο αλλο δωματιο εχει βγαλει μια ψιλομαυριλα .... επισης οταν ξεκινανε τα μοτερ να λειτουργουν μυριζει ελαχιστα για λιγο στην αρχη μου φαινετε σαν να βγαινουν καυσαερια απο τον αεραγωγο.
εχω τη φοβια οτι μπερδευονται στην αρχη τα καυσαερια με το ζεστο αερα...
τι να κανω ?
να καλεσω το τεχνικο ?
λετε να φταιει οτι η εισαγωγη αερα ειναι εσωτερικη και δεν ρουφαει απο εξω?
τι λες εσυ για αυτο γιαννη?

Θανο μηπως δεν κουμπωσε καλα το μπουρι απο πισω στο βεντυλατερ καυσαεριων και φευγει καποια ποσοτητα μεσα στην σομπα(στα καλωδια-εξαρτηματα)και την ρουφαν τα βεντυλατερ ανακυκλωσης και την στελνουν ειτε στο καναλι ειτε μπροστα η και στα δυο!Η εισαγωγη δεν νομιζω να φταιει(περσι το λειτουργουσα ετσι σε δυο σομπες)και δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα.Τα καυσαερια αν ολα ειναι σωστα συνδεδεμενα δεν μπορει να μπερδευονται με τον ζεστο αερα του χωρου,εκτος και αν ο εναλακτης εχει καποια τρυπουλα(λιγο δυσκολο)και δημιουργειτε αυτο το προβλημα!Δες το μπουρι απο τα αριστερα σου(δεξια της σομπας)βγαλε με προσοχη τα κεραμικα καπακια και κοιτα αν εχει φωλιασει καλα μεσα στην εξοδο(βαλε φλαντζα σιλικονης η πυριμαχη σιλικονη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51405 από cuprakias
οκ θα το κοιταξω αυριο ή μεθαυριο και θα τα ξαναπουμε.
θα βαλω αυριο φωτογραφια...... για να καταλαβεις περι τινος προκειτε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51758 από akmonas
Αγαπητοί συνφορουμήτες θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα:συγγενικό μου πρόσωπο ενδιαφέρεται για την αγορά αερόθερμης σόμπας με δυνατότητα τοποθέτησης αεραγωγού.Το σπίτι που θέλει να θερμάνει είναι διαμέρισμα χωρίς μόνωση,χωρίς πολλούς εκτεθειμένους εξωτερικούς τοίχους,γύρω στα 70 τ.μ.Πόσα kw νομίζεται οτι χρειάζεται και αν κάποιος έχει τέτοια σόμπα μήπως μπορεί να μου πεί ποιά είναι και πόσο την πήρε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51776 από dimlyk
νομιζω εχεις εσυ αρα εχεις μια ιδεα του ποσο χρειαζεται μια και αυτο ειναι πολυ σχετικο για καθε σπιτι
αν δεν εχει αμονωτη οροφη πιστευω με 10-12 kw θα καλυφθει

τετοια σομπα δεν εχω αλλα επειδη ειναι και πιο ακριβες υπολογιζε απο 2000+


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ