H γνώμη μου περί αγοράς σόμπας πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153758 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
Ενταξυ αλλα μη τα ισοπεδονουμε όλα κι ολας...

Μπορει η οποια πιστοποιηση να μην είναι η απολυτη πανακεια, αλλα "δειχνει κατι" και σε ότι αφορά τα μηχανήματα και σε ότι αφορα την καυσιμη υλη.

Μεμονομενες περιπτώσεις και καλες και κακες σιγουρα υπαρχουν αλλα δε νομιζω ότι είναι ο κανονας.

Πχ οι "κινεζικες" βγηκαν παλικαρια και εκαιγαν ότι τις ταιζες ( πελλετ προφανως) και μονο στο creta ( για οσους το θυμούνται ) κολωσαν.. ( ασχετο αν ηταν λογικό...)
Ακομα και το αληστου μνημες κοκκινο αλφαγουντ εκαψαν....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153760 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Fokion έγραψε: 40 ειναι καλυτερα... ;)


Οταν είπα πριν 4-5 χρόνια οτι το τζάκι μου δεν έχει καθόλου πίσσα έπεσαν όλοι να με φάνε γιατί το ξεκίναγα απο τους 35 βαθμούς !! λέω και εγω τότε για να το λένε όλοι αυτό κάτι θα ξέρουν ας βάλω μια τρίοδη στους 55 βαθμους .τότε άρχισαν και οι πίσσες !! φέτος θα βγάλω την τρίοδη και θα ξεκινάω πάλι στους 35 !!
Ο πρώτος που μου έδωσε μια απάντηση η οποία επιβεβαιώνει όλα τα παραπάνω ηταν ο τεχνικος διευθυντής της Technical o οποίος μου είπε οτι ακόμα και τρίοδη να έχω έστω και η μικρή ποσότητα επιστροφής κρύου νερού είναι ικανή να δημιουργεί την πίσσα .οπότε μου εξηγεί αν το ΔΤ το κρατήσεις κάτω απο τους 15 βαθμούς δε θα δεις και πίσσα !!αν λοιπόν μια σόμπα έχει 20 βαθμούς στο άναμμα το βάζουμε 35 !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153762 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
δημητρη11 ...οπως λεει κι ο αλλος συνονοματος εσυ εχεις υδραυλικη αρα το νερο ειναι αυτο που κρυωνει τον ενναλακτη και οχι ο εξωτερικος αερας ...αν εχει δικιο με την τριοδη δεν ειμαι σε θεση να το ξερω αν και ο λογος που μπαινει ειναι ακριβως αυτος...υπαρχει κι αλλος λογος ομως για την δημιουργια πισσας κι αυτος ειναι η κακη καυση που δεν ελεγχεται ευκολα σε σομπες και τζακια αλλα και το "κακο" καυσιμο...σε καθε περιπτωση παντως η πισσα δεν αποφευγεται λιγη η πολυ . παντως το ΔΤ δεν βλεπω να παιζει λογο το θεμα ειναι να μην παγωνουν τα καυσαερια

formentini30... οπως σου απαντησε και ο φωκιων οχι δεν λενε ψεματα (τουλαχιστον οπι σοβαροι κατασκευαστες) ομως οι δομικες τους γινονται κατω απο απολυτα ελεγχομενες συνθηκες με συγκεκριμενο καυσιμο και συγκεκριμενη μεθοδολογια κατι που μονο τυχαια θα μπορουσε κανεις απο μας να πετυχει και παλι με την παλαιοτητα την μακα στην σομπα και τα μπουρια η αποδοση πεφτει κατα πολυ αν αναλογισθεις οτι κανενας μας δεν μπορει να πετυχει και την τελεια καυση ευκολα καταλαβαινεις οτι η πραγματικη αποδοση μπορει ευκολα να πεσει κατα πολυ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153769 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
Παιδια επειδη διαβαζω πισα και πισα που ακριβως ειναι το προβλημα και που μαζευεται η πισα και τι προβλημα μπορει να δημιουργηθει!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153771 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

Tito έγραψε: Παιδια επειδη διαβαζω πισα και πισα που ακριβως ειναι το προβλημα και που μαζευεται η πισα και τι προβλημα μπορει να δημιουργηθει!!







Μέχρι στιγμής 5 φόρες πήρε φωτιά. Δυο σόμπες 3 στη μια και 2 στην άλλη.Η μια είχε 200 βαθμούς στα καυσαέρια η άλλη 60-80.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153774 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
αν κάνεις αυτό που σου είπα και ρίχνεις ενα καταλύτη κάθε 15 μέρες φωτιά δε θα πάρει ξανά και ούτε τόση πίσσα θα έχεις !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitris11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ