Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157563 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Φίλε Λιάκο ρώτησα και πρίν να μας γράψεις ποια είναι η ιδιότητά σου.
Έχεις κάνει εγκα/σεις θέρμανσης αν ναί ποια είναι η εμπειρία σου?
Επαναλαμβάνω Μηχανολόγοι χωρίς εμπειρία είναι άσχετοι και επικίνδυνοι πάνω σε θέρμανση στερεών καυσίμων φανταστείτε απλοί ιδιώτες που προσομοιώνουν τη εγκα/σή τους σαν τη καλύτερη και αποδοτικότερη όλων.
Να μας γράψεις Επαναλαμβάνω , πώς υπολογίζεις την ισχύ σε λέβητα στερεών καυσίμων καθώς και τον Β.Α. της καύσης αλλά και της όλης εγκα΄σης αν δεν ξέρεις όμως καλύτερα να μην επηρεάζεις τους υποψήφιους αγοραστές με αυτά που γράφεις , που από αυτό τουλάχιστον το Φόρουμ , γίνεται μία αξιόλογη προσπάθεια στη λογική μιάς σωστής προσσέγγισης της τελικής επιλογής των συστημάτων θέρμανσης.
Με συγχωρείς για την έκφρασή μου, αλλά έχω ακούσει και δεί τεχνικούς και Μηχανολόγους ,, που δεν έχουν ιδέα από εγκα/ση.
Εγώ φίλε είμαι Εκπαιδευτικός Μηχανολόγος ΠΕ σε ΕΠΑΛ και ασχολούμαι με εγκα/σεις από το 1990 μόνος μου οπότε μη μου λές για ΒΑ και άλλα που κάθε ημέρα τα διαβάζω για να τα διδάξω με νέες συνταγές.
Δεν διδάσκουμε εισαγωγή στη Μηχανολογία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157568 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

etsa67 έγραψε: Φίλε Λιάκο ρώτησα και πρίν να μας γράψεις ποια είναι η ιδιότητά σου.
Έχεις κάνει εγκα/σεις θέρμανσης αν ναί ποια είναι η εμπειρία σου?
Επαναλαμβάνω Μηχανολόγοι χωρίς εμπειρία είναι άσχετοι και επικίνδυνοι πάνω σε θέρμανση στερεών καυσίμων φανταστείτε απλοί ιδιώτες που προσομοιώνουν τη εγκα/σή τους σαν τη καλύτερη και αποδοτικότερη όλων.
Να μας γράψεις Επαναλαμβάνω , πώς υπολογίζεις την ισχύ σε λέβητα στερεών καυσίμων καθώς και τον Β.Α. της καύσης αλλά και της όλης εγκα΄σης αν δεν ξέρεις όμως καλύτερα να μην επηρεάζεις τους υποψήφιους αγοραστές με αυτά που γράφεις , που από αυτό τουλάχιστον το Φόρουμ , γίνεται μία αξιόλογη προσπάθεια στη λογική μιάς σωστής προσσέγγισης της τελικής επιλογής των συστημάτων θέρμανσης.
Με συγχωρείς για την έκφρασή μου, αλλά έχω ακούσει και δεί τεχνικούς και Μηχανολόγους ,, που δεν έχουν ιδέα από εγκα/ση.
Εγώ φίλε είμαι Εκπαιδευτικός Μηχανολόγος ΠΕ σε ΕΠΑΛ και ασχολούμαι με εγκα/σεις από το 1990 μόνος μου οπότε μη μου λές για ΒΑ και άλλα που κάθε ημέρα τα διαβάζω για να τα διδάξω με νέες συνταγές.
Δεν διδάσκουμε εισαγωγή στη Μηχανολογία.


Δεν ξέρω εάν έτυχε να διαβάσεις το ποστ/ερώτησή μου για την απόδοση μίας αερόθερμης ενεργειακής εστίας όταν την καίμε σε χαμηλότερη ισχύ από την ονομαστική. energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...mid=384&limitstart=0

Αυτό που έγραψες για τις σόμπες ισχύει και για τα ενεργειακά τζάκια; Αν δλδ κάψω το τζάκι μου στην μισή ισχύ από την ονομαστική η απόδοσή του θα πέσει πολύ;
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157569 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Ας πούμε ιδιώτης.
Η αλήθεια είναι κάπως πιο περίπλοκη μιας και είναι απόφοιτος ΑΣΕΙ με ειδικότητα μηχανικού, όποτε το γνωστικό μου υπόβαθρο είναι συναφές με μηχανολόγο, ηλεκτρολόγο, ναυπηγο μηχανικό με μεταπτυχιακό στη θαλάσσια τεχνολογία και επιστήμη.

Φυσικά δεν έχω το βάθος του πτυχιούχου μηχανολόγου ούτε την εμπειρία ενός τεχνικού.
Τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον τομέα.

Το θεωρητικό υπόβαθρο είναι εκεί.

Πάντως δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το μέγεθος μιας σόμπας. Παράμετρος ναι, αλλά παίζουν και άλλα ρόλο.
Στην τελική ισχύει ότι λέει ότι κάνει αρκεί αυτό που λέει να είναι πιστοποιημένο.

Το ερώτημα του φίλου στο πρώτο ποστ ήταν συγκεκριμένο.
Νομίζω απαντήθηκε οριστικά και να μην πάει να διαλέξει μια σόμπα επειδή απλά ήταν...μεγάλη...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157572 από SaiNT
Απαντήθηκε από SaiNT στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

liakjim έγραψε: Ας πούμε ιδιώτης.
Η αλήθεια είναι κάπως πιο περίπλοκη μιας και είναι απόφοιτος ΑΣΕΙ με ειδικότητα μηχανικού, όποτε το γνωστικό μου υπόβαθρο είναι συναφές με μηχανολόγο, ηλεκτρολόγο, ναυπηγο μηχανικό με μεταπτυχιακό στη θαλάσσια τεχνολογία και επιστήμη.

Φυσικά δεν έχω το βάθος του πτυχιούχου μηχανολόγου ούτε την εμπειρία ενός τεχνικού.
Τουλάχιστον όχι σε αυτόν τον τομέα.

Το θεωρητικό υπόβαθρο είναι εκεί.

Πάντως δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το μέγεθος μιας σόμπας. Παράμετρος ναι, αλλά παίζουν και άλλα ρόλο.
Στην τελική ισχύει ότι λέει ότι κάνει αρκεί αυτό που λέει να είναι πιστοποιημένο.

Το ερώτημα του φίλου στο πρώτο ποστ ήταν συγκεκριμένο.
Νομίζω απαντήθηκε οριστικά και να μην πάει να διαλέξει μια σόμπα επειδή απλά ήταν...μεγάλη...

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλησπέρα liakjim :)
Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά , όχι μόνο μπερδεύτηκα, αλλά δεν ξέρω πως να ρωτήσω ότι δεν κατάλαβα τίποτα.
Για 120 τμ2 σπίτι , θα συνεχίσω να είμαι ανάμεσα σε 21 KW και 29 KW ή να πάω για 40 KW ? :O
Και δεν μιλάω μόνο για KW αλλά και για κατανάλωση ξύλου επίσης και αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να υπολογίζω γιατί απλά δεν το γνωρίζω μιας και έχω μαύρα μεσάνυχτα πάνω σε αυτό το θέμα.

ήμουνα ανάμεσα σε αυτήν εδώ :

Thermiki ATS Υδραυλική Μασίνα , Καλοριφέρ / Κουζίνα (με Φούρνο), Ισχύς: 35 kW, Απόδοση: 80.89% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/2228270/Thermiki-ATS-%C...%AF%CE%BD%CE%B1.html

και σε αυτήν εδώ :
Thermiki ATS Υδραυλική 25 New Καλοριφέρ, Ισχύς: 25 kW, Απόδοση: 79.97% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/9786789/Thermiki-ATS-%C...BA%CE%AE-25-New.html

Τώρα , μετά από αυτά που διάβασα, δεν μπορώ να καταλάβω ποιος μιλάει με ποιον αλλά και ποιοι αναφέρονται σε εμένα ή σε καποιον άλλο :blush: Δεν το κατέχω καθόλου και βλέπεις δνε μπορώ να ακολουθήσω την συζήτηση :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157575 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Πρωσοπικα δεν πιστευω οτι μια ξυλοσομπα καλοριφερ μπορει να ζεστανει 120τμ σπιτι.Μιλαω ως χρηστης τζακιου καλοριφερ.Αυτο που θελει να πει ο Σταθης ειναι οτι μια σομπα δεν εχει τις απαιτουμενες επιφανειες ωστε να μπορει να λειτουργησει σε υψηλο βαθμο αποδοσης..Οι σομπες πελετ πετυχαινουν σταθερο ρυθμο καυσης σε αντιθεση με τα ξυλα που αυτο ειναι ανεφικτο.Οποτε μπορουν να δουλεψουν σε λιγοτερα κιλοβατ για περισσοτερο χρονο με μικροτερες θερμοκρασιες νερου και να ζεστανουν τελικα το χωρο.Ποσα σωματα εχει το σπιτι,και ποσες θερμιδες ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157581 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
θα πρεπει να καταλαβεις οτι η καταναλωση εξαρταται απο τις απωλειες του σπιτιου σου
αν το σπιτι σου εχει απωλειες 10 κβατ θελει 2,5 κιλα ξυλα την ωρα οσο μεγαλη η μικρη κι αν ειναι ξ σομπα .
κι επιπλεον η σομπα δεν εχει τις απωλειες του λεβητα που χανονται σε καποιο λεβητοστασιο παρα μονο την ονομαστικη της αποδοση την οποια δεν πρεπει να πιστευεις οτι διαβαζεις σε φυλαδια .
κι επειδη οτι δεν περισευει δεν φτανει ...προτιμουμε τα λιγο μεγαλυτερα ...και για ενα ακομα λογο ... μια και σχεδον τιποτε δεν ειναι πιστοποιημενο ακομα και για την ονομαστικη ισχυ που αναφερουν δεν ειμαστε σιγουροι .
για να επανελθω στην καταναλωση...αν δεν ξερεις πραγματικα απωλειες του σπιτιου τοτε δεν μπορεις να διλαξεις το πραγματικα αποδοτικο γιατι ουτε το πολυ μεγαλο ειναι σωστο ουτε ενα μικρο που καιει συνεχως σε πληρη ισχυ και με χααμηλη αποδοση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ