Ερώτηση για UPS... πόσα Watt είναι η σόμπα σας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24921 από georgebest

fisikos50 έγραψε: Για χρήση ανάγκης επαρκεί ένα UPS τροποποιημένου ημιτόνου, εφόσον θέλουμε να λειτουργήσουν κινητήρες με αυτό.

Οπωσδήποτε όμως θα πρέπει να μην χρησιμοποιήσουμε το UPS σαν απλή αντικατάσταση της κεντρικής παροχής του ρεύματος που κόπηκε γιατί όταν τελειώσει η μπαταρία του UPS τότε θα έχουμε ακριβώς τα ίδια προβλήματα, όπως ήδη αναφέρθηκε παραπάνω.

Στην εφαρμογή του σε υπολογιστές το UPS συνοδεύεται με λογισμικό που τερματίζει τη λειτουργία του υπολογιστή μέσα σε λίγα λεπτά αν το ρεύμα δεν επανέλθει, έτσι ώστε ο υπολογιστής ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ με ασφάλεια, και όχι να συνεχίσει να λειτουργεί με το UPS μέχρι να τελειώσει η μπαταρία.

Ανάλογη απλοϊκή εφαρμογή πρέπει να γίνει και στα συστήματα θέρμανσης, μπορούμε π.χ. μέσω του UPS να συνεχίσουμε τη λειτουργία μόνο του κυκλοφορητή, ή μόνο του κινητήρα εξαγωγής καυσαερίων μέχρι εξάντλησης της μπαταρίας, ενώ τα υπόλοιπα συστήματα που δεν λαμβάνουν ρεύμα θα κλείσουν αμέσως διακόπτοντας την καύση.

Προσοχή χρειάζεται σε σόμπες και λοιπά συστήματα άμεσης έναυσης με την επάνοδο του ρεύματος, υπάρχει το ενδεχόμενο το UPS με εξαντλημένες μπαταρίες να μην εκκινήσει χωρίς χειρισμό, άρα το προστατευόμενο φορτίο (κυκλοφορητής ή κινητήρας εξαγωγής καυσαερίων) να μην λειτουργεί κατά την επανεκκίνηση του συστήματος καύσης. Μερικά UPS συμπεριφέρονται έτσι όταν η μπαταρία τους εξαντληθεί χωρίς άλλη προειδοποίηση.

Επίσης, τα (φθηνά) UPS έχουν μια κακή συνήθεια να καταστρέφουν συχνά τις μπαταρίες τους ακόμα και αν δεν μεσολαβήσει διακοπή ρεύματος, επίσης χωρίς προειδοποίηση, άρα όταν το χρειαστούμε να λειτουργήσει αντί να κρατήσει 30 λεπτά, αυτό κρατάει 3 λεπτά και μετά σβήνει ενώ και σε επάνοδο του ρεύματος δεν ξαναλειτουργεί χωρίς χειρισμό και ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΡΕΥΜΑ στο προστατευόμενο φορτίο.

Ότι πρέπει για να κοιμάσαι ήσυχος με τη σόμπα πέλετ αναμμένη μέσα στο σαλόνι...


Για κάντε το μου λιανά. Αν δεν έχεις ups σε σόμπα νερού πελλετ και γίνει διακοπή ρεύματος και εσύ λείπεις ή κοιμάσαι τί μπορεί να συμβεί;;; Είναι εξαιρετικά σημαντικό αυτό παιδιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24923 από burnerman
Αν εχεις σωστη καμιναδα με καλο ελκυσμο τιποτα δε θα συμβει.
Οι σομπες νερου εχουν και θερμικο και βαλβιδα ασφαλειας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24925 από fisikos50
Οι σόμπες πέλετ που έχω δει μέχρι στιγμής εγκατεστημένες έχουν τις πιο απαράδεκτες καμινάδες που μπορούν να υπάρξουν, αφού μιλάμε για βεβιασμένη κυκλοφορία, άρα τι ελκυσμός να υπάρχει εκεί και δεν λέμε καν να πέφτει η έξοδος και σε κανένα φίλτρο νερού στο μπαλκόνι ας πούμε, δηλαδή να είναι και γυρισμένη προς τα κάτω...

Τι μπορεί να γίνει αν κοπεί το ρεύμα, το πιθανότερο τίποτε, αλλά επειδή τα στερεά καύσιμα (αντίθετα με τα υγρά ή τα αέρια καύσιμα) είναι ήδη αναμεμιγμένα με αέρα στο χώρο αποθήκευσης και στη διαδρομή μέχρι το σημείο καύσης, γι αυτό αποτελούν έτοιμο μείγμα προς ανάφλεξη, επομένως όταν δεν υπάρχει βεβιασμένη ροή αέρα από τους κινητήρες, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πού θα πάει η φλόγα που καίει εκεί μέσα.

Στους καυστήρες πέλετ υπάρχει το "μέτρο ασφαλείας" του πλαστικού σωλήνα που φέρνει τα πέλετ ο οποίος σε περίπτωση που το όλο σύστημα πάρει φωτιά, θα ...λιώσει και δεν θα μεταδοθεί η φωτιά και στην αποθήκη των πέλετ. Αυτό είναι πραγματικό μέτρο αντιπυρικής προστασίας, να πιάσει μεν φωτιά αλλά να μην καεί και όλο το λεβητοστάσιο.

Επίσης στους καυστήρες πέλετ βάζουν και ένα θερμικό στην άκρη του πλαστικού σωλήνα που φέρνει τα πέλετ ώστε αν πιάσει φωτιά εκεί και ζεσταθεί, τουλάχιστον να κλείσει ο καυστήρας και ο κοχλίας να σταματήσει να ρίχνει πέλετ, αυτό μέχρι να καεί και να λιώσει ο πλαστικός σωλήνας, ο οποίος γι αυτό έχει τόσο γελοία όψη σε ένα σύστημα των πολλών χιλιάδων ευρώ, για όποιον είχε απορία δηλαδή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24930 από fisikos50
Εδώ να συμπληρώσω ότι κάποιοι κατασκευαστές (ακριβών) καυστήρων πέλετ έχουν ενσωματώσει μπαταρία μέσα στον καυστήρα η οποία χρησιμοποιείται για να σβήσει τον καυστήρα με ασφάλεια (αδειάζοντας τον οριζόντιο κοχλία από καύσιμο) όταν κοπεί το ρεύμα.





Παρόλα αυτά, επειδή αυτό το καύσιμο που βρισκόταν μέσα στον οριζόντιο κοχλία όταν έγινε διακοπή ρεύματος, θα καταλήξει μέσα στο θάλαμο καύσης και θα καεί, πρέπει να ληφθούν και συμπληρωματικά μέτρα για τη διαχείριση της θερμότητας που θα προκύψει, έχοντας π.χ. βάλει UPS στον κυκλοφορητή του συστήματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24935 από Moschalis
Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα,

Βλέπω ότι το θέμα UPS ενδιαφέρει πολλούς απο εσάς. Να κάνω λοιπόν κάποιες παρατηρήσεις με το δυνατόν λιγότερο τεχνικούς όρους.

Εστω ότι βρίσκουμε το κατάλληλο UPS για τα Watt της σόμπας/τζακιού/λέβητά μας (θα αναφέρεται σαν σόμπα). Οι περισσότερες σόμπες που κυκλοφορούν και έχω δεί μέχρι τώρα χρησιμοποιύν μοτεράκια εναλλασομένου ρέυματος ΑC. Αυτό απο μόνο του δημιουργεί ένα πρόβλημα στο πως θα ελεγχθούν οι στροφές του απο τον εγκέφαλο. Αν ήταν DC (συνεχούς ρεύματος) απλά θα του στέλναμε λιγότερα βόλτ και έτσι θα είχαμε λιγότερες στροφές. Αν το κάνεις αυτό με το εναλλασόμενο , θα έχεις ένα μοτέρ που θα δουλεύει όπως ναναι. Θέλεις λοιπόν ειδικό κύκλωμα με εύρεση του σημείου μηδέν στο εναλλασόμενο κάτι τέτοιο. (μαζί με ένα TRIAC)



Θέλω να καταλήξω στο εξής, αν βάλουμε ενα ups ΜΟΝΟ στο μοτεράκι καυσαερίων , και όλα λειτουργούν κανονικά αλλά έχουμε ρυθμίσει το μοτέρ καυσαερίων να δουλεύει λίγο πιο αργά απο το τέρμα , τότε το UPS που θα είναι συνδεδεμένο και θα έχει σαν εισοδο αυτή την τάση θα νομίζει ότι κόπηκε το ρεύμα. Αποτέλεσμα ? σε φυιολογικές λειτουργίες θα ενεργοποιείται το UPS. Μπάχαλο!

Επόμενη περίπτωση. Βάζεις το UPS σε όλη τη σόμπα . Κόβεται το ρεύμα , ενεργοποιείται το UPS και όλα καλά μέχρι εδώ. Έρχεται το ρεύμα σε 5 λεπτά , όλα δουλεύουν κανονικά.
ΑΝ όμως το ρεύμα έρθει μετά απο μια ώρα? Στο UPS θα ξεφορτιστεί η μπαταρία και θα έχουμε το ίδιο πρόβλημα σαν να μην είχαμε καθόλου UPS.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ (και άμεσα ξεκινάω την υλοποίησή του) είναι ένα UPS συνδεδεμένο ΜΟΝΟ στο μοτεράκι καυσαερίων αλλά όχι πάντα. Οταν έχουμε παροχή 220 το μοτεράκι θα δουλεύει κανονικά ελεγχόμενο απο τον εγκέφαλο , αλλά όταν κοπεί το 220 , θα κόβεται η συνδεσή του απο τον εγκέφαλο και θα λειτουργεί κατευθείαν απο το UPS(θα δουλεύει στις μέγιστες στροφές). Αυτό βέβαια προϋποθέτει να φτιαχτεί πλακέτα που να παρεμβάλεται μεταξύ εγκεφάλου και μοτέρ. Με δυο λόγια ανοίγουμε τη σόμπα ξεκουμπωνουμε τα καλωδιάκια απο το μοτέρ τα κουμπώνουμε στην πλακέτα και δυο άλλα καλωδιάκια απο την πλακέτα στο μοτέρ. Ακούγεται κάπως παράξενο το ξέρω, δώστε 2-3 μέρες να το σκεφτώ και να δοκιμάσω να κάνω ένα πρωτότυπο.

Δεν ξέρω αν είναι όλα κατανοητά , περισσότερα σε λιγες μέρες.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24952 από sta1

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα,

Βλέπω ότι το θέμα UPS ενδιαφέρει πολλούς απο εσάς. Να κάνω λοιπόν κάποιες παρατηρήσεις με το δυνατόν λιγότερο τεχνικούς όρους.

Εστω ότι βρίσκουμε το κατάλληλο UPS για τα Watt της σόμπας/τζακιού/λέβητά μας (θα αναφέρεται σαν σόμπα). Οι περισσότερες σόμπες που κυκλοφορούν και έχω δεί μέχρι τώρα χρησιμοποιύν μοτεράκια εναλλασομένου ρέυματος ΑC. Αυτό απο μόνο του δημιουργεί ένα πρόβλημα στο πως θα ελεγχθούν οι στροφές του απο τον εγκέφαλο. Αν ήταν DC (συνεχούς ρεύματος) απλά θα του στέλναμε λιγότερα βόλτ και έτσι θα είχαμε λιγότερες στροφές. Αν το κάνεις αυτό με το εναλλασόμενο , θα έχεις ένα μοτέρ που θα δουλεύει όπως ναναι. Θέλεις λοιπόν ειδικό κύκλωμα με εύρεση του σημείου μηδέν στο εναλλασόμενο κάτι τέτοιο. (μαζί με ένα TRIAC)



Θέλω να καταλήξω στο εξής, αν βάλουμε ενα ups ΜΟΝΟ στο μοτεράκι καυσαερίων , και όλα λειτουργούν κανονικά αλλά έχουμε ρυθμίσει το μοτέρ καυσαερίων να δουλεύει λίγο πιο αργά απο το τέρμα , τότε το UPS που θα είναι συνδεδεμένο και θα έχει σαν εισοδο αυτή την τάση θα νομίζει ότι κόπηκε το ρεύμα. Αποτέλεσμα ? σε φυιολογικές λειτουργίες θα ενεργοποιείται το UPS. Μπάχαλο!

Επόμενη περίπτωση. Βάζεις το UPS σε όλη τη σόμπα . Κόβεται το ρεύμα , ενεργοποιείται το UPS και όλα καλά μέχρι εδώ. Έρχεται το ρεύμα σε 5 λεπτά , όλα δουλεύουν κανονικά.
ΑΝ όμως το ρεύμα έρθει μετά απο μια ώρα? Στο UPS θα ξεφορτιστεί η μπαταρία και θα έχουμε το ίδιο πρόβλημα σαν να μην είχαμε καθόλου UPS.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ (και άμεσα ξεκινάω την υλοποίησή του) είναι ένα UPS συνδεδεμένο ΜΟΝΟ στο μοτεράκι καυσαερίων αλλά όχι πάντα. Οταν έχουμε παροχή 220 το μοτεράκι θα δουλεύει κανονικά ελεγχόμενο απο τον εγκέφαλο , αλλά όταν κοπεί το 220 , θα κόβεται η συνδεσή του απο τον εγκέφαλο και θα λειτουργεί κατευθείαν απο το UPS(θα δουλεύει στις μέγιστες στροφές). Αυτό βέβαια προϋποθέτει να φτιαχτεί πλακέτα που να παρεμβάλεται μεταξύ εγκεφάλου και μοτέρ. Με δυο λόγια ανοίγουμε τη σόμπα ξεκουμπωνουμε τα καλωδιάκια απο το μοτέρ τα κουμπώνουμε στην πλακέτα και δυο άλλα καλωδιάκια απο την πλακέτα στο μοτέρ. Ακούγεται κάπως παράξενο το ξέρω, δώστε 2-3 μέρες να το σκεφτώ και να δοκιμάσω να κάνω ένα πρωτότυπο.

Δεν ξέρω αν είναι όλα κατανοητά , περισσότερα σε λιγες μέρες.


Bλέπω διάβασες το παρόν θέμα και ασφαλώς και το δικό μου ποστ που σε ρωτάω σε πρώτο πρόσωπο αν σε ενδιαφέρει η ιδέα μου (λύση) στο πρόβλημα , δεν μπήκες καν στον κόπο να μου απαντήσεις , απογοητεύτηκα ,δεν πειράζει.... καλή καρδιά. :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ