H γνώμη μου περί αγοράς σόμπας πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153697 από Tito
Και εδω θα σας παραθεσω την προσωπικη μου γνωμη καθως και γνωμες απο φιλους μου που εχουνε σομπες.
Αρχικα θα ξεκινησω με ολα τα θετικα: 1)θερμανση πολυ καλη λες και εχεις λεβητα πετρελαιου και καλοριφερ το ιδιο πραγμα δεν συγκρινεται η ζεστη της σομπας με καμια ηλεκτρικη συσκευη και η ομοιομορφη ζεστη της
2)((φτηνο καυσιμο ))σε σχεση με το πετρελαιο αυτα ειναι τα δυο βασικα θετικα της ιστοριας μου.Ας σας παραθεσω τωρα και τα αρνητικα τα οπια με εχουν απογοητευσει σε μεγαλο βαθμο θα μπορουσα να πω: 1)Πρεπει να κανετε παρα μα παρα πολυ καλη ερευνα αγορας να ρωτησετε αλλους που εχουν το συγκεκριμενο μοντελο σομπας που σας ενδιαφερει για τυχον προβληματα 2)Συνηθως οι αξιοπιστες επωνυμες σομπες ξεκινουν πανω απο 2.500 ευρω χωρις εργατικα χωρις υλικα για εγκατασταση χωρις τοποθετηση με λιγα λογια ολιγον τι τσιμπιμενες τιμουλες3)Και βασικοτερο προβλημα οι πιο πολλοι πωλητες ειναι κατσιαπλαδες στην κυριολεξια δεν ξερουν τι τους γινεται δεν εχουν ιδεα του τι πουλανε γιαυτο προχωραμε σε αγορα σομπας υστερα απο θετικες αξιολογησεις του πωλητη οχι μονο σαν πωλητη αλλα και service 4)καθημερινο καθαρισμα που σημαινει λιγο ατσαλιο στο σπιτι 5)Πελλετ θελει καλη ποιοτητα αλλιως η σομπα δεν αποδιδει ουτε στο μισο οποτε για καλυτερη ποιοτητα τα σκας και τα παραπανω ευρουλακια σου επισης χρειαζεται καπιος χωρος για την αποθηκευση του ,μεγαλη προσοχη επισης απαιτειται οταν αγοραζουμε ποσοτητες το μερος που θα το τοποθετησουμε να μην εχει υγρασια καθως το πελλετπαει για πεταμα αν παρει υγρασια 6)Τιμες πελλετ επισης βασικοτατο αν θελεις να εχεις καλη τιμη πελλετ πρεπει να το ψαξεις πολυ απο ανοιξη μεχρι καλοκαιρι και εδω μιλαμε να χτυπησεις ποσοτητα το θεμα ειναι ομως να εχεις και αποθηκη για αποθηκευση 7)Εγκατασταση βασικο επισης συνηθως η διαρυθμιση του σπιτιου δεν μας βολευει παντα οποτε σε μερικες περιπτωσεις η εγκατασταση μιας σομπας θα ηταν απαγορευτικη καλο θα ηταν να επισκευθει ο υπευθυνος για την τοποθετηση πριν την αγορα στο χωρο σας ,επισης καπια εγκατασταση προβλεπει και δυο τρυπες για εισαγωγη αερα (οχι απαραιτητα) και εξαγωγη καπνου απαραιτητα επισης στη δικη μου περιπτωση το γεμισα κουμποτρυπες καθως περασα και οδηγο πλαστικο και μεσα εβαλα τους σωληνες ωστε να μην φενονται ασχημα! 8)Εξαγωγη καμιναδας αν εχετε γειτονες περιεργους θα σας μ@μησουν την ψυχολογια καλο θα ηταν να κανετε μια συζητηση πιο πριν και να τους εξηγησετε ! 9)το τζαμι της σομπας ζεματαει γιαυτο οποιος εχει μικρο παιδι οπωσδηποτε καγκελο προστασιας εχουν ακουστει πολλα περιστατικα και αυτη η φλογα ρε παιδι μου μαγνητης 10)Για μενα δεν ειναι ενα απλο πραγμα η σομπα πελλετ θελει καπια γνωση για αυτον που θα την δουλεψει σπιτι του και ευτυχωε εγω ειχα 2-3 γνωστους που ειχανε και ξερανε 5 πραγματα και για να σας δωσω ενα παραδειγμα με καθε διαφορετικο πελλετ που αγοραζεις αλλαζει και η θερμογονος δυναμη του οποτε πρεπει να αλλαξετε τις κρυφες ρυθμισεις που οι πωλητες δεν σου λενε το πως,ευτυχως μου εδειξαν οι φιλοι μου .ΠΡΟΣΟΧΗ ολα αυτα που σας παραθετω ειναι τα περισσοτερα προσωπικη γνωμη και δεν προσπαθω να αποτρεψω κανεναν απο την αγορα της σομπας απλα και μονο να ενημερωθει σωστα πριν την αγορα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153698 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
πόσο καιρό ζεσταίνεσαι με πελλετ?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153699 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

Fokion έγραψε: πόσο καιρό ζεσταίνεσαι με πελλετ?

κοντα ενα μηνα τωρα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153700 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
Στην Σιβηρία μένεις και έχεις ένα μήνα που την καίς ? και πρόλαβες κιόλας να κάνεις τόσες διαπιστώσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153701 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ακόμα και 2 μέρες να το έκαψε που είναι λάθος ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153702 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

BIOPEL έγραψε: Στην Σιβηρία μένεις και έχεις ένα μήνα που την καίς ? και πρόλαβες κιόλας να κάνεις τόσες διαπιστώσεις?

ενα μηνα καιω καθως εκανα διαφορες δοκιμες πανω στα πελλετ και στγν καταναλωση και το μερος που ζω ειναι αρκετα ορεινο με πολυ κρυο και για να σε προλαβω εξυπνακια ολα αυτα που παραθετω στο κειμενο ειναι και γνωμες απο αλλους φιλους που χρησιμοποιουν πελλετ για την θερμανση οποτε ανοιξε τα ματακια σου και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ! Επισης δεν νομιζω να διαφωνεις καπου σε ολα αυτα τα αρνητικα που γραφω καθως θα επρεπε να με διορθωσεις αλλα εσυ σταθηκες στο αν την καιω ενα μηνα η 10 μερες ολα αυτα που γραφω μπορει να τα διαπιστωσει καποιος απο τις πρωτες μερες λειτουργιας τωρα αν εσενα σου χαλασα τη δουλεια Ξυδι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ