Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138442 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Το κολημα του κοχλια οφειλεται στα σκληρα πελετ,τετοια συνηθως ειναι τα καλα ακριβα Αυστριακα πελετ.
Τα φθηνα που θριματιζονται ευκολα αποκλειεται να κολησουν τον κοχλια
Στη δικη μου περιπτωση απο το ζορι κοπηκε το σιδερο του κοχλια στη μεση.Βαλτε μαλακα πελετ, αυτο κανω και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138501 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

georgepap31 έγραψε: Φίλε Niro 11 καλωσήρθες στο club! Σίγουρα θα έχεις να προσφέρεις κάποιες γνώσεις λόγω επαγγέλματος.
Ήθελα να σου πώ ότι το κόλλημα του κοχλία το έπαθα και γώ στην αρχή της καριέρας μου στη σόμπα, με το ίδιο πέλλετ που περιγράφεις. Υπέθεσα πως επειδή η οξιά είναι πολύ γερό ξύλο, μπορεί και φρενάρει το σίδερο. Έτσι τα γύρισα πίσω και από τότε καίω ερυθρελάτη. Έφαγα και μια νύχτα άγχος και μαστόρεμα.
Η σόμπα σου έχει air flow?


καλως σας βρηκα παιδια,θα χαρω να βοηθήσω σε ότι απορια εχετε εδώ μεσα.το πελλετ που πειρα είναι από τα πρακτικερ (Alfa Wood),το ακριβος αναποδο λεω εγω και ο πωλητης,οτι επιδη το συγγεκριμενο πελλετ δεν είναι από οξια και μαλλον εχει μεσα πευκο=ρετσινι η και εγω δεν ξερω τι άλλο εχει μεσα,γι'αυτο και μαγγονει ο κοχλιας,και μου ειπε να βαζω μεσα μονο οξια.και συγγεκριμενα βαζω ένα σερβικο πελλετ 100% οξια με πιστοποιηση Α2.τωρα αυτό που λες δεν το πολικαταλεβενω,δηλαδη είναι ποιο σκληρο το πελλετ από οξια από ότι καποια άλλα πελλετ.??? ποσο το περνεις το πελλετ που λες,εγω το πειρα 3.5 της Alfa Wood και 4.5 το σερβικο.παντος θα ξαναδοκιμασω παλι της Alfa Wood αλλα θα το εχω μεσα να αποφιγω τυχων υγρασία.
ναι εχει Air flow.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138502 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

dimitris11 έγραψε: Το κολημα του κοχλια οφειλεται στα σκληρα πελετ,τετοια συνηθως ειναι τα καλα ακριβα Αυστριακα πελετ.
Τα φθηνα που θριματιζονται ευκολα αποκλειεται να κολησουν τον κοχλια
Στη δικη μου περιπτωση απο το ζορι κοπηκε το σιδερο του κοχλια στη μεση.Βαλτε μαλακα πελετ, αυτο κανω και εχω το κεφαλι μου ησυχο.


μα ισα ισα που ακριβος το αναποδο μου λεει ο μηχανικος που αγορασα την σομπα,οτι το καλο το πελλετ δεν κολαει και το φθηνο κολαει λογο ότι δεν εχει πιστοποιιση και προπαντον μπορει να εχει μεσα ρετσινι.το μονο που μπορω να υποθεσω είναι ότι το αφησα στο μπαλκονι και πειρε μεσα υγρασία,αλλιως δεν εξειγητε να κολαει,αλλα και ουτε εχει και τρελη δηναμη ο κοχλιας,και ουτε (θεοριτικα) μπορει να σπασει τοσο ευκολα από το πελλετ.εκτος αν ηταν ελατοματικος η ειχε γινει κακη κοληση(ποιο πηθανο αυτό)
για πες ποιο πελλετ βαζεις να το δοκιμασω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138517 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Κοπηκε το κεντρικο σιδερο του κοχλια,μετα απο καυση 100 τσουβαλιων golden nugets.Μεχρι να τα καψω μου βγαλαν την ψυχη γιατι σε καθημερινη βαση κολουσε ο κοχλιας και επρεπε να αδειαζω τα πελετ να βγαζω τον κοχλια και να τον καθαριζω.Αναθεμα...

Απο τότε αφου το επισκευασα μονο μαλακα πελετ βαζω,αυτα που θριματιζονται ευκολα με το χερι.Ολα τα Αυστρικα ειναι σκληρα.Κυριως τα σκουροχρωμα ειναι πιο μαλακα(οχι ολα),τωρα βρηκα ενα ασπρο το οποιο ειναι οτι πιο μαλακο εχω βαλει.
Εχω κανει και χειροκινιτη δοκιμη τοποθετοντας τον κοχλια σε σκαφη και περιστρεφοντας τον με το χερι,υπαρχει μεγαλη διαφορα απο πελετ σε πελετ.
Εζησα και εγω το δραμα μου με το πελετ.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138519 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

dimitris11 έγραψε: Κοπηκε το κεντρικο σιδερο του κοχλια,μετα απο καυση 100 τσουβαλιων golden nugets.Μεχρι να τα καψω μου βγαλαν την ψυχη γιατι σε καθημερινη βαση κολουσε ο κοχλιας και επρεπε να αδειαζω τα πελετ να βγαζω τον κοχλια και να τον καθαριζω.Αναθεμα...

Απο τότε αφου το επισκευασα μονο μαλακα πελετ βαζω,αυτα που θριματιζονται ευκολα με το χερι.Ολα τα Αυστρικα ειναι σκληρα.Κυριως τα σκουροχρωμα ειναι πιο μαλακα(οχι ολα),τωρα βρηκα ενα ασπρο το οποιο ειναι οτι πιο μαλακο εχω βαλει.
Εχω κανει και χειροκινιτη δοκιμη τοποθετοντας τον κοχλια σε σκαφη και περιστρεφοντας τον με το χερι,υπαρχει μεγαλη διαφορα απο πελετ σε πελετ.
Εζησα και εγω το δραμα μου με το πελετ.

ποιο πελλετ βαζεις δηλαδή?
ποσα χρονια την εχεις την σομπα?
υποτιθετε ότι το αυστριακο πελλετ είναι το καλητερο και με ολες της πιστοποιήσεις αν είναι και κανει ζημια κατι δεν παει καλα με την σομπα,δεν γινεται να είναι το καλητερο=ακριβοτερο και να σου κανει τετοια ζημια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138526 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Ψαχτείτε να εντοπίσετε το πρόβλημα του κολλήματος του κοχλία της σόμπας σας σε άλλα σημεία και όχι στα σκληρά και μαλακά πέλλετ.

Τι ιδιορρύθμη σόμπα είναι αυτή, που προτείνουν και οι τεχνικοί ότι χρειάζεται μαλακά πέλλετ για να δουλέψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ