Που να την τοποθετήσω

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 8 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #152931 από gourouni_grg
Που να την τοποθετήσω δημιουργήθηκε από gourouni_grg
Καλησπέρα.. Σκέφτομαι να αγοράσω αερόθερμη σόμπα pellet για το σπίτι που είναι 80m2 χωρίς θερμομόνωση στη Β.Ελλάδα και δεν ξέρω που να την τοποθετήσω δεδομένου του ότι το σπίτι έχει περίεργη διαρρύθμιση. Γενικότερα δεν ξέρω αν τελικά θα μπορέσει να ζεστάνει το σπίτι. Στέλνω μια (δήθεν!!) κάτοψη του σπιτιού για να μου πείτε τη γνώμη σας! Η πρώτη μου σκέψη είναι να μπει μια 12 kw απέναντι από την εξώπορτα όπως δείχνω στην εικόνα. Η δεύτερη σκέψη μου είναι να μπουν 2 μικρότερων kw και η δεύτερη να μπει στο χωλ έξω από το μπάνιο. ΒΟΗΘΕΙΑ!!
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by gourouni_grg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #152933 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Που να την τοποθετήσω
αν υπαρχουν σωματα καλοριφερ και μπορεις να βαλεις υδραυλικη η λεβητα προτιμησε το
σαφως με 2 θα τα καταφερεις με μια χλωμο το βλεπω και σιγουρα οχι με 12 κβ τουλαχιστον 16 και παλι πιθανοτατα θα υπαρχουν διαφορες θερμοκρασιας ...υπαρχει και η λυση της καναλατης μς 2 καναλια ενα για τα υπνοδωματια κι ενα για το σαλονι ...αρκει να μπορει να στειλει αερα στα 6-7 μετρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #152936 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Που να την τοποθετήσω
Εχοντας δουλεψει με διπλές αεροθερμες, να σου πω τα παρακατω κατά την γνωμη μου παντα.

Οι 2 αεροθερμες θα σου ερθουν πανω κατω η μια η άλλη με μια μετρια υδραυλική εκ Βουλγαριας. Αρα σε πρωτη φαση αυτή είναι η προταση μου.
Αν βεβαια κανεις τις σουμες σου και δεις διαφορετικά, ναι οι 2 αεροθερμες θα σε ζεστανουν.
η μια μονη της δεν θα καταφερει να ζεστανει ολο το σπιτι.
Και σ' αυτό δε θα φταιει η ισχυς αυτή καθαυτη αλλα δεν θα εχεις ροη αερα ώστε να κυκλοφορει και να πηγαινει μεσα στα δωματια. Εννοείται επεισεις ότι οι πορτες θα πρεπει να είναι παντα ανοιχτες.

Προσωπικά αν μπορουσα να αγορασω μονο μια θα την εβαζα στο χωλ όπως τη δειχνεις για να ζεσταινω τα υπνπδοματια ΑΛΛΑ με την ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προϋπόθεση μιας πόρτας που να τα απομονωνει από σαλονι και κουζινα.
Ειδικά αν το σαλονι εχει και κανα τζακι που μπορει να βοηθησει για εκει.

Τελος - αλλα ισως είναι και το πρωτο - θα κοιτουσα να αρχιζω να μονωνω το σπιτι.... Ξερω τα κοστη πανε στο διαολο.... Αλλα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #152965 από gourouni_grg
Απαντήθηκε από gourouni_grg στο θέμα Που να την τοποθετήσω
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Κι εγώ προβληματίζομαι πολύ καθώς δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση στο σπίτι και πρέπει να βρω μια λύση! Από την μια η 1 σόμπα κι εγώ νομίζω πως δεν θα το ζεστάνει το σπίτι, από την άλλη αν βάλω 2 σόμπες, επειδή θα είναι μικρότερων kw θα πρέπει να καίνε ταυτόχρονα είτε έξω έχει -5 είτε +5 βαθμούς. Με την καναλάτη που αναφέρατε δεν θα πρέπει να κάνω το σπίτι σαν εργοστάσιο που θα περνάνε μπουριά από παντού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #152967 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Που να την τοποθετήσω
Καλημέρα σε όλους..... Να ρίξω και εγώ μια πρόταση, με 2 αερόθερμες θα έχεις σίγουρα καλύτερη κατανομή
αέρα και ταχύτερα αποτελέσματα οπότε θα έχεις και κάποια σχετική οικονομία στην κατανάλωση καυσίμου.
Θα πρότεινα να βάλεις μια καναλάτη στο τέλος του διαδρόμου μεταξύ μπάνιου και παιδικού δωμάτιου ώστε
η σόμπα να στέλνει τον αέρα προς το σαλόνι και με τα κανάλια προς μπάνιο και παιδικό και η δεύτερη όπως
την έχεις προς σαλόνι / κουζίνα. Όμως τα 12kw δεν νομίζω να σε καλύψουν. Τι εννοείς χωρίς θερμομόνωση.?

Τι τοίχους έχεις περιμετρικά και τι παράθυρα..; Σκεπή...; Μήπως να σκεφτόσουν παράληλα και τις μονώσεις
όπως είπε και ο Fokion και μετά να πας για μονάδα θέρμανσης.? Σκέφτηκες να εγκαταστήσεις καλοριφέρ..?
Παρεπιπτόντως, ιδέες ρίχνουμε, εσύ μέχρι πού μπορείς να φτάσεις οικονομικά.?
Last edit: 8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by okalamaris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #152973 από gourouni_grg
Απαντήθηκε από gourouni_grg στο θέμα Που να την τοποθετήσω
Καλησπέρα! Αρχικά, σχετικά με τη μόνωση, μιλάμε για παλια κατασκευή από πάνω έχω ταράτσα και γύρω γύρω δεν έχω κτίρια! Έχω βάλει πλαστικά κουφώματα με διπλά τζαμια και τώρα σκέφτομαι να κάνω θερμομόνωση στο ταβάνι με γυψοσανίδα και φελιζόλ. Όσον αφορά την κεντρική θέρμανση, δεν κοστίζει πολλα παραπάνω η εγκατάσταση από το να πάρω σόμπα πέλλετ,απλά με λέβητα πετρελαίου, γιατί με λέβητα πέλλετ ξεφεύγουμε απο αυτά που μπορώ να διαθέσω! Το πρόβλημα είναι ότι το πετρέλαιο δεν έχει σταθερή τιμή! Του χρόνου μπορεί να κανει και 1,50 ευρώ το λιτρο!! Γι αυτό σκεφτόμουν για τις σόμπες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ