Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79765 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Γειά σου Fani και welcome.
Έχω την Thalia 25 που είναιαπό την ίδια κατασκευάστρια εταιρία (στη Σίνδο κοντά).

Εχουμε ανοίξει θέμα εδώ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...9&id=44712&Itemid=53 και λίγο εδώ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=30473&Itemid=53

-Η σόμπα έχει προστατευτικές δικλειδες και ο υδραυλικός αν ακολουθήσει τις οδηγίες θα βάλει κι άλλες, οπότε δεν σκάει.
-Νομίζω πως η 24άρα θα σου είναι εντάξει.
-Η κατοχή σόμπας πέλλετ απαιτεί εξοικείωση με αυτό το είδος καυσίμου, το οποίο χρειάζεται κάποιο κουβάλημα, κάποια καθαριότητα μέσα κι έξω απ τη σόμπα και κάποια διατριβή με τον τρόπο καύσης και τις ρυθμίσεις που απαιτεί το λογισμικό της, βάσει θέσης, μήκους και είδους μπουριών και ποιότητας πέλλετ.
Θα πρέπει να συνυπολογίσεις τα έξοδα καπνοδόχων και ενδεχομένως φίλτρων καυσαερίων, αν έχεις απαιτητικούς γείτονες.Θα χρειαστείς επίσης ειδική σκούπα ηλεκτρική για το καθάρισμα της σόμπας (η οικιακή δεν κάνει), και ίσως καροτσάκι μεταφοράς για τα πέλλετ.
Επίσης καλό θα ήταν να πιάνουν λίγο τα χέρια σου (που λένε), γιατί θα χρειαστεί να ανοίξεις κανα καπάκι, να ξεβιδώσεις απο δώ-απο κεί κ.α.
Εγώ όταν τα αντιμετώπισα όλα αυτά σκέφτηκα:"ρε μήπως να έπαιρνα το λέβητα αερίου-συμπυκνωμάτων που σκεφτόμουν?".
θα είχα δώσει σίγουρα λιγότερα λεφτά από τις 3.500 που μου βγήκε η όλη ιστορία και δεν θα ασχολιόμουν καθόλου ή σχεδόν καθόλου με το μηχάνημα, τις μουτζούρες και το κουβάλημα.
Δε μετανιώνω βέβαια, γιατί αφου τώρα έχω περάσει όλες τις "παιδικές ασθένειες" της φάσης, τα πάω καλά με τη σομπίτσα μου.(μετά από τόση ασχολία και έξοδα δεν μπορείς να μην την αγαπήσεις..).
- Πάντως αν δεν είσαι σε θέση να ανταπεξέλθεις στα παραπάνω, βάλε αέριο. Το πελλετ θέλει κάποιον να ασχολείται καθημερινά.Επίσης βγάζει μια μουτζούρα που βρωμίζει εύκολα και καθαρίζει δύσκολα.

Αν πάλι προχωρήσεις στην αγορά της Ιόλης, θα έχεις σίγουρα την υποστήριξη από εδώ μέσα και τις γνώσεις των προκατόχων.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις κάποιες συζητήσεις από αυτές που σου παρέθεσα και θα μπεις καλύτερα στο κλίμα.
Και πάλι ορίστε..

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79778 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

ΆνναΧριστοφη έγραψε:

ionass έγραψε: Καλήμέρα ειμαι μηχανολογος μηχανικός και έχω μια σόμπα νερού ιολη 24 και ζεσταίνω ενα διαμέρισμα 120τμ στους 22 C.Το διαμέρισμα είναι ακάλυπτο και απο τις 4 πλευρές.Ρώτησε με τι συγκεκριμένα θέλεις να μάθεις για να σε βοηθήσω




ΆνναΧριστοφη

ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
Fresh Boarder

Δημοσιεύσεις: 1
Κάρμα: 0

Καλησπέρα σας, έχω αγοράσει μια σομπα πελλετ ΙΟΛΗ με νερό κ αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα : τη έχω κ δουλεύει στο manual με ένταση φλόγας στο 2 , εάν ανεβάσει την ένταση στο 3-4 δουλεύει για 40´ περίπου κ μου βγάζει ένδειξη alarm υπερθέρμανση καυσαερίων. Εχω φωνάξει τον τεχνικό που την εγκατέστησε κ απλά μου ανεβάζει την ένταση των καυσαεριων! Τι μπορώ να κάνω ; Εχετε κάποια λύση ; Ποια είναι η σωστή τιμή για τα καυσαέρια; Τι την επηρεάζει ;;


Ενδέχεται να μην έβαλαν μέσα στη σόμπα σου κάποια ελα΄σματα που "φρενάρουν" τη φλόγα μέσα στα τούμπα.
Έτσι η θερμοκρασία πάει όλη προς την έξοδο των καυσαερίων. Άλλη περίπτωση είναι να έχεις χαμηλά το αλάρμ καυσαερίων. Δες από το μενού "Plirofories", τη θερμοκρασία καυσαερίωνσε κάποια στιγμή που η σόμπα δουλεύει αυτό το 40λεπτο που λές. Αν είναι παραπάνω από 180 μάλλον συμβαίνει το πρώτο που ανέφερα. Εναλλακτικά, μπές στο Μενού τεχνικού και στις ρυθμίσεις Αλάρμ, ανέβασε το αλάρμ καυσαερίων στο 250 μέχρι να βρεθεί λύση (δλδ ελάσματα). Το θέμα πάντως είναι γνωστό και υπάρχει ανταπόκριση από την κατασκευάστρια εταιρία.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις εδώ:
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...9&id=44712&Itemid=53

θα βρεις απάντηση και προτάσεις για ρυθμίσεις.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79950 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

georgepap31 έγραψε: Ενδέχεται να μην έβαλαν μέσα στη σόμπα σου κάποια ελα΄σματα που "φρενάρουν" τη φλόγα μέσα στα τούμπα.
Έτσι η θερμοκρασία πάει όλη προς την έξοδο των καυσαερίων. Άλλη περίπτωση είναι να έχεις χαμηλά το αλάρμ καυσαερίων. Δες από το μενού "Plirofories", τη θερμοκρασία καυσαερίωνσε κάποια στιγμή που η σόμπα δουλεύει αυτό το 40λεπτο που λές. Αν είναι παραπάνω από 180 μάλλον συμβαίνει το πρώτο που ανέφερα. Εναλλακτικά, μπές στο Μενού τεχνικού και στις ρυθμίσεις Αλάρμ, ανέβασε το αλάρμ καυσαερίων στο 250 μέχρι να βρεθεί λύση (δλδ ελάσματα). Το θέμα πάντως είναι γνωστό και υπάρχει ανταπόκριση από την κατασκευάστρια εταιρία.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις εδώ:
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...9&id=44712&Itemid=53

θα βρεις απάντηση και προτάσεις για ρυθμίσεις.


το προβλημα ειναι στην συσσωρευση σταχτης στα τουμπα και στο πισω δοχειο που θελουν καθαρισμα. μολις τα καθαρισεις αν και παλι ανεβαζει 180 βαθμους τοτε ειναι αυτο που λεει ο Γιωργος.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138403 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
καλημέρα και από εμενα σε ολους εδώ μεσα ξερω ότι το ποστ είναι παλιο αλλα λογου ότι αγορασα και εγω μια σομπα πελλετ ιολι 21kw θα ηθελα να κανω καποιες ερωτισεις με την σειρα μου και εγω και φυσηκα να απαντισω σε ότι ερωτιμα εχει ο κάθε φιλος εδώ μεσα.καταρχην να πω ότι είμαι θερμουδραβληκος και ότι την σομπα την δουλευω 1 μηνα τορα χωρης καποιο ιδιαιτερο πρόβλημα,δεν υπαρχει πηθανοτητα να σκασει αν γινει σωστα η εγκατασταση της.τωρα όπως ειπα δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο πρόβλημα εκτος ότι 2-3 φορες μου κολισε ο κοχλιας,μαγκοσε διλαδη και δεν μπορουσε να ριξει πελλετ,το πρόβλημα από ότι καταλαβα πρεπει να ηταν η κακης ποιοτιτας πελλετ (μη πιστοποιημενο) η λογο ότι το ειχα εξω στο μπαλκονη και πηρε υγρασία.αλαξα πελλετ και πειρα ένα σερβικα από 100% οξια και δεν μου ξαναεκανε τετοια πρόβλημα.μηλισα με τον τεχνικο και μου ειπε ότι πρεπει το πελλετ να είναι 100% οξια γιατι αλλιως αν δεν είναι ηπαρχει περιπτωση το ''κακο'' πελλετ να εχει μεσα και πευκο (ρετσινη) και για αυτό να κολαει ο κοχλιας.δεν νομιζω να είναι κατι άλλο π.χ ελατοματικος κοχλιας αλλιως θα μου το ξαναεκανε,αν γνωριζει κανεις άλλος κατι θα του ημουν υποχρεως.ευχαριστω για τον χρονο σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138405 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε: καλημέρα και από εμενα σε ολους εδώ μεσα ξερω ότι το ποστ είναι παλιο αλλα λογου ότι αγορασα και εγω μια σομπα πελλετ ιολι 21kw θα ηθελα να κανω καποιες ερωτισεις με την σειρα μου και εγω και φυσηκα να απαντισω σε ότι ερωτιμα εχει ο κάθε φιλος εδώ μεσα.καταρχην να πω ότι είμαι θερμουδραβληκος και ότι την σομπα την δουλευω 1 μηνα τορα χωρης καποιο ιδιαιτερο πρόβλημα,δεν υπαρχει πηθανοτητα να σκασει αν γινει σωστα η εγκατασταση της.τωρα όπως ειπα δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο πρόβλημα εκτος ότι 2-3 φορες μου κολισε ο κοχλιας,μαγκοσε διλαδη και δεν μπορουσε να ριξει πελλετ,το πρόβλημα από ότι καταλαβα πρεπει να ηταν η κακης ποιοτιτας πελλετ (μη πιστοποιημενο) η λογο ότι το ειχα εξω στο μπαλκονη και πηρε υγρασία.αλαξα πελλετ και πειρα ένα σερβικα από 100% οξια και δεν μου ξαναεκανε τετοια πρόβλημα.μηλισα με τον τεχνικο και μου ειπε ότι πρεπει το πελλετ να είναι 100% οξια γιατι αλλιως αν δεν είναι ηπαρχει περιπτωση το ''κακο'' πελλετ να εχει μεσα και πευκο (ρετσινη) και για αυτό να κολαει ο κοχλιας.δεν νομιζω να είναι κατι άλλο π.χ ελατοματικος κοχλιας αλλιως θα μου το ξαναεκανε,αν γνωριζει κανεις άλλος κατι θα του ημουν υποχρεως.ευχαριστω για τον χρονο σας.

να πω και κατι τελευταιο για την κυρια που ρωτουσε αν κανει η όχι η 24 και ποσα kw πρεπει να είναι για να ζεστανει το σπιτι της,ενας τελιος μπακαλίστικος αλλα πολύ αποτελεσματικος τροπος για να υπολογιζεις στο περιπου είναι (για την βορια ελλαδα) 200 θερμιδες στο μ2 και αυτος ο τροπος βγαινει συνηθος σωστος.δηλαδη για το σπιτι μου που είναι 80 μ2 αν βαλω 200 θερμιδες στο μ2 βγαινει 16000 θερμιδες ,τωρα αν διαιρεσω με 860 που είναι η θερμιδα μου βγαζει 18,6 kw, οποτε με 18 kw εισαι καλημενως εγω πηρα την 21 λογο ότι μπορει να παω σε μεγαλητερω σπιτι.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138424 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Φίλε Niro 11 καλωσήρθες στο club! Σίγουρα θα έχεις να προσφέρεις κάποιες γνώσεις λόγω επαγγέλματος.
Ήθελα να σου πώ ότι το κόλλημα του κοχλία το έπαθα και γώ στην αρχή της καριέρας μου στη σόμπα, με το ίδιο πέλλετ που περιγράφεις. Υπέθεσα πως επειδή η οξιά είναι πολύ γερό ξύλο, μπορεί και φρενάρει το σίδερο. Έτσι τα γύρισα πίσω και από τότε καίω ερυθρελάτη. Έφαγα και μια νύχτα άγχος και μαστόρεμα.
Η σόμπα σου έχει air flow?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ