H γνώμη μου περί αγοράς σόμπας πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153734 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

dimitris11 έγραψε: θα διαφωνήσω στο θέμα (5).
Η μόνη διαφορά που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι η στάχτη,σε θερμιδογόνο δύναμη πρέπει να κάνεις ειδικά τεστ. Πάνω κάτω νομίζω είναι ίδια.
Το ότι έχουν διαφορετικό μέγεθος (πάχος,μήκος και συμπίεση) τα κάνει να πέφτουν και σε διαφορετική ποσότητα στο θάλαμο καύσης της σόμπας.Το ότι είναι φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό τα κάνει να θέλουν άλλη ποσότητα αέρα για την καύση.
Έτσι κάποια μπορεί να δημιουργούν την ψευδαίσθηση ότι έχουν περισσότερο θερμιδογόνο δύναμη(βλέπε θερμοκρασία καυσαερίων).Όσο ανεβάζουμε τις στροφές του βεντυλατερ ανεβαίνει και η θερμοκρασία καυσαερίων καίγοντας την ίδια ποσότητα πελετ.
Επίσης οι συνθήκες στο σπίτι (εξωτερικές-εσωτερικές) συνήθως είναι διαφορετικές οπότε δύσκολο το τεστ.

Φιλε dimitris11 εγω αυτο που βλεπω και ψαχνω και ακουω ειναι οτι το καθε πελλετ εχει δικια του θερμογονο δυναμη η οπια αναγραφεται πισω στο σσακουλακι εχω αγορασει με μεγαλη θερμογονο δυναμη με μετρια αλλα και με μικρη και ναι παιζει ρολο αυτη ειναι η αληθεια το σακουλι με την μεγαλη θερμογονο δυναμη ζεστανε πιο γρηγορα τα νερα και ανεβασε καυσαερια πιο πολλα και πιο γρηγορα οπως λοιπον για καθε πελλετ υπαρχει θερμογονος δυναμη ετσι γραφει και για τη σταχτη πισω στη σακουλα, αλλο πελλετ θα εχει υπερβολικη σταχτη και αλλο θα εχει λιγοτερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153735 από Tito

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Φίλε dimitris 11 απο την μικρή μου εμπειρία σαν πελετοκαυστης και αρκετή εμπειρία ως ηλεκτρονικός ηλεκτρολόγος γι αυτό τα λέω και τα φωνάζω.ολα αυτά έπρεπε να τα λένε οι πωλητές και τα καταστήματα στα υποψήφια πελατακια αλλά κοιτάνε να πουλήσουν για να οικονομήσουν.αποτελεσμα να την πατάει ο κόσμος διότι δεν εχει ενημερώσει και ψάχνεται μέσω φόρουμ και οτιδήποτε άλλο να βρει λύση για ΑΛΛΑΡΜ κρυφά μενού οδηγίες μάνιουαλ τοποθέτηση συντήρηση.προσοχη οι εποχές ειναι πονηρές .σημερα ειναι τα πελλετ αύριο θα ειναι κάτι άλλο!!!!!!βασικη προϋπόθεση ότι πληρώνεις παίρνεις και να υπάρχει σέρβις και σοβαρή εταιρία με τεχνογνωσία και υποστιριξη όταν χρειαστεί.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

Φιλε Κωστα συμφωνω σε αυτα που γραφεις κοιτανε να πουλησουν χωρις να ενημερωνουν γιαυτο γραφω ολα αυτα για να ξερει ο κοσμος τι γινεται το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ειναι ο πωλητης να εχει ιδεα του τι πουλαει και πανω απο ολα να ξερει το αντικειμενο με λιγα λογια να εχεις ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ και SERVICE χωρις μαμου και μου ειπες σου ειπα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153737 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

Tito έγραψε:

dimitris11 έγραψε: θα διαφωνήσω στο θέμα (5).
Η μόνη διαφορά που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι η στάχτη,σε θερμιδογόνο δύναμη πρέπει να κάνεις ειδικά τεστ. Πάνω κάτω νομίζω είναι ίδια.
Το ότι έχουν διαφορετικό μέγεθος (πάχος,μήκος και συμπίεση) τα κάνει να πέφτουν και σε διαφορετική ποσότητα στο θάλαμο καύσης της σόμπας.Το ότι είναι φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό τα κάνει να θέλουν άλλη ποσότητα αέρα για την καύση.
Έτσι κάποια μπορεί να δημιουργούν την ψευδαίσθηση ότι έχουν περισσότερο θερμιδογόνο δύναμη(βλέπε θερμοκρασία καυσαερίων).Όσο ανεβάζουμε τις στροφές του βεντυλατερ ανεβαίνει και η θερμοκρασία καυσαερίων καίγοντας την ίδια ποσότητα πελετ.
Επίσης οι συνθήκες στο σπίτι (εξωτερικές-εσωτερικές) συνήθως είναι διαφορετικές οπότε δύσκολο το τεστ.

Φιλε dimitris11 εγω αυτο που βλεπω και ψαχνω και ακουω ειναι οτι το καθε πελλετ εχει δικια του θερμογονο δυναμη η οπια αναγραφεται πισω στο σσακουλακι εχω αγορασει με μεγαλη θερμογονο δυναμη με μετρια αλλα και με μικρη και ναι παιζει ρολο αυτη ειναι η αληθεια το σακουλι με την μεγαλη θερμογονο δυναμη ζεστανε πιο γρηγορα τα νερα και ανεβασε καυσαερια πιο πολλα και πιο γρηγορα οπως λοιπον για καθε πελλετ υπαρχει θερμογονος δυναμη ετσι γραφει και για τη σταχτη πισω στη σακουλα, αλλο πελλετ θα εχει υπερβολικη σταχτη και αλλο θα εχει λιγοτερη.

Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτά που γράφω. Αν όλα αυτά που λες έγιναν με την ίδια ποσότητα πελετ,ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας μέσα-έξω και νερών κ.τ.λ. δηλαδή συνθήκες εργαστηρίου πάω πάσο.
Έχω φάει πολλές ώρες δοκίμων και άκρη δεν έβγαλα. Επεσήμανα μια παγίδα "θερμοκρασία καυσαερίων" που επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες.
Αυτό γιατί είδα κάποια τεστ που το χρησιμοποιουν σαν στοιχειό. Άπλα ανεβάζοντας τις στροφές για την ίδια ποσότητα καύσιμου ίδιο πελετ έχεις υψηλότερη ένδειξη καυσαερίων και το αντίστροφο.
Κάποια πελετ θέλουν περισσότερο αέρα για να καούν σωστά όποτε σίγουρα θα έχουμε μεγαλύτερη ένδειξη καυσαερίων άλλα τα καυσαέρια είναι οι απώλειες δεν μας συμφέρει να είναι υψηλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153741 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
προφανως αναφερεσαι σε τεστ που διαβασες εδω μεσα ...εχουμε αναφερθει εκτενως στην καυση και την θερμοκρασια καυσαεριων ... εν κατακλειδι δεν την θελουμε υψηλη αλλα και δεν μας παιρνει να την χαμηλωσουμε με πατεντες ...καθε σομπα εχει διαφορετικη θερμοκρασια στην βελτιστη καυση της ....μπορει ομως ο καθενας μας αν ξερει αυτη την θερμοκρασια της σομπας του να προσπαθει με ρυθμισεις να την πλησιασει ελπιζοντας οτι πλησιαζει την ονομαστικη αποδοση . πρεπει ναχουμε υποψη μας οτι η θερμοτητα που παιρνουμε στο σπιτι μας εχει αμεση σχεση με την θερμοκρασια καυσαεριων (μιλαω για αεροθερμες ) μια και στην ουσια μιλαμε για εναλλακτη αερα -αερα . ουτε ισχυει αυτο που λες δημητρη οτι ανεβαζοντας τον αερα της καυσης ανεβαζεις και την θερμοκρασια καυσαεριων υπαρχουν ορια αλλα δεν υπαρχει μπουσουλας ...μονο καποιες γενικες κατευθυνσεις ...ο καθενας θα πρεπει να πειραματιστει μονος του γιατι καθε εγκατασταση στις πελλετοσομπες ειναι μοναδικη .
κι επειδη διαβασα παλι για αποδοσεις 80 και 90% ...καλο ειναι να τις ξεχναμε...οι ξυλοσομπες πεφτουν και κατω απο 50 και οι πελλετοσομπες στο 70% οχι οτι αποκλειονται οι καλες αποδοσεις αλλα δεν ειναι ο κανονας
οσο για την πισσα υπαρχει σ ολα τα ξυλοκαυσιμα και δεν αποφευγεται ...μπορει ομως να περιοριστει κατα πολυ αρκει να καυσαερια να μην ερχονται για μεγαλα διαστηματα σε επαφη με πολυ πιο κρυες επιφανειες ...εδω παιζει σημαντικο ρολο η θερμοκρασια καυσαεριων που καποιοι προσπαθουν να την ριξουν πολυ νομιζοντας οτι κερδιζουν . και δεν ειναι μονο το συχνο καθαρισμα και η φασαρια του που δεν την υπολογιζουμε αλλα η ιδια η πισσα εφ ενος λειτουργει μονωτικα αποτρεποντας την σωστη εναλλαγη θερμοτητας αφ ετερου λειτουργει διαβρωτικα μειωνοντας κατα πολυ την διαρκεια ζωης του λεβητα ...σομπας κλπ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153742 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
Τον αέρα μπορείς εύκολα να τον αυξομείωσης στις χαμηλές σκάλες,στο max δεν έχεις και πολλές επιλογές. Κράτα σταθερά το πελετ και παίξε με τον αέρα. Παρατήρησε τα καυσαέρια.
Μιλάω για πίσσα μέσα στο θάλαμο της σόμπας με χρήση τρίοδης. Παίζει ρόλο η αναλογία καύσιμου αέρα. Εκεί έχω καταλήξει και αναφέρομαι κυρίως στη πρώτη σκάλα όπου θέλουμε να καίει λίγο. Ο παραπάνω αέρας δημιουργεί πρόβλημα πίσσας.
Παίρνω αέρα από έξω,αυτή είναι η αντιπαράθεση μου με τον πωλητή της σόμπας. Θεωρεί ότι ο κρύος αέρας είναι η αιτία της πίσσας,έτσι μπήκα στον κόπο και έφτιαξα αυτό

Να προθερμάνω τον αέρα μπας και έχει δίκιο ο πωλητής αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα. Αγόρασα 40 γωνίες φ15 και τις κόλλησα σχηματίζοντας 10 κύκλους ώστε να προθερμαίνουν τον αέρα. Έρχεται περίπου στους 30 βαθμούς ο αέρας.
Η σόμπα έχει στα τεχνικά χαρακτηριστικα της στο min 80 βαθμούς στα καυσαέρια και στο max 130.Εμένα στο min έχει 60 και στο max 85.Τον σωλήνα τον πιάνω με το χέρι οπότε δεν κάνει λάθος το θερμόμετρο.
Α και δεν άλλαξε τίποτα στη θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά την αλλαγή. Οπότε το τεστ(δοκιμή πελετ μεσώ θερμοκρασίας καυσαερίων) είναι πολύ άκυρο.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153744 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
μιας και έχεις κάνει όλες τις δοκιμές αν θέλεις δοκίμασε κάτι που θα σου πω!!βγάλε την τρίοδη και βάλε τον κυκλοφορητή με έναρξη στους 35 !!! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ