Σύνδεση υδραυλικής ξυλόσομπας στην εγκατάσταση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34894 από mastoras
Καλημέρα.

Οχι πραγματικά δεν ήξερα ότι το μπακίρι είναι ο χαλκός........τώρα το έμαθα. ;)

Αλλά μην με μπερδεύεις τώρα με τον μπρούντζο :dry:

Οσο για το μπακίρι και τα μπακίρια......τώρα μας έρχονται στον νου που μείναμε μπατίρια :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34928 από aithio
Φίλε ippomas μας έχεις μπερδέψει λίγο.
Κάτσε να τα ξεδιαλύνουμε.
Αφού μιλάς για μπακίρι εννοείς τον χαλκό που είναι υδραυλικές σωλήνες.
Υποθέτω λοιπόν ότι μέτρησες την εξωτερική διάμετρο του χαλκού και την βρήκες 3/4 της ίντσας.
Τα 3/4 της ίντσας= 18,75 χιλιοστά.
Ο χαλκός μετριέται με εξωτερική διάμετρο.
Τροποποιημένες σωλήνες χαλκού στο εμπόριο υπάρχουν Φ15, Φ18, φ22, φ35...........
Αν τώρα οι μετρήσεις σου είναι σωστές και μέτρησες περίπου στα 19mm πιθανόν μιλάς για φ18 που για κεντρική παροχή είναι σχετικά μικρή.
Αν είναι Φ22 σε παίρνει.
Αλλά πέρα απο όλα αυτά σε μια εγκατάσταση δισωληνίου δεν κόβουμε όπου θέλουμε και συνδέουμε μία σόμπα.
Θα πρέπει να συνδεθείς με τις κεντρικές γραμμές που αναχωρούν από τον παλαιό λέβητα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35780 από ippomas
Ναι μπορει να σας εχω μπερδεψη χωρις ομως να αναφερομε σε δυσκολα πραγματα. Συμφωνω οτι η χαλκοσωληνα μετριεται σε χιλ και οχι σε ιντσες οπως η γαλβανιζε. Οπως γνωριζετε οι εισοδος και εξοδος απο την σομπα ειναι σε 1". Οι γραμμες με χαλκοσωληνες που πηγαινουν στα σωματα ειναι μικρες χωρις να τις εχω μετρηση πιστευω οτι ειναι Φ15. Εκει που υπολογιζω να συνδεσω και φαινετε εξωτερικα η γραμμη των χαλκοσωληνων ειναι η Φ18 η Φ22 δεν το μετρησα σημερα θα παρω το παχυμετρο να δω ακριβως. Οσο για την συνδεση των παλιων γραμμων απο τον λεβητα ειναι πολυ μεγαλη η αποσταση του απο την θεση που θα μπει η σομπα με το σημειο που ειναι το λεβητοστασιο. Μιλαμε για μια αποσταση ανω των 50μετρων.
Γινετε καποια τοπικη εκθεση στην Ξανθη μεχρι την Τεταρτη με τζακια ηλιακα μονωσεις κλπ. Χθες πηγα και μιλησα με ατομα του χωρου, εκεινο που με μπερδεψε ειναι οτι προτινε καποιος την τοποθετηση πλαστικων σωληνων με συγκοληση εναντι των χαλκοσωληνων. Θελω την γνωμη σας επ αυτου.
Το δευτερο ειναι η μεγαλη ποικιλια σε κυκλοφορητες με inverter και μη και η τιμες τους.
Αλλο προβλημα η τοποθετηση ανοικτου δοχειου διαστολης η κλειστου. Οσο ρωτας τοσο σε μπερδευουν.
Ειμαι μηχανικος ανωτερας εχω δουλεψη τορναδορος με το κομματι για οσους γνωριζουν, η δουλεια μου ειναι να φτιαχνω μηχανες υψηλης τεχνολογιας εξωλεμβιες και εσω εξω των σκαφων, αυτο το αλαλουμ με τα υδραυλικα μονο σε αυτο τον χωρο το συναντω.
Αγαπητε μαστορα παντα μαθαινουμε και εγω ειμαι 58χρονων και εχω ενα ντουβαρι πτυχια στο γραφειο μου αλλα καθομε και ρωτω και ακουω οτι μου λεει ο καθε ενας γιατι ετσι εμαθα στην ζωη μου και ποτε δεν εχασα.Αυτος ειναι ο λογος που γραφτηκα εδω για να μαθω κατι περισσοτερο και να κανω σωστη δουλεια. Μπορει να δουλευω οξυγονα και ηλεκτροκολησεις αλλα δεν κολησα ποτε μου τις πλαστικες σωληνες νερου. Δεν τα ξερω ολα.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35790 από brainwash
Φίλε μου ippomas η διατομή της σωλήνας εξαρτάται από το θερμικό φορτίο που θα μεταφέρεις.
Πόσα kw είναι η σόμπα?

Συμφωνώ οτι με το UPS εξασφαλίζεις στο μέγιστο βαθμό την ασφάλεια του συστήματος.
Αν επιλέξεις να το κάνεις με κλειστό δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35797 από ippomas

H σομπα ειναι 21KW και παραθετω ενα προχειρο σχεδιο του διαμερισματος. Φαινετε το σημειο της σομπας και με την διακεκομενη η γραμμες που υπολογιζω να γινουν συνολο αποστασης γυρω στα 20 μετρα πανω απο τα ντουλαπια κουζινας για να συνδεθη τελικα μεσα στην αποθηκη σε διατομη χαλκοσωληνας Φ18 η 22. Δεν υπαρχη καποιο κολεκτερ εσωτερικα του σπιτιου και ολες οι γραμμες περνουν μεσα απο το πατωμα για να πανε στα σωματα. Το δε λεβητοστασιο ειναι στην αυλη οπως φαινετε και στο σχεδιο.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35980 από brainwash
Για μεταφορά θερμικού φορτίου 21kw δλδ 18.060 kcal/h η χαλκοσωλήνα διατομής Φ22 είναι οριακή. Μεταφέρει περίπου 17.000 kcal/h όταν το ΔΤ=20 0C
Επειδή σίγουρα η σόμπα δεν είναι 21kw στο νερό αλλά μέρος του φορτίου το εκπέμπει στο χώρο λογικά σε καλύπτει αυτή η διατομή. Αν συνδεθείς ωστόσο σε Φ18 θα έχεις πρόβλημα. Αν δεν υπάρχει κολλέκτορας σίγουρα θα υπάρχει σε κάποιο σημείο σωλήνας μεγαλύτερης διατομής απο Φ18.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ