Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148881 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: οπως σου ειπα, ειναι οι εργοστασιακες ρυθμισεις, καθως δεν ξερω να ρυθμιζω, ειμαι ασχετος ακομα.

να ρωτησω τι πιεση νερου εχεις στα σωματα ? 1,2 bar
εχεις κανει εξαερωση στο υψηλοτερο σημειο ?εχω εξαεριστικο στρο μποιλερ και στον λεβητα,δεν εχω αερα πουθενα
εγω ειχα τα τελευταια δυο σωματα στον πανω οροφο να ειναι χλιαρα
και τελικα ηταν θεμα πιεσης, ημουν στο 1,5, οταν πηγα στο 2 με ζεστα νερα, ολα οκ.

Υ.Γ.
αερα εχεις δωσει απ'εξω ?ναι
μου το ειχε επισημανει απαραιτητως ο τεχνικος και το εκανα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148882 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά για να γίνω και λίγο κυνικός μάλλον κυνηγάς την ουρά σου

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148887 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
μπορει ναι δεν ξερω αλλα μπορει και όχι,δηλαδη παει να μου στριψει,του φιλου που μεσα σε μια ωρα εχει 65 βαθμούς και εμενα εχει 2ωρες + και είναι ακομα στους 60βαθμους τι στο καλο φταει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148889 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
τωρα βρηκα το τεραδιο που εγραψα τι θερ. ειχα περσυ!!!! περσυ όταν την εβαλα μπροστα με αλφα και με της εργοστασιακες ρυθμισεις μου ανεβασε 70 βαθμούς μεσα σε 1:30 ωρα!!!παιζει να φταιει το πελλετ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148946 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
παιδια δεν θα το πιστεψεται!!!! λοιπον σημερα στην δουλεια μιλησα για το γνωστο πρόβλημα που εχω με την σομπα μου σε έναν συναδενφο,και μου ειπε και αυτος με την σειρα του το δικο του για μια σομπα 14kw που εβαλε και δεν του δουλευε (του εσβηνε η φλογα μετα από 10-20 λεπτα χωρις καποιο λογο)και κουβεντα στην κουβεντα μου ειπε ότι τελικα το ελυσε το πρόβλημα χρησιμοπιοντας άλλο πελλετ,του λεω γιατι τι δουλευες και σου εσβηνε και μου λεει ότι δουλευε το svai και μετα το αλλαξε με το ahira!!!!! και πανω εκει τρωμε την πατατα!!! και μετα από αναλυση 2 ωρον καταληξαμε ότι η σομπα του που δεν περνει ρυθμισεις για το ποσο πελλετ να ριχνει εσβηνε γιατι το svai σαν ποιο σκληρο πελλετ εριχνε λιγοτερο από το ahira με αποτέλεσμα να σβηνει η σομπα!!!!με το που εβαλε το ahira όλα τελεια.και λεω και εγω,ρε μπας και φται το amego,οτι δηλαδή σαν ποιο σκληρο πελετ δεν ρηχνει την ιδια ποσοτιτα με αλλα ποιο μαλακα πελετ.και παω με την μια και περνω 3 σακια αλφα από το πρακτικερ και το δοκιμαζω,αποτελεσμα.με τις ιδιες ρυθμισεις μεσα σε μια ωρα από το αναμα 60-63 βαθμούς και μετα από 1:30 ωρα 66.τι να πω???μετα από τοση ασχολεια με την σομπα εμενα πρεπει να περνεται τηλ.για ρυθμιση της σομπας σας αχχαχααχ.anyway πολλα ευχαριστω σε ολους σας για την βοηθεια σας.και αν χρειαστεί κανεις,να δοσω και εγω τα φωτα μου στην παρεα.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148954 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε: παιδια δεν θα το πιστεψεται!!!! λοιπον σημερα στην δουλεια μιλησα για το γνωστο πρόβλημα που εχω με την σομπα μου σε έναν συναδενφο,και μου ειπε και αυτος με την σειρα του το δικο του για μια σομπα 14kw που εβαλε και δεν του δουλευε (του εσβηνε η φλογα μετα από 10-20 λεπτα χωρις καποιο λογο)και κουβεντα στην κουβεντα μου ειπε ότι τελικα το ελυσε το πρόβλημα χρησιμοπιοντας άλλο πελλετ,του λεω γιατι τι δουλευες και σου εσβηνε και μου λεει ότι δουλευε το svai και μετα το αλλαξε με το ahira!!!!! και πανω εκει τρωμε την πατατα!!! και μετα από αναλυση 2 ωρον καταληξαμε ότι η σομπα του που δεν περνει ρυθμισεις για το ποσο πελλετ να ριχνει εσβηνε γιατι το svai σαν ποιο σκληρο πελλετ εριχνε λιγοτερο από το ahira με αποτέλεσμα να σβηνει η σομπα!!!!με το που εβαλε το ahira όλα τελεια.και λεω και εγω,ρε μπας και φται το amego,οτι δηλαδή σαν ποιο σκληρο πελετ δεν ρηχνει την ιδια ποσοτιτα με αλλα ποιο μαλακα πελετ.και παω με την μια και περνω 3 σακια αλφα από το πρακτικερ και το δοκιμαζω,αποτελεσμα.με τις ιδιες ρυθμισεις μεσα σε μια ωρα από το αναμα 60-63 βαθμούς και μετα από 1:30 ωρα 66.τι να πω???μετα από τοση ασχολεια με την σομπα εμενα πρεπει να περνεται τηλ.για ρυθμιση της σομπας σας αχχαχααχ.anyway πολλα ευχαριστω σε ολους σας για την βοηθεια σας.και αν χρειαστεί κανεις,να δοσω και εγω τα φωτα μου στην παρεα.


Πάλι εξακολουθείς και γράφεις με λέξεις στο σακί και μας βγαίνουν τα μάτια να σε διαβάσουμε.
Τέλος πάντων. Σε προηγούμενα ποστ έγραψα για τις ρυθμίσεις στο πέλετ ανάλογα με το μέγεθος και το πόσο σκληρό είναι. Πρόσφατα έκανα και ένα πίνακα επίσης για τον υπολογισμό οικονομίας ανάμεσα σε πέλετ και πετρέλαιο, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ανάμεσα σε δύο πέλετ, αλλά απ΄ ότι είδα στο φόρουμ κανένας δεν του έδωσε σημασία, ίσως επειδή ήταν σε pdf και όχι σε excel, όπου μπορεί να εφαρμοστεί αμέσως, αλλά το site, δεν ανεβάζει αρχεία excel.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=59454&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ