Μελέτη-Αγορά-Τοποθέτηση Αερόθερμης Σόμπας Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150157 από stonerolling
Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να θέσω μερικές έως και πολλές ερωτήσεις σχετικά με την αγορά και εγκατάσταση μιας σόμπας pellet.
Διάβασα αρκετά πράγματα μέσα στο forum τα οποία με κατατόπισαν αρκετά όμως θα με βοηθούσε πολύ αν μου δίνατε απαντήσεις για τα παρακάτω:

Κατ’ αρχήν μένω στην Αθήνα απ’ όπου βλέπω πως η τιμή των pellets Schweighofer που θεωρούνται καλά είναι 5,5-6€ το τσουβάλι. Με το δεδομένο αυτό μπορούμε να θεωρήσουμε πως η θέρμανση με pellets αποτελεί συμφέρουσα λύση;

Πόσο εύκολο είναι να ζεσταθεί το σπίτι μου το οποίο είναι 58m2 αλλά με αρκετούς μικρούς χώρους αν τοποθετηθεί η σόμπα στην μία άκρη; Το διαμέρισμα είναι στον τελευταίο όροφο και έχει από πάνω ταράτσα χωρίς μόνωση μια που είναι χτισμένο το 67. Το μόνο θετικό είναι πως έχω βάλει αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια. Επίσης όλο το οροφοδιαμέρισμα είναι ελεύθερο από κτίσματα γύρω γύρο εκτός από την μια του πλευρά που την καλύπτει ένα νέο κτίσμα κατά τα 2/3 περίπου. Τέλος η πρόσοψη είναι βορινή.

Για το σημείο που σκέφτομαι μάλλον να τοποθετήσω την σόμπα θα πρέπει το μπουρί και ο πιθανός αεραγωγός της να βγούν κολλητά αλλά από την εξωτερική μεριά της άκρης του μπαλκονιού. Θα υπάρχει πρόβλημα στο να δουλέψει ο εγκαταστάτης την καμινάδα εκεί;

Αν υπάρχει μονάδα κλιματιστικού ακριβώς πάνω από μία σόμπα pellet υπάρχει περίπτωση να του προκαλέσει ζημιά;

Αν υπάρξει και ένας αεραγωγός μήκους 6 μέτρων από καναλάτη σόμπα, ο οποίος όμως να περνάει για λίγο και από εξωτερικό χώρο για να πάει σε άλλο ένα δωμάτιο θα βοηθήσει ή δεν έχει νόημα;

Τι γνώμη έχετε για τις slim σόμπες, μια που θα με βοηθούσαν πολύ για το χώρο που έχω;

Πολλές από τις σόμπες που βλέπω στις διαφημιστικές φωτογραφίες είναι κολλητά με τον τοίχο ενώ στα περισσότερα manual σομπών μιλάνε για μία απόσταση 20cm τουλάχιστον από αυτόν. Τι ισχύει τελικά;

Γίνετε μια κανονική (τετράγωνη σχεδόν) σόμπα να βρίσκετε με κλίση 45 μοιρών από οριζόντιο τοίχο και η μία της πίσω γωνία να εφάπτεται σε αυτόν ώστε να έχει καλύτερη θέση ως προς το καθιστικό αλλά και προς το άνοιγμα προς τα άλλα δωμάτια; Πειράζει να υπάρχει ξύλινη βιβλιοθήκη στο πίσω μέρος της;

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αξιόπιστες μάρκες από αερόθερμες σόμπες με ή χωρίς αεραγωγούς οι οποίες όμως να έχουν στην Αθήνα σοβαρούς και πιστοποιημένους τεχνικούς και γενικότερα υποστήριξη;

Ακόμα καλύτερα θα ήταν να μου πείτε μαγαζιά στην Αθήνα που να έχουν τεχνογνωσία πάνω στις σόμπες αυτές και να με καλύψουν (δεν πειράζει να διαφημίσετε και κάποιον που να αξίζει)

Η δικιά μου έρευνα από site με σόμπες pellet στην Αθήνα είναι η παρακάτω:
Site
abclima.gr
www.emast.gr
kalomirisenergy.gr
www.estiagreen.gr
pyrostia.gr
www.you-save.gr
www.dnclima.gr
www.01aeraaa.gr
www.e-kazis.gr
www.xanthakos.gr
www.alphaclimagr.gr
www.pelletcenter.gr
www.pellets-net.gr
www.3d-domisi.gr
www.koubarakis.gr
www.climacheap.gr
www.e-conomikos.gr
www.domicacenter.gr

Επίσης τα μοντέλα των σομπών που κοίταξα στην γκάμα τιμών που μπορώ να πάω είναι οι παρακάτω:
Kalor Miriam 10 1247€
Stufa OEM Modelli 10 1150€
Edilkamin Point 8kW 1353€
Thermorossi 2000 7,7 Kw 1390€
Cola Easy Chrono HR 9,29kW 1499€
Cola FreeHR 8,27 kW 1390€
Palladio scozia 10kW 20cm 1300€
Palladio Galles 10kW 40x40cm 1250€
Tapor Slim 8kw acciaio 1240€
LaNordica Viviana 9KW 1440€

Βρήκα επίσης σε ένα site ένα τρόπο υπολογισμού των KW θέρμανσης που χρειάζομαι οπότε τον παραθέτω και αυτόν εδώ προς κρίση:
V=142m3 υπολογισμένα από τους καθαρά εσωτερικούς χώρους του σχεδίου μου ή
V=186m3 από τα 58m2 του σπιτιού x 3.20m το ύψος του ταβανιού.
K=2.5 Αν θεωρήσουμε πως υπάρχει κάποια θερμομόνωση λόγω διπλών τζαμιών ή
K=3.0 λόγω της μη μονωμένης πλάκας.
C=20 για Αθήνα (για Κύπρο στο site του είχε συντελεστή 15)
V x K x C = 142 x 2.5 x 20 ή 186 x 3.0 x 20 = 7100 ή 11160 kcal/h
7100 / 860 = 8,2 KW/h ή 11160 / 860 = 13 KW/h (την βλέπω υπερβολική τη 2η τιμή)

Για να δώσω μια ολοκληρωμένη άποψη του διαμερίσματός μου, έφτιαξα ένα σχέδιο για όποιον νομίζει πως μπορεί να βοηθήσει.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: MyHome4.pdf
Μέγεθος αρχείου:283 KB
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stonerolling. Αιτία: Μικρή διόρθωση κειμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150160 από jnet
Από το σχεδιάγραμμα που βλέπω νομίζω οτι δεν θα κανεις δουλειά με την αεροθερμη. Αν υπάρχει εγκατάσταση σωμάτων δες λύση με υδραυλική.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150161 από Fokion
ΑΠΑΝΤΑΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ

Κατ’ αρχήν μένω στην Αθήνα απ’ όπου βλέπω πως η τιμή των pellets Schweighofer που θεωρούνται καλά είναι 5,5-6€ το τσουβάλι. Με το δεδομένο αυτό μπορούμε να θεωρήσουμε πως η θέρμανση με pellets αποτελεί συμφέρουσα λύση;

ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ ΜΕ 3,49 ΕΚΤΟς ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ

Πόσο εύκολο είναι να ζεσταθεί το σπίτι μου το οποίο είναι 58m2 αλλά με αρκετούς μικρούς χώρους αν τοποθετηθεί η σόμπα στην μία άκρη; Το διαμέρισμα είναι στον τελευταίο όροφο και έχει από πάνω ταράτσα χωρίς μόνωση μια που είναι χτισμένο το 67. Το μόνο θετικό είναι πως έχω βάλει αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια. Επίσης όλο το οροφοδιαμέρισμα είναι ελεύθερο από κτίσματα γύρω γύρο εκτός από την μια του πλευρά που την καλύπτει ένα νέο κτίσμα κατά τα 2/3 περίπου. Τέλος η πρόσοψη είναι βορινή.

ΧΜ....... ΔΥΣΚΟΛΑ. ΙΣΩς ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ "ΣΠΡΩΞΙΜΟ" ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ Ή ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

Για το σημείο που σκέφτομαι μάλλον να τοποθετήσω την σόμπα θα πρέπει το μπουρί και ο πιθανός αεραγωγός της να βγούν κολλητά αλλά από την εξωτερική μεριά της άκρης του μπαλκονιού. Θα υπάρχει πρόβλημα στο να δουλέψει ο εγκαταστάτης την καμινάδα εκεί;

ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ = ΧΡΕΩΣΗ ΕΞΤΡΑ....

Αν υπάρχει μονάδα κλιματιστικού ακριβώς πάνω από μία σόμπα pellet υπάρχει περίπτωση να του προκαλέσει ζημιά;

ΙΣΩΣ ΝΑΙ ΙΣΩς ΟΧΙ. ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΤΗΝ "ΑΠΟ ΠΑΝΩ" ΖΕΣΤΑΙΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ....

Αν υπάρξει και ένας αεραγωγός μήκους 6 μέτρων από καναλάτη σόμπα, ο οποίος όμως να περνάει για λίγο και από εξωτερικό χώρο για να πάει σε άλλο ένα δωμάτιο θα βοηθήσει ή δεν έχει νόημα;

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΞΕΧΝΑ ΤΟ. ΘΑ ΠΑΓΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΟΣΟ ΜΟΝΟΜΕΝΟ ( ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ) ΑΓΩΓΟ ΒΑΛΕΙΣ

Τι γνώμη έχετε για τις slim σόμπες, μια που θα με βοηθούσαν πολύ για το χώρο που έχω;

ΓΕΝΙΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ισως λογω καλης τοποθέτησης????

Πολλές από τις σόμπες που βλέπω στις διαφημιστικές φωτογραφίες είναι κολλητά με τον τοίχο ενώ στα περισσότερα manual σομπών μιλάνε για μία απόσταση 20cm τουλάχιστον από αυτόν. Τι ισχύει τελικά;

ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ Κ.Λ.Π.

Γίνετε μια κανονική (τετράγωνη σχεδόν) σόμπα να βρίσκετε με κλίση 45 μοιρών από οριζόντιο τοίχο και η μία της πίσω γωνία να εφάπτεται σε αυτόν ώστε να έχει καλύτερη θέση ως προς το καθιστικό αλλά και προς το άνοιγμα προς τα άλλα δωμάτια; Πειράζει να υπάρχει ξύλινη βιβλιοθήκη στο πίσω μέρος της;

ΟΧΙ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ (ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ) ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ. ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑς ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗς ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΔΕΝ ΕΚΠ[ΑΙΜΠΕΤΑΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΙΣΩ

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150162 από Fokion

jnet έγραψε: Από το σχεδιάγραμμα που βλέπω νομίζω οτι δεν θα κανεις δουλειά με την αεροθερμη. Αν υπάρχει εγκατάσταση σωμάτων δες λύση με υδραυλική.


Πολυκατοικια του 67 με ξεχωριστο δισωληνιο??? Δυσκολο Γιωργο.....

Βεβαια με το budzet που αναφερει μια μικρή υδραυλική θα εκανε θαυματα.... ΕΙΔΙΚΑ αν είναι και δικο του το σπιτι...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150166 από stonerolling
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις σας.

jnet έγραψε: Από το σχεδιάγραμμα που βλέπω νομίζω οτι δεν θα κανεις δουλειά με την αεροθερμη. Αν υπάρχει εγκατάσταση σωμάτων δες λύση με υδραυλική.

Δυστυχώς δεν υπάρχει καθόλου εγκατάσταση σωμάτων στο οροφοδιαμέρισμα, πράγμα που για να γίνει θα μου εκτόξευε πιστεύω το κόστος.


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Κατ’ αρχήν μένω στην Αθήνα απ’ όπου βλέπω πως η τιμή των pellets Schweighofer που θεωρούνται καλά είναι 5,5-6€ το τσουβάλι. Με το δεδομένο αυτό μπορούμε να θεωρήσουμε πως η θέρμανση με pellets αποτελεί συμφέρουσα λύση;

ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ ΜΕ 3,49 ΕΚΤΟς ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ

Διάβασα όμως πολλά προβλήματα μέσα στο site για μη πιστοποιημένα pellets μέσα στο site. Έχεις να προτείνεις συγκεκριμένη μάρκα από το praktiker;


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Πόσο εύκολο είναι να ζεσταθεί το σπίτι μου το οποίο είναι 58m2 αλλά με αρκετούς μικρούς χώρους αν τοποθετηθεί η σόμπα στην μία άκρη; Το διαμέρισμα είναι στον τελευταίο όροφο και έχει από πάνω ταράτσα χωρίς μόνωση μια που είναι χτισμένο το 67. Το μόνο θετικό είναι πως έχω βάλει αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια. Επίσης όλο το οροφοδιαμέρισμα είναι ελεύθερο από κτίσματα γύρω γύρο εκτός από την μια του πλευρά που την καλύπτει ένα νέο κτίσμα κατά τα 2/3 περίπου. Τέλος η πρόσοψη είναι βορινή.

ΧΜ....... ΔΥΣΚΟΛΑ. ΙΣΩς ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ "ΣΠΡΩΞΙΜΟ" ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ Ή ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

Δηλαδή καναλάτη σόμπα εννοείς;


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Για το σημείο που σκέφτομαι μάλλον να τοποθετήσω την σόμπα θα πρέπει το μπουρί και ο πιθανός αεραγωγός της να βγούν κολλητά αλλά από την εξωτερική μεριά της άκρης του μπαλκονιού. Θα υπάρχει πρόβλημα στο να δουλέψει ο εγκαταστάτης την καμινάδα εκεί;

ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ = ΧΡΕΩΣΗ ΕΞΤΡΑ....

Όπως φαίνεται στο σχέδιο που έφτιαξα σε περίπτωση που η σόμπα μπει εκεί που προτείνω, η καμινάδα μπορεί να βγει μόνο κάτω από την κολόνα λίγο πριν την βιβλιοθήκη. Ελπίζω να μπορεί να δουλέψει ο τεχνίτης περνόντας τα χέρια του ανάμεσα στα κάγκελα του μπαλκονιού. Αν είναι να χρειαστεί σκαλωσιά τότε μάλλον τα αναθεωρώ όλα.


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Αν υπάρχει μονάδα κλιματιστικού ακριβώς πάνω από μία σόμπα pellet υπάρχει περίπτωση να του προκαλέσει ζημιά;

ΙΣΩΣ ΝΑΙ ΙΣΩς ΟΧΙ. ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΤΗΝ "ΑΠΟ ΠΑΝΩ" ΖΕΣΤΑΙΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ....

Κι εμένα θα μου ήταν πολύ χρήσιμο άλλο ένα δωμάτιο, όμως εννοείς πως μπορεί να βγάζει το αερόθερμό της τον αέρα και προς τα πάνω ή εννοείς από την γενικότερη ζέστη που θα υπάρχει στο πάνω μέρος του δωματίου; Μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό;


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Αν υπάρξει και ένας αεραγωγός μήκους 6 μέτρων από καναλάτη σόμπα, ο οποίος όμως να περνάει για λίγο και από εξωτερικό χώρο για να πάει σε άλλο ένα δωμάτιο θα βοηθήσει ή δεν έχει νόημα;

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΞΕΧΝΑ ΤΟ. ΘΑ ΠΑΓΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΟΣΟ ΜΟΝΟΜΕΝΟ ( ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ) ΑΓΩΓΟ ΒΑΛΕΙΣ

Αν πρόσεξες από το σχέδιο θα δείς πως θα μπορούσε να τρέξει ένα κανάλι θερμού αέρα από τη σόμπα πάνω από την μπαλκονόπορτα και το παράθυρο για να φτάσει στη κρεβατοκάμαρα. Το πρόβλημα είναι πως τρύπα δεν μπορεί να γίνει απευθείας από το σαλόνι στην κρεβατοκάμαρα γιατί υπάρχει εντοιχισμένη ντουλάπα. Άρα λοιπόν κατά τη γνώμη μου ή θα πρέπει να βγει για πολύ λίγο έξω ο αεραγωγός (στην άκρη του σαλονιού και κατόπιν να μπει στην κρεβατοκάμαρα ή να μπει μέσα στο ντουλάπι και κατόπιν να βγεί από το ντουλάπι διαγώνια στον τοίχο της κρεβατοκάμαρας (αν γίνετε αυτό βέβαια).


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Τι γνώμη έχετε για τις slim σόμπες, μια που θα με βοηθούσαν πολύ για το χώρο που έχω;

ΓΕΝΙΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ισως λογω καλης τοποθέτησης????

Η αλήθεια είναι πως έχω δει αρκετά προβλήματα όχι μόνο με αυτές αλλά και με πολλές άλλες σόμπες pellet σε βαθμό που έχω μια αίσθηση ότι μπορεί γενικά να έχουν προβλήματα οι σόμπες αυτές.


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Πολλές από τις σόμπες που βλέπω στις διαφημιστικές φωτογραφίες είναι κολλητά με τον τοίχο ενώ στα περισσότερα manual σομπών μιλάνε για μία απόσταση 20cm τουλάχιστον από αυτόν. Τι ισχύει τελικά;

ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ Κ.Λ.Π.

Ακόμα κι αν βγαίνει από το πλάι το μπουρί;


Fokion έγραψε:

stonerolling έγραψε: Γίνετε μια κανονική (τετράγωνη σχεδόν) σόμπα να βρίσκετε με κλίση 45 μοιρών από οριζόντιο τοίχο και η μία της πίσω γωνία να εφάπτεται σε αυτόν ώστε να έχει καλύτερη θέση ως προς το καθιστικό αλλά και προς το άνοιγμα προς τα άλλα δωμάτια; Πειράζει να υπάρχει ξύλινη βιβλιοθήκη στο πίσω μέρος της;

ΟΧΙ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ (ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ) ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ. ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑς ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗς ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΔΕΝ ΕΚΠ[ΑΙΜΠΕΤΑΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΙΣΩ

Νομίζω πως θα είναι τουλάχιστον 10cm


Fokion έγραψε: Βεβαια με το budzet που αναφερει μια μικρή υδραυλική θα εκανε θαυματα.... ΕΙΔΙΚΑ αν είναι και δικο του το σπιτι...

Το σπίτι είναι δικό μου, τι εννοείς μικρή υδραυλική και για τι κόστος μιλάμε περίπου. Μήπως σκεφτώ για υδραυλική και όταν έρθει η ανάπτυξη (χαχαχαχα) να κάνω και εγκατάσταση σωμάτων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150168 από Fokion
WOW κατά το κοινως λεγόμενο - καποιος πρεπει να μου εξηγησει πως κανετε επιτυχημένα τοσες παραθεσεις... :) :)

Παμε λοιπον με τη σειρά.

Ναι οντως θα εκτόξευε το κοστος... Αλλα αν είναι δικο σου όπως λες και σκοπευεις να μεινεις καιρο δε παιρνεις μια προσφορά?? Εχωντας την - οποια - σωμπα στο σαλόνι δε χρειαζεσαι σωματα εκει.. βεβαια θα γινει το σπιτι αχουρι...

Αυτή η ιστορια πιστοποιημένα - ξεπιστοποιημενα είναι τοσο μεγαλη....
Τα τελευταια 3 χρονια καιω Αλφαγουντ το πρασινο Α-πιστοποιητο. Το χρησιμοποιουσα ΚΑΙ στις αεροθερμες πο υειχα ΚΑΙ στην υδραυλική που εχω τωρα. Κανενα θεμα απολυτως.

Όχι εννοω ανεμιστηρακι τυπου μπανιου τοποθετημενο στον τοιχο. Το εκανα και ζεσταινα ένα δωματιο όταν ειχα τις 2 αεροθερμες. τη μια σε χωλ, εχει και φωτό να καταλάβεις.

Αν είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κοντα στο καγκελο, αλλα και παλι θα πρεπει να μεριμνήσετε για τυχον μπαζα που θα πεσουν στο ξετρυπημα.

Ενοουσα την γενικώτερη ζεστη που εκπεμπει.

το να βγει εξω ξεχνα το. Θα παγωσεις τον αερα. Και συνεχιζω επι του ιδιου θεματος. ΔΕΝ είμαι σιγουρος στο ΠΟΣΑ μετρα καναλι μπορεις να βαλεις και τι θερμοκρασία θα εχει αυτό τελικά στην εξοδο να ζεστανεις την κρεβατοκάμαρα... κάθε "καναλατη" εχει τα δικα της μετρα και προδιαγραφες σωλήνα.

Δε ξερω αλλα κατ' αναλογια οι σλιμ ακούγονται συχνα με προβλήματα...

Δε ξερω... Αναλλογως δες... Κρατα στο νου σου ότι ΚΑΙΕΙ....

Λογικά 10cm θα είναι οκ αλλα και να μην είναι ένα μικρό φυλο πετροβαμβακα dow κατι τετοιο τελος παντων....

Κοιτα. Από την στιγμη που ΔΕΝ υπαρχει ηδη εγκατασταση καλοριφέρ ΔΕΝ αξιζει να συζητάμε για σομπα υγραυλικη, δηλ με δυνατοτητα να λειτουργει και σαν λέβητας.
Και όχι. χωρίς νερα ΔΕΝ μπορει να λειτουργησει, δεν εχει τροπο να απαγει πολύ θερμότητα

Κοιτα.
Καλως ή κακως η διαρυθμιση σου είναι ΠΟΛΥ δυσκολη. Κοιταω και ξανα κοιταω το σχεδιο και να σου πω την αμαρτια μου... δε βγαινει με αεροθερμη και ουτε με καναλιζατη, τουλάχιστον όχι φτυνα.... Εχει ότι χειροτερο με πολλους μικρους χωρους χωλ πόρτες και δε συμαζευεται

Η ιδανική λυση είναι η εξης μια. Βαλε σωματα καλοριφέρ στις 2 κρεβατοκάμαρες στο μπανιο και στη κουζινα και μια υδραυλικη σομπα ΑΝ είναι να μεινεις εκει καποια χρονια...
Θα μου πεις ναι ρε μεγαλε αλλα το κόστος παει στο θεο.... Προφανως και συμφωνω...

Όμως ειλικρινά ΔΕΝ βλεπω να παιζει ουτε αεροθερμη ουτε ΚΑΝ καναλιζατη ακομα και ξετρυπωντας την ντουλαπα ( που αυτο θα πρεπει να κανεις κατ' εμε ) Γιατι και παλι ουτε ζεστη στο μπανιο θα εχει ουτε ζεστη στη δευτερη κρεβατοκάμαρα.... ( τη μικρή διπλα από την εισοδο...) κι όπως ειπα δε νομιζω ότι θα φτασει τελικά ζεστός αέρας από το κανάλι και τζάμπα θα πληρώσεις. - μακαρι να κανω λαθος....

Αλλα να το παρεις ΓΡΑΠΤΑ οοπιος σου πει ότι θα δουλεψει...

Για να πω την γνωμη μου και να κλεισω εδώ, αν δεν πας το πληρες "πακετο" παρε κονβεκτορες πανελ θερμοπομπούς και ότι από αυτα....
- μακαρι να κανω λαθος....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ