Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157150 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Παρον!!!
Ακουσα το ονομα μου κι ηρθα!
Βασικά οτι λενε ολοι.
Εγω ειχα 2 σομπες αεροθερμες για 3 χρονια και τις αλλαξα με μια υδραυλικη τωρα στη 2η χρονιά της.
Δες την υπογραφη μου υπαρχουν και οι 2 περιπτωσεις
Οπως ειποθηκε αν ολα γινουν καλα καπνες δεν εχεις μεσα.
Καθαρισμός ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ σκουπας στο 5λεπτο - ο ανα τονο πελλετ στο 2ωρο κι εκει θα βγει σκονη μαυριλα κ.λ.π. αλλα αυτο γινεται συνηθως μια στη μεση και στο τελος της σεζον.
Θορυβος? ΠΟΛΥ λιγότερος απο αεροθερμη αλλα ΔΕΝ ειναι αιρκοντισιον

Αν την προτεινω? γενικά δεν προτεινω... ειναι λεπτο το θεμα.
παντως σ εμενα δουλευει χωρις πολλά πολλά.
και μια που δεν εχω εμπειρεία με αλλη μονο γι αυτη μπορω να μιλήσω αν και η μια από τις δυο επιλογες σου είναι το αμεσως μικρότερο μοντελο από την δική μου.

Στα λεφτα λοιπον για μια ιδια εισαι καλα.
1400 νομιζω την δινουν τη σομπα
100-150 καμιναδες κ.λ.π.
300-350 ευρω ο υδραυλικός με τα υλικά αν κι εδω σηκωνει κουβεντα γιατι εξαρταται ποσα μετρα χαλκου θα χρειαστεις μεχρι τα κολλεκτερ.
Εγω το μυαλο μου λεει συνδεση εκει κι οχι σε καλοριφερ ( οπως λεει και ο Κωστας )
Αν θα σε φτασει??? Εμπειρικά τελειως θεωρω πων ναι λιγο εως πολυ αν και δε ξερω πως συμπεριφερεται το μποιλερ και κραταω μια πισινη. η δικη μου παντως ειναι 23Kw.

ΟΜΩΣ
το μεγαλυτερο προβλημα σου δεν ειναι τι σομπα θα παρεις αλλα ΠΟΙΟΣ θα την "στησει", δεν ειναι ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε, και ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΣ θα την υποστιριξει ΜΕΤΑ την εγκατασταση...
Γιατι η καλυτερη και ακριβοτερη χωρις υποστιριξη παρτη και πετα τη απο το μπαλκονι....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157170 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Fokion έγραψε: Παρον!!!
Ακουσα το ονομα μου κι ηρθα!
Βασικά οτι λενε ολοι.
Εγω ειχα 2 σομπες αεροθερμες για 3 χρονια και τις αλλαξα με μια υδραυλικη τωρα στη 2η χρονιά της.
Δες την υπογραφη μου υπαρχουν και οι 2 περιπτωσεις
Οπως ειποθηκε αν ολα γινουν καλα καπνες δεν εχεις μεσα.
Καθαρισμός ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ σκουπας στο 5λεπτο - ο ανα τονο πελλετ στο 2ωρο κι εκει θα βγει σκονη μαυριλα κ.λ.π. αλλα αυτο γινεται συνηθως μια στη μεση και στο τελος της σεζον.
Θορυβος? ΠΟΛΥ λιγότερος απο αεροθερμη αλλα ΔΕΝ ειναι αιρκοντισιον

Αν την προτεινω? γενικά δεν προτεινω... ειναι λεπτο το θεμα.
παντως σ εμενα δουλευει χωρις πολλά πολλά.
και μια που δεν εχω εμπειρεία με αλλη μονο γι αυτη μπορω να μιλήσω αν και η μια από τις δυο επιλογες σου είναι το αμεσως μικρότερο μοντελο από την δική μου.

Στα λεφτα λοιπον για μια ιδια εισαι καλα.
1400 νομιζω την δινουν τη σομπα
100-150 καμιναδες κ.λ.π.
300-350 ευρω ο υδραυλικός με τα υλικά αν κι εδω σηκωνει κουβεντα γιατι εξαρταται ποσα μετρα χαλκου θα χρειαστεις μεχρι τα κολλεκτερ.
Εγω το μυαλο μου λεει συνδεση εκει κι οχι σε καλοριφερ ( οπως λεει και ο Κωστας )
Αν θα σε φτασει??? Εμπειρικά τελειως θεωρω πων ναι λιγο εως πολυ αν και δε ξερω πως συμπεριφερεται το μποιλερ και κραταω μια πισινη. η δικη μου παντως ειναι 23Kw.

ΟΜΩΣ
το μεγαλυτερο προβλημα σου δεν ειναι τι σομπα θα παρεις αλλα ΠΟΙΟΣ θα την "στησει", δεν ειναι ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε, και ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΣ θα την υποστιριξει ΜΕΤΑ την εγκατασταση...
Γιατι η καλυτερη και ακριβοτερη χωρις υποστιριξη παρτη και πετα τη απο το μπαλκονι....

Φιλε fokion ευχαριστώ και εσενα για τον χρόνο σου.
Μιας και είμαι τελείως νεος στο θεμα, τι θα πρεπει να προσέξω στους τεχνικούς ώστε ολα να πανε καλα για να μην υπάρχει καπνα μετα?
Οσον αφορά την τοποθέτηση λόγω ιδιομορφίας του χώρου με ντουβαρι υπολογίζω να μπει σε συγκεκριμένη πλευρά τοίχου για να μπορεί να βγαίνει και το μπουρι εξω, που σημαίνει πως αν χρειαστεί να μπει μακρια απο τα κολλεκτορ μπορώ να τραβηξω σωληνα για να συνδέσω την σομπα με ενα σωμα (μικρο) σε απόσταση γύρω στα 3 μετρα? Θα έχει απόδοση?
Γενικά εσύ σε αυτά τα 2 χρόνια εχεις δει προβλήματα με την συγκεκριμένη σόμπα/εταιρία? Την θεωρεις ανθεκτικη? Υπάρχει support?
Εννοείται δεν δεσμεύεσαι με τις απαντήσεις σου ούτε παίρνεις κάποια ευθύνη! Απλα την ολοκληρωμένη αποψη σου θελω μιας και την εχεις δουλέψει.
Και παλι σε ευχαριστώ.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157171 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
To σπίτι φίλε μου το νοικιάζεις ή είναι δικό σου?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157172 από Vaggelis_Pap

Valo έγραψε: To σπίτι φίλε μου το νοικιάζεις ή είναι δικό σου?

Ενοικιαστής ειμαι
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157173 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Φαντάζομαι έχει συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης για την τοποθέτηση της σόμπας και τα κόψε ράψε στο δίκτυο των σωμάτων που θα πρέπει να γίνουν ε? Αν έχει κολλεκτέρ θα είναι σχετικα ευκολη η σύνδεση με δυο σωλήνες απο την σόμπα σου στο δίκτυο των σωμάτων.
Τέλος φαντάζομαι να έχεις συμφωνήσει και με τον εαυτό σου για αυτό το εγχείρημα, όπως επίσης και το οτι θα μείνεις σε αυτό το διαμέρισμα τουλάχιστο μια 5ετία ακόμη για να προχωρήσεις σε όλο αυτό. Να αξίζει δηλαδή ο σαματάς και τα λεφτά που θα δώσεις στον εγκαταστάτη...

Αέριο δεν έχει η περιοχή? Πού μένεις?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157174 από Vaggelis_Pap

Valo έγραψε: Φαντάζομαι έχει συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης για την τοποθέτηση της σόμπας και τα κόψε ράψε στο δίκτυο των σωμάτων που θα πρέπει να γίνουν ε? Αν έχει κολλεκτέρ θα είναι σχετικα ευκολη η σύνδεση με δυο σωλήνες απο την σόμπα σου στο δίκτυο των σωμάτων.
Τέλος φαντάζομαι να έχεις συμφωνήσει και με τον εαυτό σου για αυτό το εγχείρημα, όπως επίσης και το οτι θα μείνεις σε αυτό το διαμέρισμα τουλάχιστο μια 5ετία ακόμη για να προχωρήσεις σε όλο αυτό. Να αξίζει δηλαδή ο σαματάς και τα λεφτά που θα δώσεις στον εγκαταστάτη...

Αέριο δεν έχει η περιοχή? Πού μένεις?

Ναι το εχω συζητήσει με τον ιδιοκτήτη, εκτος της τρύπας του μπουριου της σόμπας και της σύνδεσης με το καλοριφέρ, γινεται καποια άλλη εργασία στο σπίτι? Οι σωλήνες για το νερο του θερμοσίφωνα πχ παιρνανε και αυτές εξω απο τους τοίχους σε εμφανές σημείο?
Το λες σαν να είναι καταστροφικό ολο το εγχείρημα γιαυτό ρωταω.. μας αρεσει το σπίτι, ειναι καινούργιο και θέλουμε να μείνουμε γιαυτό και μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία γιατι γενικα είναι το μόνο του μειον ως στιγμής.
Φυσικό αέριο οχι δεν έχει στην περιοχή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ