Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150064 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
μολις ειδα μια προσφατη παρουσιαση της ΙΟΛΗΣ απο χρηστη www.eco-heating.gr/viewtopic.php?f=14&t=365
ισως παρουμε ιδεες ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150080 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Kenzo17 έγραψε:

niro11 έγραψε:

Kenzo17 έγραψε: τι σόμπα πως τι δουλεύετε ecomode, automode, fire 1,2,3
όταν τι βάζο automode το τζαμι και ο χορός καύσεις πιάνει κάτι σαν πίσσα που βγαίνει πολύ δύσκολα.
στο ecomode όλα καλά αλλα όταν σβήνει κρυώνουν θα σώματα.

πρωτον ποια σομπα εχεις, εγω πχ εχω την ιολι 21.το σπιτι ποσα τμ2 είναι και το βασικο τι καμιναδα εχεις,εννοω τι διατομι,φ80 φ100?
αυτος που την εβαλε στην ρυθμισε η απλος την εβαλε και αντε γεια μετα.
η σομπα πρεπει να ρυθμίζεται για το κάθε σπιτι,μπορει να λεει πχ ότι είναι 21kw αλλα πρεπει να την ρυθμισεις και σωστα.
ξερεις πως να την ρυθμίζεις μονος σου?αν πιανουν τα χερια σου θα σου πω κατι ρυθμισεις που εχω κανει και εγω και ισως να σε βοιθεισουν.
αλλα να ξερεις ότι η συγκεκριμενη σομπα (ιολι) εχει πολες ρυθμισεις και πολες παραμέτρους.αυτο για καποιον που ξερει είναι καλο
για καποιον που δεν ξερει μπορει και να την ''χαλαση'' δηλαδή να την ρυθμισει λαθος και μετα να εχει αλλα προβλήματα.


www.e-dimakis.gr/category.php?id_category=260
η σόμπα είναι αυτή κένζο λέγεται 17kw είναι της mytherm ίδια με τι ιόλη είναι απλός άλλο όνομα.

το σπίτι είναι 60tm2 καμινάδα φ80 έχω 2 μετρα.

να τι ρυθμίσω μπορώ αλλα η σωστή ρύθμιση πια είναι δεν ξέρω.

1ον πεζει μεγαλο ρολο το πελλετ δηλαδή αν καις κατι από svai amego η golden θελεις να ρηχνει περισοτερο πελλετ μεσα γιατι είναι ποιο σκληρο από τα αλλα πελλετ πχ αλφα ahira.

2ον το ότι μαυριζει το τζαμι δεν τρεχει και τιποτα,αυτο που σε καιει είναι να είναι το ποτιρακι (εκει που πεφτει μεσα το πελλετ) να ειναι καθαρο,όταν καθαριζεις την σομπα,να μην εχει δηλαδή καρδουνο η υπολιματα από καμενο πελλετ,αν εχει πρεπει να δωσεις περισοτερο αερα.

3ον το eco mode ειναι ακριβος ιδιο με το Auto,σε ότι αφορα τον αερα και το πελλετ που ριχνει.η διαφορα του ειναι ότι το eco μολεις πιασει την θερ. που εχεις δωσει κλεινει,και περνει παλι μολεις πεσει 2 βαθμούς κατο από την θερ. που εχεις δωσει( εγω την διαφορα την εχω κανει 1 βαθμο),
στο Auto η σομπα δεν κλεινει ποτε,απλως μολεις πιασει την θερ. που εχεις δωσει κανει συντιρισει,ρηχνει δηλαδή πελλετ στην ελαχιστη τιμη που εχεις ρυθμισει.
και στο manual η σομπα δεν κλεινει παλι αλλα μολει πιασει την θερ. δεν σταματάει και συνεχηζει να ρυχνει πελλετ στην υψηλοτερη τιμη που εχεις δωσει ανάλογος σε ποιο νουμερο την εχεις με το 1 να ειναι το χαμιλοτερο και το 5 το υψηλοτερο.

4ον η καμιναδα πεζει πολη μεγαλο ρολο στην καυση,δεν ξερω πως την εχεις βαλει αλλα καλο ειναι να ακολουθεις αυτό που λεει ο κατασκευαστης.αλλιως θα εχεις θεμα και μεγαλη καταναλωση πελλετ.

μπορω να σου ρυθμισεις για την σομπα σου μιας και εγω εχω δοκιμαση πολλες,αλλα πρεπει πρωτα να δεις και εσυ τι ρυθμισεις εχει,δηλαδη όταν ξεκιναει να πας στης πληροφ. και να δεις εκει τον χρονο τροφοδοσίας πελλετ την παροχη αερα και την εκενοση καυσαεριον.και αφου παρει μπροστα να πας παλι και να δεις όλα αυτά.
μονο ετσι θα βγαλουμε καποια ακρη.
και αν ειναι να πηραξεις κατι από ρυθμισης πανε στις ρυθμισης και στην δοσολογια,εκει να ξερεις τα μεταβατικα και τα ισχιος που λεει εχουν να κανουν τα μεταβατικα με την εναρξει της σομπας δηλαδή στο ξεκινιμα,και το ισχιος στην κυρια καυση αφου εχει παρει δηλαδή μπροστα η σομπα.και να εχεις στο νουσου ότι οποια ρυθμισει και να σου πω αν δεν ειναι εκει καποιος που να γνωριζει να δει την σομπα από κοντα,δυσκολα θα εχεις την καλη καυση.

τωρα αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσουν οι φιλοι εδώ μεσα.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150945 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

dimitris11 έγραψε: Οπως πρωειπα εκανα και χειροκινητη δοκιμη με τον κοχλια και τα πελετ.
Υπαρχει ταιραστια διαφορα στη δυναμη που χρειαζεται να ασκησεις για να περιστρεψεις τον κοχλια με το Αυστριακο (πιστοποιημενα) πελετ σε σχεση με ενα αλλο.

MASTORA πραγματικα απορω με την θεση που πηρες,γι'αυτο δεν εμπιστευομαι τα μαστορια.
Αν εχεις την ευχερια δοκιμαστο και επειτα τα ξαναλεμε.Μου βγαλαν την ψυχη μεχρι να τα καψω και στο τελευταιο τσουβαλι που καιγοταν εγινε το σπασιμο.Απιστευτο και ομως αληθινο.
Αρχικως επειδη κολουσε συνεχεια ο κοχλιας και ειχα αγανακτηση εκανα πατεντα διπλασιαζοντας την ροπη προσθετοντας γραναζη στο μοτερ,επειτα ακολουθησε η ζημια.
Αν δεν το ειχα πειραξει επρεπε να πεταξω τα πελετ (100 τσουβαλια) γιατι κολουσε Σ Υ Ν Ε Χ Ε Ι Α.

Εγω ελυσα το προβλημα μου.Δεν χρειαστηκε ποτε να αδειασω ξανα το τεποζιτο της σομπας.


χρονια πολλα σε ολους και σε ολες εδώ μεσα,μαλλον για εμενα δεν είναι και τοσο καλα,αφου σημερα το πρωι μου κοπηκε ο κοχλιας,τωρα μαλλον από το πελλετ (αμεγγο) θα παρω το πρωι της δευτερας την κολοεταιρια που τα πουλανε ακομα και δεν το κλεινουν το @#@@μαγαζο να δω τι θα γινει,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΣΗΔΕΡΟ ΑΠΟ ΠΕΛΛΕΤ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ-ΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΟΣΟΜΠΑ ΤΟΥΣ,ΘΑ ΤΟΥς ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΟΛΙ!!!
εγω δεν προτινω σε κανεναν να παρει τιποτα από αυτην την εταιρια ποτε,ειναι όλα τους χαλια μαυρα.2 σεζον την εχω και πραγματικα είναι γολγοθας αυτή η σομπα,τη μια φται το πελλετ είναι μαλακα και κολαει(αλφα γοοδ) την άλλη είναι σκληρο και σπαει ο κοχλιας την άλλη φταει η καμιναδα την άλλη φταει ο ερμης που είναι αναδρομος την άλλη φταει ο καιρος που εχει υγρασία ε αι στο κορακα μην πω τιποτα άλλο χριστουγενιατικα για την σομπα τους,ο θεος να την κανει δηλαδή.
καλημέρα χρονια πολλα και μακρια από ότι σομπα βγαζουν αυτοι οι αλητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150948 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Παρε τη βαρια και βαρα!χρονια πολλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150968 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε: χρονια πολλα σε ολους και σε ολες εδώ μεσα,μαλλον για εμενα δεν είναι και τοσο καλα,αφου σημερα το πρωι μου κοπηκε ο κοχλιας,τωρα μαλλον από το πελλετ (αμεγγο) θα παρω το πρωι της δευτερας την κολοεταιρια που τα πουλανε ακομα και δεν το κλεινουν το @#@@μαγαζο να δω τι θα γινει,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΣΗΔΕΡΟ ΑΠΟ ΠΕΛΛΕΤ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ-ΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΟΣΟΜΠΑ ΤΟΥΣ,ΘΑ ΤΟΥς ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΟΛΙ!!!
εγω δεν προτινω σε κανεναν να παρει τιποτα από αυτην την εταιρια ποτε,ειναι όλα τους χαλια μαυρα.2 σεζον την εχω και πραγματικα είναι γολγοθας αυτή η σομπα,τη μια φται το πελλετ είναι μαλακα και κολαει(αλφα γοοδ) την άλλη είναι σκληρο και σπαει ο κοχλιας την άλλη φταει η καμιναδα την άλλη φταει ο ερμης που είναι αναδρομος την άλλη φταει ο καιρος που εχει υγρασία ε αι στο κορακα μην πω τιποτα άλλο χριστουγενιατικα για την σομπα τους,ο θεος να την κανει δηλαδή.
καλημέρα χρονια πολλα και μακρια από ότι σομπα βγαζουν αυτοι οι αλητες.


δε θα τους υπερασπιστω με τιποτα, εξ'αρχης ανακαλυψα πολλα ερασιτεχνικα σημαδια
και αν δεν επιαναν τα χερια μου, θα ειχα πολλα προβληματα.
ομως, εχοντας τοποθετησει την καμιναδα (7μ) χωρις οριζοντια, με ταφ καθαρισμου και απο τα 2μ και πανω με φ100,
εχοντας παρει αερα κατευθειαν απ'εξω με φ60, εχοντας γρασσαρει τα ρουλεμαν του κοχλια εξ'αρχης,
εχοντας κανει την πατεντα με τον μεταλλικο δισκο που ειδα σε ενα ποστ και χρησιμοποιώντας αλφαγουντ πρεμιουμ (ΠΡΑΣΙΝΟ),δεν εχω κανενα προβλημα στον πρωτο εναμισυ τονο που εχω καψει.

αν θες ενημερωσε μας για το τι ακρη εβγαλες, με λεπτομερειες σχετικα με τη σχεση κοχλια και πελλετ.
σε ποιο σημειο ακριβως κοπηκε ?
μηπως εκει που ξεκιναει να βγαινει ο αξονας απο το ρουλεμαν ?

καλες γιορτες και καλα ξεμπερδεματα φιλε μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151093 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
φιλε niro11, ειχες καμια εξελιξη ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ