Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157655 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Να σου απαντήσω.
Να το πάρεις και από θέμα λογικής.
Όταν η εξ. θερμοκρασία θα κυμαίνεται μεταξύ 8-15 άρα μιλάμε για ένα κυμαινόμενο ΔΤ =14-7c με εσ.= 22c θα χρειαστούν κατά πολύ λιγότερες χιλιοθερμίδες ή kw.
΄Έτσι για ένα σπ'ιτι με 100 τ.μ. θα θέλουμε περίπου για το παραπάνω ΔΤ στα 10-12kw/h επι 10-12 ώρες λειτουργία 100-120 την ημέρα για να εισέρχονται τα kw που χάνονται σε αυτό τ ο ΔΤ , έτσι?
Όμως τα παραπάνω αναφέρονται σε σταθερό ΔΤ ενώ με κυμαινόμενο ΔΤ οι απώλειες μεταβάλλονται σε 60-και 80 kw/ημ.
Ας υποθέσουμε ένα μ.ορο τα 80 kw την ημ. / 10 kw lt oil= 8 lt oil x 0,90=8,88 per day.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε 180 ημ χειμώνα με το μέσο ελάχιστο και μέσο μέγιστο ΔΤ τότε θα ισχύει.
8,88x180=1600litra x 0,96=1536 -280 euro επιδότηση στη Εύβοια=1536-280=1256 ευρώ με μέσα όμως 22. κι συνεχόμενο ζεστό νερό
Με πέλλετ 80kw/5 kwkg=16 kg pellet x 0,90=17,8 kg pellet / day.x 180=3200 kg x ,19=608 euro.
με το καυστήρα πετρελαίου δεν έχεις σοβαρές βλάβες παρά μόνο τη συντήρηση 30-50 ευρώ το έτος.
Με το πέλλετ έχεις 4-10 συντηρήσεις από εσένα τον ίδιο και καμία αντίσταση τον χρόνο αξίας από 25-50 ευρώ σε απλή γιατί σε κεραμική καθόλου.
Με αντλία τώρα κόστος αγοράς , ρυθμίσεις για να πιάσεις τη ελάχιστη καμπύλη αντιστάθμισης κι σε περίπτωση μεγάλης διακύμανσης του ΔΤ μείωση του cop σε επίπεδα 2,3-2,5 και ενεργοποίηση αντιστάσεων.
Εγώ λοιπόν πιστεύω οι συμπιεστές να συνεργάζονται με coils αέρα-αέρα που είναι ελαφρύς ασύγκριτα πιο εύκολα να του αλάξεις τα θερμοδυναμικά χαρακτηριστικά (θερμοκρασία - ειδ. όγκο-σχ.υγρασία) και τότε ναι είμαι υπερ αν και δεν μου αρέσει ο αέρας να θερμαίνεται τόσο πολύ ώστε να αποκτάει μεγάλη ξηρότητα και να μην ζεσταίνει και το βασικότερο δομικά υλικά.
Είναι μεταφορά από χαμηλά σε υψηλά θερμοκρασικά στρώματα αλλά άμεση και γρήγορη.
τώρα για να ζεσταίνει νερό είναι άλλη υπόθεση το χρησιμοποοούν οι Β. Χώρες γιατί είναι πολύ δύσκολο να κυκλοφορ΄΄ησου ζεστό αέρα από το νερό.
Κατάλαβες πάρτο και λίγο στη λογική ώσες λιγότερες θερμίδες τόσο πιο φθηνό μηχάνημα γιατί να αξίζει η αγορά μιας α.θ. αφού και με ένα η δύο AC 12000btu κάνω άνετα τη δουλεία μου και μάλιστα με πολύ πιο ελεγχόμενο τρόπο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157659 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

etsa67 έγραψε: Επαναλαμβανω οτι οι αντλιεσ δεν κανουν δουλεια χωρισ τισ αντιστασεισ ειναι για κλαματα. Τι θελεισ τα Ρεπορτ απο τη ΔΕΥ?
3 ξερω στη περιοχη μου η μια δουλευει οι αλλεσ αποσυρθηκαν 10000 Και πανω kwh για τη περιοδο θερμανσησ σου λεει τιποτα? Τι κοιτασ τα χαρτια στη πραξη δεν κανουν πολλα απο αυτα που υποσχονται.
Οποτε θελεισ οπου θελεισ θα σου το αποδειξω. Στη Πολωνια α ξενοδοχεια τισ εχουν να δουλευουν επειδη εχουν φαν κοιλ. Με αντιστασεισ παρακαλω στη μπογιελα και με -10 εξω το νερο που θερμαινουν δεν φτανει ουτε τα 30c. 1 εβδομαδα εκατσα και τα ειδαμε μαζι με τον τεχνιτη. Εχουν κεντρικα συστηματα με βιομαζα και θερμαινουν τισ μπουγιελεσ τισ αντλιεσ τισ εχουν για ανοιξη λιγο το φθυνοπωρο και πολυ λιγο το καλοκαιρι. δεν τα καταφαιρνπυν δηλ αλλα εχουν φθηνο ρευμα και δεν σταματουν ποτε. Εδω στην Ελλαδα ο Χειμωνασ πολλεσ φορεσ κατα τη διαρκεια τησ ημερασ σου επιτρεπει να σταματαει η θερμανση και να αναβει παλι για λιγο αλλα η θερμανση να διαρκει στο σπιτι πολυ ωρα εωσ να ξανανψει. δηλ δεν σημφερει η συνεχομενη λειτουργια οσο η διακποπτομενη εξαιτειασ του θερμικου κερδουσ στισ τοιχοποιειεσ απο τον ηλιο. Στα Βορεια δεν πρεπει να δουλευει ετσι ομωσ. Μετα η kwh κοστιζει με τα παγια που εξαρτωνται αο τισ καταναλωσεισ 0.27 και αν ξεπερασεισ το οριο πανω απο 0.33 την εβαψεσ με τη ΔΕΗ δηλ. Εγω θα τα γραψω ποπωσ ειναι οχι οπωσ καποιοι θελουν να τα ακουσουν.


κοιτάω τα "χαρτιά" που λες, γιατί είναι επιστημονικές μελέτες, έτσι αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά αντλίας, και την είδα και στην πράξη
το πρόβλημα είναι το λίγο μεγαλύτερο αρχικό κόστος, αν ακι από ότι διαβάζω εδώ αν προχωρούσα να φτιάξω ενεργειακό τζάκι ή να βάλω πέλετ, με καμινάδες, αεραγωγούς για τα δωμάτια κλπ μία η άλλη θα μου έβγαινε

και αυτά που γράφει η μελέτη που σου παρέθεσα για τη Φινλανδία, μιλάει για οικονομία στην ενέργεια με τις αντλίες, αυτό δεν συμβαδίζει με την χρήση αντιστάσεων που λες (προφανώς κάποια περιορισμένη θα υπάρχει)

ΥΓ για κάποιο λόγο το λινκ δεν είχε μπει στο προηγούμενο ποστ

www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301421515002347
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kiriak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157662 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
γράψε μας λοιπόν καταναλώσεις ανά 24 ωρο με δτ της περιοχή σου.
Ασε τη Φιλανδία το πώς δουλεύουν εκεί είναι άλλο θέμα.
Τι νομίζεις ότι χρησιμοποιούν αέρα - νερού? Εχουν πηγάδια Τζίλερ) και βγάζει το νερό με 2-6 c από τη γή και η αντλία έχει ένα πολύ καλό και σταθερό COP.
Σιγά τη θερμότητα που έχει ο αέρας σε αυτή τη θερμοκρασία.
Φίλε αν μένεις στη Κρήτη ή Στην Αθήνα ή γενικά σε διαμέρισμα προφυλαγμένο από άλλα, τότε ναι εκεί λειτουργεί πολύ οικονομικά.
Αλλά σε τέτοιους χώρους επαναλαμβάνω με μικρά ΔΤ και ένα απλό ΑC κάνει το ίδιο αποτέλεσμα απλά με λιγότερη υγρασία άρα θέλεις και έναν υγραντήρα.
Τι δεν καταλαβαίνεις?
Αν τη βάλω την ΑΘ εδώ πού μένω που το ΔΤ ανεβαίνει και στο 28 και τη συνδέσω στο υπάρχον κύκλωμα καλοριφέρ δεν θα κάνει τίποτα και τα kw θα τρέχουν πάμε μια δοκιμή αν θέλεις.
Η συνεχόμενη λειτουργία καλή είναι για σταθερές και χαμηλές εξ.θερμοκρασίες όμως.
Όταν το ΔΤ μεταβάλλεται κατά πολύ κατά την ημέρα με μεγάλη συχνότητα και τη νύχτα, η συνεχόμενη λειτουργία ίσως αποβεί μοιραία με χαμηλή θερμοκρασία εισαγωγής στα σώματα.
Θέλεις λοιπόν ένα γρήγορο σύστημα να σου δώσει τη χαμένη ενέργεια στους χώρους και τη θερμότητα να τη κρατήσεις το σπίτι για πολύ χρόνο. Αυτό γιατί ο ήλιος πού έχει πολύ τον χειμώνα και με καλή γωνία δίδει ψυκτικό φορτίο στους τοίχους και αυτό το θέλεις. Είναι θερμικό κέρδος.
άσε τη μελέτη και κοίτα τη πράξη το τι πραγματικά συμβαίνει.
Αν είχα χρήματα θα έβαζα μία με νερό -νερό και θα τρύπαγα τη γή ή θα άπλωνα σωλήνες σε μεγάλη επιφάνεια στο υπέδαφος τότε σίγουρα θα κατανάλωνα 3-6 ευρώ την ημέρα ίσως και λιγότερο. Τώρα τα παραδοσιακά απλά συστήματα θέλευν και τα αξιόπιστα παραδοσιακά συστήματα παραγωγής θερμότητας ηλιακό για τον ήλιο και δοχείο αδρανείας με διπλούς εναλλάκτες ήλιου και ζ.ν.χ. και τότε ΝΑΙ να κάνεις και ηλιακή θέρμανση και να ρίξεις τα ζεστά έτοιμα νερά στην επιστροφή του λέβητα με διαφορική λειτουργία. Τότε δεν σε νοιάζει να βάλεις τετράοδη τρίοδη και αντιστάθμιση για να υποστηρίξουν τη συνεχόμενη λειτουργία.
Το πάω μακρυά αλλά το κάθε τι θέλει πολύ χρόνο ψάξιμο, διάβασμα, εφαρμογές και πολύ μέτρηση.
Βαρέθηκα πιά τα τόσο πολλά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157664 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

etsa67 έγραψε: γράψε μας λοιπόν καταναλώσεις ανά 24 ωρο με δτ της περιοχή σου.
Ασε τη Φιλανδία το πώς δουλεύουν εκεί είναι άλλο θέμα.
Τι νομίζεις ότι χρησιμοποιούν αέρα - νερού? Εχουν πηγάδια Τζίλερ) και βγάζει το νερό με 2-6 c από τη γή και η αντλία έχει ένα πολύ καλό και σταθερό COP.
Σιγά τη θερμότητα που έχει ο αέρας σε αυτή τη θερμοκρασία.

..............................................................



εγώ δε νομίζω τίποτα, ούτε έχει σημασία τι νομίζω

αλλά το άρθρο γράφει

"........and by 2012 there were just over half a million heat pumps producing 4.1 TWh of primary energy (Statistics Finland, 2013d), with the majority of output coming from air-source heat pumps (61%) and the remainder from ground source heat pumps (GSHPs) (39%) (Fig. 3)"

δηλαδή 61% από αντλίες αέρα όχι εδάφους, και αν δεις το fig 3 που λέει, η ψαλίδα όλο και ανοίγει τα τελευταία χρόνια υπέρ των αντλιών αέρα, οπότε τώρα μάλλον είναι πάνω από 61%

αλλά και το νερό που γράφεις 2-6 βαθμούς που δίνει καλό COP, εδώ στην Ελλάδα σε πολλές περιοχές, μόνο λίγες μέρες το χρόνο βλέπεις χαμηλότερες θερμοκρασίες (δηλαδή κάτω από 2-6) οπότε θα δουλεύουν μάλλον με καλό COP
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kiriak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157666 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Καλά πίστευε τα άρθρα!!!
Δηλ πιστεύεις ότι οι ΑΘ αξίζουν!!!
Εγώ επειδή τις έβαλα πριν 2 χρόνια μόνο σε μπελάδες μπήκα. Εσύ βάλε στο σπίτι σου να βρείς την υγειά σου αφού πιστεύεις ότι θα σου κάνουν οικονομία.
Εγώ δεν το πιστεύω και ούτε ΄θέλω πολλά πάρε δώσε με τη ΔΕΗ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157669 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εγώ απο την μικρή μου εμπειρία που είχα στην Πολωνία με κάποιες εταιρίες εχω να πω τα εξής χωρίς να ξέρω αν έχουν και δίκιο !!
1) Αξίζει μόνο με ενδοδαπέδια φυσικά χαμηλών θερμοκρασιών
2) Δεν έχουν ακουστά και μάλιστα γελάγανε όταν τους είπα για υψηλών θερμοκρασιών
3) Έχουν το 1/3 τιμή KW ωρας σε σχέση με την Ελλάδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ