Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157540

• SaiNT
  • Το Άβαταρ του/της SaiNT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Γεια σας. :)
Είμαι καινούριος στην σελίδα και μετά την γνωριμία στο αντίστοιχο Thread θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής :)

Επειδή εδώ και μια εβδομάδα ,έχω ξεκινήσει να κοιτάω να διαβάζω και να πέρνω όσα μπορώ τηλέφωνα για να ρωτήσω και να μάθω πριν τελικά καταλήξω σε αγορά ( Γιατί 100% σίγουρα θα καταλήξω σε αγορά ) .

Θέλω να ρωτήσω αν παίζει ρόλο η ισχύς KW που λένε οι σόμπες όσον αφορά τα ξύλα που θα καταναλώνουνε.

Δηλαδή για παράδειγμα, αν έχουμε ένα σπίτι που είναι 100 ή 120 τμ.2 και μια σόμπα με ισχύς 20 KW και με Boiler νερού 31 λίτρα , θέλει 2/3 ξύλα την ώρα για να ζεστάνει το σπίτι στους 20 βαθμούς ΚΕΛΣΙΟΥ..

Τότε ... η δεύτερη σόμπα σε σύγκριση που είναι ισχύς 29 KW / 31 KW , και με Boiler νερού 45 λίτρα, θα θέλει τα ίδια ξύλα ;;; 2/3 ξύλα ;; ή θα θέλει 4/5/6 ξύλα την ώρα ;; ( φυσικά η επιθυμητή θερμοκρασία θα είναι πάλι στους 20 βαθμούς ΚΕΛΣΙΟΥ )
όποιος γνωρίζει να μοιράσει τα φώτα του :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157541

• ΑΝΕΣΤΗΣ98
  • Το Άβαταρ του/της ΑΝΕΣΤΗΣ98
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες12
    • Κάρμα: 1
Καλησπέρα
Ότι ισχύει με όλα τα καύσιμα ισχύει και με τα ξύλα. Μεγαλύτερο μηχάνημα μεγαλύτερη κατανάλωση. Σε γενικές γραμμές 1 κιλό ξερού ξύλου κατά την καύση αποδίδει 4,2 kw μέγιστο. Υπολόγισε λοιπόν τι μπορεί να κάψει μία σόμπα ανάλογα με την απόδοση που δίνει αλλά και το βαθμό απόδοσης που υποστηρίζει.

Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157543

• etsa67
  • Το Άβαταρ του/της etsa67
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες125
Με σομπα ξυλου θα ζεστανεισ αρκετα δυσκολα τα σωματα.
Ισχυει και εδω οτι ισχυει με τουσ ξυλολεβξτεσ. Παιζει ρολο η θεμαινομενη ειφανεια τησ γι παρ η 20kw θα σου ζεσταινει ανετα 3.4 σωματα αλλα οχι παραπανω Ανεστη θα θελω να σε ενημερωσω οτι τη μικρη σομπα θα καταναλωνει περισσοτερο απο μια μεγαλυτερη λογω μειωμενησ θερμαινομενησ επιφανειασ και οχι του νερου εσωτερικα. Το ξυλο αποδιδει 3.5 εωσ 4 kw και ισωσ το πευκο 4.5 αλλα οταν η φλογα εχει αναπτυξη στη μικρη σομπα θα βγει το καυσαεριο χωρισ να αφησει στα τοιχωματα παρα ελαχιστη ενεργεια σε αντιθεση με τη μεγαλυτερη η οποια θα παραλλαβει το αρχικο φορτιο πιο ανετα και γρηγορα και θα εκμεταλευτει με το λαλυτετο δυνατο τροπο τη θερμοτητα ακομη και του ενοσ ξυλου. αρα η αποδοση,που μασ ενδιαφερει και οχι τοσο σε ξυλα αφου ειναι πολυ οικονομικα ιδιωσ οταν τα κοβεισ, θα ειναι μεγαλυτερη και η ολη λειτουργια στο πληρη κυκλο τησ οικπνομικοτερη . εγω θα αγοραζα 40 kwγια 100 μ
Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157548

• liakjim
  • Το Άβαταρ του/της liakjim
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + passive heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες91
    • Κάρμα: 6
40KW για 100τμ???

Υπερδιαστασιολογημενη ( φυσικά δεν πάει έτσι, θέλει μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό).
Οι σόμπες όπως και τα τζάκια, έχουν τον μέγιστο βαθμό απόδοσης δλδ την μικρότερη ειδική κατανάλωση ( κιλά καυσίμου / κιλοβατώρα ) , στην ονομαστική τους απόδοση .

Μια μικρή σόμπα που θα δουλεύει στην ονομαστική ισχύ είναι προτιμότερη από μια μεγάλη που θα δουλεύει χαμηλότερα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν από liakjim.

Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157549

• ΑΝΕΣΤΗΣ98
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
etsa67 έγραψε:
Ισχυει και εδω οτι ισχυει με τουσ ξυλολεβξτεσ. Παιζει ρολο η θεμαινομενη ειφανεια τησ γι παρ η 20kw θα σου ζεσταινει ανετα 3.4 σωματα αλλα οχι παραπανω Ανεστη θα θελω να σε ενημερωσω οτι τη μικρη σομπα θα καταναλωνει περισσοτερο απο μια μεγαλυτερη λογω μειωμενησ θερμαινομενησ επιφανειασ και οχι του νερου εσωτερικα. Το ξυλο αποδιδει 3.5 εωσ 4 kw και ισωσ το πευκο 4.5 αλλα οταν η φλογα εχει αναπτυξη στη μικρη σομπα θα βγει το καυσαεριο χωρισ να αφησει στα τοιχωματα παρα ελαχιστη ενεργεια σε αντιθεση με τη μεγαλυτερη η οποια θα παραλλαβει το αρχικο φορτιο πιο ανετα και γρηγορα και θα εκμεταλευτει με το λαλυτετο δυνατο τροπο τη θερμοτητα ακομη και του ενοσ ξυλου. αρα η αποδοση,που μασ ενδιαφερει και οχι τοσο σε ξυλα αφου ειναι πολυ οικονομικα ιδιωσ οταν τα κοβεισ, θα ειναι μεγαλυτερη και η ολη λειτουργια στο πληρη κυκλο τησ οικπνομικοτερη . εγω θα αγοραζα 40 kwγια 100 μ
Σωστό Ευχαριστώ για το μάθημα. :cheer: Άρα εδώ ισχύει ότι μικρή σόμπα πχ 20kw δεν μπορεί να έχει βαθμό απόδοσης 75% αλλά λιγότερο ή δεν μπορεί να είναι 20kw; Αυτά δηλ που βλέπουμε στις βουλγάρικες;

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157557

• liakjim
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
ΑΝΕΣΤΗΣ98 έγραψε:
etsa67 έγραψε:
Σωστό Ευχαριστώ για το μάθημα. :cheer: Άρα εδώ ισχύει ότι μικρή σόμπα πχ 20kw δεν μπορεί να έχει βαθμό απόδοσης 75% αλλά λιγότερο ή δεν μπορεί να είναι 20kw; Αυτά δηλ που βλέπουμε στις βουλγάρικες;
Λάθος.
Μην σε μπερδεύει ο φίλος
Όλες οι σόμπες καύσιμης ύλης, μετατρέπουν τη χημική ενέργεια σε θερμότητα.
Φαντάσου ένα μαύρο κουτί. Δίνεις Α ενέργεια και σου βγάζει Β.
Διαιρεις Β/Α και έχεις τον βαθμό απόδοσης.

Ο βαθμός απόδοσης δίνεται πάντα στην ονομαστική ισχύ. Σπάνια θα δεις πίνακα ή καμπύλη.

Η απόδοση είναι στιγμιαία.

Δλδ αν διαβάσεις σε σόμπα 20KW , αυτό είναι στη μονάδα του χρόνου δλδ ισχύς.
Αν δεις 70% απόδοση και ισχύς 20 σημαίνει πολύ απλά ότι αν καις ξύλα ξερά που δίνουν περίπου 4KW/κιλό ξύλου , τότε πρέπει να καις (20/4)/0.7=7,14 κιλά ξύλο.

Καταλαβαίνεις ότι ταμπέλες τύπου 20KW , 70% και κατανάλωση 3κιλά την ώρα είναι τελείως παραπλανητικές.

Οι σομπες έχουν πολύ μικρότερο βαθμό απόδοσης σε μερικό φορτίο πχ σε μισή ισχύ.
Πχ έχεις μια 20KW με βαθμό απόδοσης 70% και μια 40KW με τον ίδιο βαθμό.
Ας υποθέσουμε ότι το σπίτι ζητά 20KW . Η πρώτη θα δώσει 70% , η 2η μπορεί 50% 40% ή και πιο κάτω.

Τί θα προτιμούσες?

Υ.Γ. Κάτι βουλγαρικές κτλ μην πιστεύεις τίποτα από ότι γράφουν. Μόνο αν συνοδεύεται από πιστοποιημένο φορέα μέτρησης.
Αυτό ισχύει για όλες.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157563

• etsa67
  • Το Άβαταρ του/της etsa67
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες125
Φίλε Λιάκο ρώτησα και πρίν να μας γράψεις ποια είναι η ιδιότητά σου.
Έχεις κάνει εγκα/σεις θέρμανσης αν ναί ποια είναι η εμπειρία σου?
Επαναλαμβάνω Μηχανολόγοι χωρίς εμπειρία είναι άσχετοι και επικίνδυνοι πάνω σε θέρμανση στερεών καυσίμων φανταστείτε απλοί ιδιώτες που προσομοιώνουν τη εγκα/σή τους σαν τη καλύτερη και αποδοτικότερη όλων.
Να μας γράψεις Επαναλαμβάνω , πώς υπολογίζεις την ισχύ σε λέβητα στερεών καυσίμων καθώς και τον Β.Α. της καύσης αλλά και της όλης εγκα΄σης αν δεν ξέρεις όμως καλύτερα να μην επηρεάζεις τους υποψήφιους αγοραστές με αυτά που γράφεις , που από αυτό τουλάχιστον το Φόρουμ , γίνεται μία αξιόλογη προσπάθεια στη λογική μιάς σωστής προσσέγγισης της τελικής επιλογής των συστημάτων θέρμανσης.
Με συγχωρείς για την έκφρασή μου, αλλά έχω ακούσει και δεί τεχνικούς και Μηχανολόγους ,, που δεν έχουν ιδέα από εγκα/ση.
Εγώ φίλε είμαι Εκπαιδευτικός Μηχανολόγος ΠΕ σε ΕΠΑΛ και ασχολούμαι με εγκα/σεις από το 1990 μόνος μου οπότε μη μου λές για ΒΑ και άλλα που κάθε ημέρα τα διαβάζω για να τα διδάξω με νέες συνταγές.
Δεν διδάσκουμε εισαγωγή στη Μηχανολογία.
Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157568

• popovitis
  • Το Άβαταρ του/της popovitis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες16
etsa67 έγραψε:
Φίλε Λιάκο ρώτησα και πρίν να μας γράψεις ποια είναι η ιδιότητά σου.
Έχεις κάνει εγκα/σεις θέρμανσης αν ναί ποια είναι η εμπειρία σου?
Επαναλαμβάνω Μηχανολόγοι χωρίς εμπειρία είναι άσχετοι και επικίνδυνοι πάνω σε θέρμανση στερεών καυσίμων φανταστείτε απλοί ιδιώτες που προσομοιώνουν τη εγκα/σή τους σαν τη καλύτερη και αποδοτικότερη όλων.
Να μας γράψεις Επαναλαμβάνω , πώς υπολογίζεις την ισχύ σε λέβητα στερεών καυσίμων καθώς και τον Β.Α. της καύσης αλλά και της όλης εγκα΄σης αν δεν ξέρεις όμως καλύτερα να μην επηρεάζεις τους υποψήφιους αγοραστές με αυτά που γράφεις , που από αυτό τουλάχιστον το Φόρουμ , γίνεται μία αξιόλογη προσπάθεια στη λογική μιάς σωστής προσσέγγισης της τελικής επιλογής των συστημάτων θέρμανσης.
Με συγχωρείς για την έκφρασή μου, αλλά έχω ακούσει και δεί τεχνικούς και Μηχανολόγους ,, που δεν έχουν ιδέα από εγκα/ση.
Εγώ φίλε είμαι Εκπαιδευτικός Μηχανολόγος ΠΕ σε ΕΠΑΛ και ασχολούμαι με εγκα/σεις από το 1990 μόνος μου οπότε μη μου λές για ΒΑ και άλλα που κάθε ημέρα τα διαβάζω για να τα διδάξω με νέες συνταγές.
Δεν διδάσκουμε εισαγωγή στη Μηχανολογία.

Δεν ξέρω εάν έτυχε να διαβάσεις το ποστ/ερώτησή μου για την απόδοση μίας αερόθερμης ενεργειακής εστίας όταν την καίμε σε χαμηλότερη ισχύ από την ονομαστική. energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...mid=384&limitstart=0

Αυτό που έγραψες για τις σόμπες ισχύει και για τα ενεργειακά τζάκια; Αν δλδ κάψω το τζάκι μου στην μισή ισχύ από την ονομαστική η απόδοσή του θα πέσει πολύ;
Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν από popovitis.

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157569

• liakjim
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ας πούμε ιδιώτης.
Η αλήθεια είναι κάπως πιο περίπλοκη μιας και είναι απόφοιτος ΑΣΕΙ με ειδικότητα μηχανικού, όποτε το γνωστικό μου υπόβαθρο είναι συναφές με μηχανολόγο, ηλεκτρολόγο, ναυπηγο μηχανικό με μεταπτυχιακό στη θαλάσσια τεχνολογία και επιστήμη.

Φυσικά δεν έχω το βάθος του πτυχιούχου μηχανολόγου ούτε την εμπειρία ενός τεχνικού.
Τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον τομέα.

Το θεωρητικό υπόβαθρο είναι εκεί.

Πάντως δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το μέγεθος μιας σόμπας. Παράμετρος ναι, αλλά παίζουν και άλλα ρόλο.
Στην τελική ισχύει ότι λέει ότι κάνει αρκεί αυτό που λέει να είναι πιστοποιημένο.

Το ερώτημα του φίλου στο πρώτο ποστ ήταν συγκεκριμένο.
Νομίζω απαντήθηκε οριστικά και να μην πάει να διαλέξει μια σόμπα επειδή απλά ήταν...μεγάλη...

Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν από liakjim.

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157572

• SaiNT
  • Το Άβαταρ του/της SaiNT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
liakjim έγραψε:
Ας πούμε ιδιώτης.
Η αλήθεια είναι κάπως πιο περίπλοκη μιας και είναι απόφοιτος ΑΣΕΙ με ειδικότητα μηχανικού, όποτε το γνωστικό μου υπόβαθρο είναι συναφές με μηχανολόγο, ηλεκτρολόγο, ναυπηγο μηχανικό με μεταπτυχιακό στη θαλάσσια τεχνολογία και επιστήμη.

Φυσικά δεν έχω το βάθος του πτυχιούχου μηχανολόγου ούτε την εμπειρία ενός τεχνικού.
Τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον τομέα.

Το θεωρητικό υπόβαθρο είναι εκεί.

Πάντως δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το μέγεθος μιας σόμπας. Παράμετρος ναι, αλλά παίζουν και άλλα ρόλο.
Στην τελική ισχύει ότι λέει ότι κάνει αρκεί αυτό που λέει να είναι πιστοποιημένο.

Το ερώτημα του φίλου στο πρώτο ποστ ήταν συγκεκριμένο.
Νομίζω απαντήθηκε οριστικά και να μην πάει να διαλέξει μια σόμπα επειδή απλά ήταν...μεγάλη...

Καλησπέρα liakjim :)
Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά , όχι μόνο μπερδεύτηκα, αλλά δεν ξέρω πως να ρωτήσω ότι δεν κατάλαβα τίποτα.
Για 120 τμ2 σπίτι , θα συνεχίσω να είμαι ανάμεσα σε 21 KW και 29 KW ή να πάω για 40 KW ? :O
Και δεν μιλάω μόνο για KW αλλά και για κατανάλωση ξύλου επίσης και αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να υπολογίζω γιατί απλά δεν το γνωρίζω μιας και έχω μαύρα μεσάνυχτα πάνω σε αυτό το θέμα.

ήμουνα ανάμεσα σε αυτήν εδώ :

Thermiki ATS Υδραυλική Μασίνα , Καλοριφέρ / Κουζίνα (με Φούρνο), Ισχύς: 35 kW, Απόδοση: 80.89% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/2228270/Thermiki-ATS-%C...%AF%CE%BD%CE%B1.html

και σε αυτήν εδώ :
Thermiki ATS Υδραυλική 25 New Καλοριφέρ, Ισχύς: 25 kW, Απόδοση: 79.97% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/9786789/Thermiki-ATS-%C...BA%CE%AE-25-New.html

Τώρα , μετά από αυτά που διάβασα, δεν μπορώ να καταλάβω ποιος μιλάει με ποιον αλλά και ποιοι αναφέρονται σε εμένα ή σε καποιον άλλο :blush: Δεν το κατέχω καθόλου και βλέπεις δνε μπορώ να ακολουθήσω την συζήτηση :blush:

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #157575

• panosf01
  • Το Άβαταρ του/της panosf01
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες35
    • Κάρμα: 2
Πρωσοπικα δεν πιστευω οτι μια ξυλοσομπα καλοριφερ μπορει να ζεστανει 120τμ σπιτι.Μιλαω ως χρηστης τζακιου καλοριφερ.Αυτο που θελει να πει ο Σταθης ειναι οτι μια σομπα δεν εχει τις απαιτουμενες επιφανειες ωστε να μπορει να λειτουργησει σε υψηλο βαθμο αποδοσης..Οι σομπες πελετ πετυχαινουν σταθερο ρυθμο καυσης σε αντιθεση με τα ξυλα που αυτο ειναι ανεφικτο.Οποτε μπορουν να δουλεψουν σε λιγοτερα κιλοβατ για περισσοτερο χρονο με μικροτερες θερμοκρασιες νερου και να ζεστανουν τελικα το χωρο.Ποσα σωματα εχει το σπιτι,και ποσες θερμιδες ειναι?

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #157581

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1270
    • Κάρμα: 41
θα πρεπει να καταλαβεις οτι η καταναλωση εξαρταται απο τις απωλειες του σπιτιου σου
αν το σπιτι σου εχει απωλειες 10 κβατ θελει 2,5 κιλα ξυλα την ωρα οσο μεγαλη η μικρη κι αν ειναι ξ σομπα .
κι επιπλεον η σομπα δεν εχει τις απωλειες του λεβητα που χανονται σε καποιο λεβητοστασιο παρα μονο την ονομαστικη της αποδοση την οποια δεν πρεπει να πιστευεις οτι διαβαζεις σε φυλαδια .
κι επειδη οτι δεν περισευει δεν φτανει ...προτιμουμε τα λιγο μεγαλυτερα ...και για ενα ακομα λογο ... μια και σχεδον τιποτε δεν ειναι πιστοποιημενο ακομα και για την ονομαστικη ισχυ που αναφερουν δεν ειμαστε σιγουροι .
για να επανελθω στην καταναλωση...αν δεν ξερεις πραγματικα απωλειες του σπιτιου τοτε δεν μπορεις να διλαξεις το πραγματικα αποδοτικο γιατι ουτε το πολυ μεγαλο ειναι σωστο ουτε ενα μικρο που καιει συνεχως σε πληρη ισχυ και με χααμηλη αποδοση

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #157583

• ΑΝΕΣΤΗΣ98
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
liakjim το ίδιο πράγμα λέμε. Γι αυτό έδωσα το παράδειγμα μιας μικρής σόμπας που δεν μπορεί να χωρέσει την ποσότητα καύσιμης ύλης που απαιτείται με βάση τα λεγόμενα τους .

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #157584

• ΑΝΕΣΤΗΣ98
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
SaiNT έγραψε:

Για 120 τμ2 σπίτι , θα συνεχίσω να είμαι ανάμεσα σε 21 KW και 29 KW ή να πάω για 40 KW ? :O
Και δεν μιλάω μόνο για KW αλλά και για κατανάλωση ξύλου επίσης και αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να υπολογίζω γιατί απλά δεν το γνωρίζω μιας και έχω μαύρα μεσάνυχτα πάνω σε αυτό το θέμα.

ήμουνα ανάμεσα σε αυτήν εδώ :

Thermiki ATS Υδραυλική Μασίνα , Καλοριφέρ / Κουζίνα (με Φούρνο), Ισχύς: 35 kW, Απόδοση: 80.89% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/2228270/Thermiki-ATS-%C...%AF%CE%BD%CE%B1.html

και σε αυτήν εδώ :
Thermiki ATS Υδραυλική 25 New Καλοριφέρ, Ισχύς: 25 kW, Απόδοση: 79.97% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/9786789/Thermiki-ATS-%C...BA%CE%AE-25-New.html
Το τι απαιτήσεις έχει το σπίτι σου για θέρμανση είναι άλλο θέμα. Αυτό θα στο πει μετά από μελέτη ένας μηχανολόγος . Το 120 τμ δεν λέει τίποτα μόνο του. Τι μονώσεις έχει , πόσο ψηλοτάβανο είναι κλπ παίζουν ρόλο. Εμπειρικά μετράς τις θερμίδες των σωμάτων σου και υπολογίζεις μπακάλικα τι χρειάζεσαι σε καυστήρα-σόμπα κλπ.
Όσο αφορά τις σόμπες που έβαλες (εδώ είναι το ζουμί) δεν θεωρώ ότι μπορούν να κάνουν αυτό που λένε. Πώς γίνεται μια μικρή σόμπα να χωρέσει 10 κιλά ξύλα ώστε να σου δώσει τα 35 kw . Αυτό είναι και το συμπέρασμα των παραπάνω . Είπαμε 1 κιλό ξύλο 4kw , τα 35kw θέλουν 8,75 κιλά με 80% απόδοση (και όχι 100%) πάμε στα 10 κιλά . Άρα φύκια και μεταξωτές κορδέλες.
Τώρα στο ερώτημα σου για τη διαφορά κατανάλωσης μεταξύ διαφορετικών αποδόσεων σομπών δεν θα είναι μεγάλη αν απο 21kw πας σε 25kw αλλά απο 21 σε 35 αλλάζει και η χωρητικότητα του μποιλέρ κατα πολύ και θα έχει τουλάχιστον στην αρχή αρκετά πιο αυξημένη κατανάλωση. (μέχρι να έρθουν τα νερά σε σωστή θερμοκρασία)
Τελευταία διόρθωση: 3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν από ΑΝΕΣΤΗΣ98.

Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ?? 3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #157590

• liakjim
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Εννοείται πως η μελέτη είναι απαραίτητη.
Πολλές φορές μπορούμε να απευθυνθούμε σε εταιρεία εγκατάστασης που θα κάνει ταυτόχρονα.
Προσωπικά για σώματα θα κοιταγα για λέβητα πελετ.
Πάντα όμως η επιλογή έχει να κάνει με το καύσιμο.
Όποιος πχ έχει δωρεάν ή πολύ φτηνή ξυλεία, είναι διατεθειμένος να υποστεί την ταλαιπωρία του ξυλολεβητα.
Αν θέλει τζάκι, πάει σε υδραυλικό, πχ σε μεζονέτα στέλνει το νερό μόνο επάνω και με αέρα κάτω.

Αν δεν έχει όμως φθηνό καύσιμο, τότε έρχεται η μελέτη που δίνει όλες τις λύσεις και με πιθανό κόστος σε βάθος χρόνου.

Φτηνές λύσεις αμφιβόλου πιστότητας , συνήθως σε βάθος χρόνου τις πληρώνουμε παραπάνω λόγω κόστους χρήσης και συντήρησης, ενώ κινδυνεύουμε να μη καλυφθούμε τελικά ( πχ αγόρασε και ένα κλιματιστικό ) ή σε ακραίες περιπτώσεις ακόμα και η ακεραιότητά μας ( βλ εκρήξεις σε σόμπες νερού ).

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.267 δευτερόλεπτα