Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157593 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Συμφωνω. Λοιπον η Σομπεσ πελλετ εχουν μικρη επιφανεισ εναλλαγησ θερμοτητασ και αντικαταστουν κατι σαν τα Νοβοθερμ αν θυμαστε λεβητεσ με ατμοσφαιρικο καυστηρα πετρελαιου με τζαμι.
Ειναι μια λυση σε διαμερισματα χωρισ χωρο εξωτερικο για να βλεπεισ τη φλογα και να διαχεεται και η θερμοτητα με ακτινοβολια στον χωρο. Λοιπον αν εχεισ μελετη απωλειων γραψε τισ συνολικεσ απωλειεσ και θα σου απαντησω αν σε συμφαιρει σομπα νερου ξυλου η σομπα νερου πελλετ η αν εχεισ εξ. χωρο λεβητα ξυλου πελλετμε ξεχωριστο καυστηρα πελλετ. Αρα περιμενω να μου γραψεισ τισ συνολικεσ αωλειεσ αν δεν τισ βρισκεισ γραψε τισ διαστασεισ των σωματων τον τυπο τουσ και γαν θελεισ για μεγαλυτερη ακριβεια να σου κανω εγω τη μελετη απωλειων και μια προεπιλογη τησ ισχυοσ τησ σομπασ κανενα προβλημα. θα χρειαστω.
διασταση δωματιων μ.πλ.υψ. ακαλυπτεσ τοιχοποιιεσ οροφη δαπεδο με μονωση η χωρισ προσσανατολισμοσ του καθε χωρου διαστασεισ και τυποσ παραθυρων και γενικα ανοιγματων ποσεσ ωρεσ λειτουργιασ εχεισ σκοπο να λειτουργεισ τη σομπα εξωτερ. μεση ελαχιστη περιοχησ και εσ. χωρων απομωνομενο η οχι το σπιτι υψομετρο περιοχησ γεωγρ πλατοσ μεση μεγιστη θερμοκρασια εξ και τυποσ θ. σωματων διαμετροσ σωληνων και αποσταση τησ σομπασ απο το κεντρικο κλαδο εισαγωγησ στα σωματα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157599 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Ρίξτε μια ματιά και σε μια πολύ πρόσφατη μελέτη:

www.lsbtp.mech.ntua.gr/sites/default/fil...mber%202016%20v2.pdf

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157608 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Φίλε Λιάκο η αντλία είναι μια μούφα που επικράτησε τα τελευταία χρόνια.
Παρά την αισιόδοξη μελέτη , που έχω τον λόγο μου , να μην πιστεύω ούτε το 60% της ικανότητάς της
την είδαν να λειτουργεί σε πλήρη κύκλου λειτουργίας σε παραγωγή Ζ .Ν.Χ στην Αυστραλία, αλλά επειδή το ρεύμα /KWH αυξήθηκε αντικαταστάθηκαν γρήγορα από ηλιακά.
Στην Αμερική ιδιαίτερα στη Φλόριντα , Τζόρτζια και β. Καρολίνα που ξέρω χρησιμοποιούν αντλίες αλλά το ρεύμα είναι φθηνότερο κάπως.
Εδώ πίσω στην Ελλάδα ποτέ δεν θα έβαζα αντλίες αν και η δεύτερη εξειδίκευση μου είναι στα ψυκτικά και κλιματιστικά συστήματα.
Στη Λίμνη που ζώ ένα σπίτι χρησιμοποιεί αντλία 20 kw με Φαν κοίλ αλλά επειδή έχει εν. τζάκι 25 kw πέρυσι έκαψε 5500 kw/h μόνο για την αντλία και με τζάκι καθημερινά.
Ζεσταίνει 150 τ.μ.
Άλλοι πελάτες μου με πετρέλαιο έκαψαν με λίγότερα τετρ. 700 ευρώ και με μπόιλερ και μέσα 21c.
εφέτος δεν έχω εικόνα και δεν μου λέει όταν τον ρωτάω αλλά νομίζω ζεσταίνεται με το τζάκι που το βλέπω να καπνίζει από το πρωί.
Ενας άλλος στο Μαντούδι έβαλε΄μία 25 άρα ινβέρτερ την ρύθμισαν αρκετές φορές και τέλος από εφέτος του έβαλαν λέβητα και καυστήρα πέλλετ σε ξυλοκάζανο γιατί άνοιξε εργοστάσιο στον τόπο μας και παράγει στα 150 ευρώ τον τόνο. Θα μάθω τι έγινε και την έγβλαν. Κάποιος είπε ότι έκαψε πάνω από 9500 kwh.
Εως τώρα για 150 τ.μ έκαψς 3 τόνους και έχουμε και συνέχεια. Πιστεύω η χρονιά θα κλείσει με 6 τόνους.
Τώρα έξω έχει 1 c kai άρχισε να χιονίζει.
Εγώ θέλω να παράγω τη θερμότητα και όχι να τη μεταφέρω.
Δεν μου είπες που μένεις?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157609 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Η απόδοση 50% που δίνει η μελέτη στο ενεργειακό τζάκι είναι ρεαλιστική;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157611 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Ας πούμε ιδιώτης.
Η αλήθεια είναι κάπως πιο περίπλοκη μιας και είναι απόφοιτος ΑΣΕΙ με ειδικότητα μηχανικού, όποτε το γνωστικό μου υπόβαθρο είναι συναφές με μηχανολόγο, ηλεκτρολόγο, ναυπηγο μηχανικό με μεταπτυχιακό στη θαλάσσια τεχνολογία και επιστήμη.

Φυσικά δεν έχω το βάθος του πτυχιούχου μηχανολόγου ούτε την εμπειρία ενός τεχνικού.
Τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον τομέα.

Το θεωρητικό υπόβαθρο είναι εκεί.

Πάντως δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το μέγεθος μιας σόμπας. Παράμετρος ναι, αλλά παίζουν και άλλα ρόλο.
Στην τελική ισχύει ότι λέει ότι κάνει αρκεί αυτό που λέει να είναι πιστοποιημένο.

Το ερώτημα του φίλου στο πρώτο ποστ ήταν συγκεκριμένο.
Νομίζω απαντήθηκε οριστικά και να μην πάει να διαλέξει μια σόμπα επειδή απλά ήταν...μεγάλη...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα όταν επιλέγεις λέβητα με καύσιμο πέλλετ -ξύλο πρέπει να είσαι σίγουρος τι θα αγοράσεις.
Αν αποφασίσεις Αυστριακό ή Γερμανικό ΄ή Σουηδικό αγοράζω και οριακό λέβητα - καυστήρα γιατί ξέρω
οι κατασκευαστές είναι κάτι παραπάνω από αυστηροί στις προδιαγραφές τους.
Ιταλικό , θα είμαι επιφαλλακτικός
Ελληνικό ή Βουλγάρικο που προορίζεται για Ελλάδα θα είμαι 40 % καχύποπτος.
Πολλοί κατασκευαστές δεν υπολογίζουν ειδ. φορτίσεις αλλά αντιγράφουν εσ. διαστάσεις έχω δεί σε εκθέσεις κατά καιρούς βγάζουν μέτρα και μετρούν. Τι μετρούν άραγε?
Θάλαμο καύσης χωρητικότητα τύπο εναλλάκτη ή διαμόρφωση των καναλιών συναγγωγής.
Φαντάσου όταν γίνονται Εκθέσεις σε Ιταλία -Αυστρία -Γερμανία τι θα κάνουν.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157614 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
η αντλία θερμότητας δεν είναι καθόλου μούφα,

το αποδεικνύει η καθιέρωσή τους σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ειδικά του βορρά,

πάρε ένα άρθρο εδώ από επιστημονικό περιοδικό,
που λέει για τα μαθήματα που πρέπει να πάορυν οι άγγλοι από τους φινλανδούς (πρώτη χώρα στην ευρώπη σε αντλίες/κατοίκους, και με το 61% αυτών να είναι air source)




αν ψάξεις θα βρεις εκατοντάδες παρόμοια επιστημονικά άρθρα στο ίντερνετ, μπορώ να παραθέσω και άλλα ,
έχει κανείς κανένα αντίστοιχο που να λέει ότι οι αντλίες είναι μούφα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ