Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157609 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Η απόδοση 50% που δίνει η μελέτη στο ενεργειακό τζάκι είναι ρεαλιστική;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157611 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Ας πούμε ιδιώτης.
Η αλήθεια είναι κάπως πιο περίπλοκη μιας και είναι απόφοιτος ΑΣΕΙ με ειδικότητα μηχανικού, όποτε το γνωστικό μου υπόβαθρο είναι συναφές με μηχανολόγο, ηλεκτρολόγο, ναυπηγο μηχανικό με μεταπτυχιακό στη θαλάσσια τεχνολογία και επιστήμη.

Φυσικά δεν έχω το βάθος του πτυχιούχου μηχανολόγου ούτε την εμπειρία ενός τεχνικού.
Τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον τομέα.

Το θεωρητικό υπόβαθρο είναι εκεί.

Πάντως δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το μέγεθος μιας σόμπας. Παράμετρος ναι, αλλά παίζουν και άλλα ρόλο.
Στην τελική ισχύει ότι λέει ότι κάνει αρκεί αυτό που λέει να είναι πιστοποιημένο.

Το ερώτημα του φίλου στο πρώτο ποστ ήταν συγκεκριμένο.
Νομίζω απαντήθηκε οριστικά και να μην πάει να διαλέξει μια σόμπα επειδή απλά ήταν...μεγάλη...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα όταν επιλέγεις λέβητα με καύσιμο πέλλετ -ξύλο πρέπει να είσαι σίγουρος τι θα αγοράσεις.
Αν αποφασίσεις Αυστριακό ή Γερμανικό ΄ή Σουηδικό αγοράζω και οριακό λέβητα - καυστήρα γιατί ξέρω
οι κατασκευαστές είναι κάτι παραπάνω από αυστηροί στις προδιαγραφές τους.
Ιταλικό , θα είμαι επιφαλλακτικός
Ελληνικό ή Βουλγάρικο που προορίζεται για Ελλάδα θα είμαι 40 % καχύποπτος.
Πολλοί κατασκευαστές δεν υπολογίζουν ειδ. φορτίσεις αλλά αντιγράφουν εσ. διαστάσεις έχω δεί σε εκθέσεις κατά καιρούς βγάζουν μέτρα και μετρούν. Τι μετρούν άραγε?
Θάλαμο καύσης χωρητικότητα τύπο εναλλάκτη ή διαμόρφωση των καναλιών συναγγωγής.
Φαντάσου όταν γίνονται Εκθέσεις σε Ιταλία -Αυστρία -Γερμανία τι θα κάνουν.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157614 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
η αντλία θερμότητας δεν είναι καθόλου μούφα,

το αποδεικνύει η καθιέρωσή τους σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ειδικά του βορρά,

πάρε ένα άρθρο εδώ από επιστημονικό περιοδικό,
που λέει για τα μαθήματα που πρέπει να πάορυν οι άγγλοι από τους φινλανδούς (πρώτη χώρα στην ευρώπη σε αντλίες/κατοίκους, και με το 61% αυτών να είναι air source)




αν ψάξεις θα βρεις εκατοντάδες παρόμοια επιστημονικά άρθρα στο ίντερνετ, μπορώ να παραθέσω και άλλα ,
έχει κανείς κανένα αντίστοιχο που να λέει ότι οι αντλίες είναι μούφα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157640 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Επαναλαμβανω οτι οι αντλιεσ δεν κανουν δουλεια χωρισ τισ αντιστασεισ ειναι για κλαματα. Τι θελεισ τα Ρεπορτ απο τη ΔΕΥ?
3 ξερω στη περιοχη μου η μια δουλευει οι αλλεσ αποσυρθηκαν 10000 Και πανω kwh για τη περιοδο θερμανσησ σου λεει τιποτα? Τι κοιτασ τα χαρτια στη πραξη δεν κανουν πολλα απο αυτα που υποσχονται.
Οποτε θελεισ οπου θελεισ θα σου το αποδειξω. Στη Πολωνια α ξενοδοχεια τισ εχουν να δουλευουν επειδη εχουν φαν κοιλ. Με αντιστασεισ παρακαλω στη μπογιελα και με -10 εξω το νερο που θερμαινουν δεν φτανει ουτε τα 30c. 1 εβδομαδα εκατσα και τα ειδαμε μαζι με τον τεχνιτη. Εχουν κεντρικα συστηματα με βιομαζα και θερμαινουν τισ μπουγιελεσ τισ αντλιεσ τισ εχουν για ανοιξη λιγο το φθυνοπωρο και πολυ λιγο το καλοκαιρι. δεν τα καταφαιρνπυν δηλ αλλα εχουν φθηνο ρευμα και δεν σταματουν ποτε. Εδω στην Ελλαδα ο Χειμωνασ πολλεσ φορεσ κατα τη διαρκεια τησ ημερασ σου επιτρεπει να σταματαει η θερμανση και να αναβει παλι για λιγο αλλα η θερμανση να διαρκει στο σπιτι πολυ ωρα εωσ να ξανανψει. δηλ δεν σημφερει η συνεχομενη λειτουργια οσο η διακποπτομενη εξαιτειασ του θερμικου κερδουσ στισ τοιχοποιειεσ απο τον ηλιο. Στα Βορεια δεν πρεπει να δουλευει ετσι ομωσ. Μετα η kwh κοστιζει με τα παγια που εξαρτωνται αο τισ καταναλωσεισ 0.27 και αν ξεπερασεισ το οριο πανω απο 0.33 την εβαψεσ με τη ΔΕΗ δηλ. Εγω θα τα γραψω ποπωσ ειναι οχι οπωσ καποιοι θελουν να τα ακουσουν.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157646 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Αυτή τη γενίκευση δεν περίμενα ποτέ ότι θα την ακούσω απο άνθρωπο με τεχνική κατάρτιση.
Σοκάρομαι.
Προφανώς και σε συνθήκες με -10oC εξωτερική υπάρχει πρόβλημα με τις αντλίες, αλλά στην Ελλάδα με μέσες εξωτερικές 8-15oC να λέγονται τέτοια πράγματα...?
Και ο κάτοικος μιας ορεινής περιοχής με δυσμενές κλίμα, πρέπει να είναι προσεκτικός με αυτές τις επιλογές, αλλά έλα που περι το 75% του πληθυσμού στην Ελλάδα διαμένει σε περιοχές με ήπιο κλίμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157650 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Κοίτα όταν επιλέγεις λέβητα με καύσιμο πέλλετ -ξύλο πρέπει να είσαι σίγουρος τι θα αγοράσεις.
Αν αποφασίσεις Αυστριακό ή Γερμανικό ΄ή Σουηδικό αγοράζω και οριακό λέβητα - καυστήρα γιατί ξέρω
οι κατασκευαστές είναι κάτι παραπάνω από αυστηροί στις προδιαγραφές τους.

ισχυει φυσικα και για τους υπολοιπους
η μιση ουσια της συζητησης ειναι εδω και περιμενα απ τον σταθη να δω ποτε θα κανει καποια αναφορα .
το ιδιο ισχυει και για τις αντλιες ...μια και δεν φταινε οι αντλιες αλλα οι αντλιες στην ελλαδα κατα κανονα μαρκας μουφακλιμα και χαμηλων θερμοκρασιων και η εξυπνη λογικη αντε και μωρε...ποσες μερες τον χρονο η θερμοκρασια θα πεσει κατω απ τους 5 πχ
κι ολο το σκηνικο για να κατεβει το κοστος και να τραβηξουν κανα πελατη αδιαφορωντας για την συνεχεια
δυστυχως η ευτυχως πολυ περισσοτερο απο τ αλλα συστηματα θελουν σωστη μελετη για να αποδωσουν οικονομικα ...ανεξαρτητα απ την τιμη του ρευματος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ