αερόθερμη pellet-όσομπα: συζήτηση πριν από αγορά

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159545 από alteren_
Γεια σας,

Φρέσκος στο forum, γράφτηκα για να συζητήσω μαζί σας τα σχέδιά μου. Ζω σε παλιά μονοκατοικία 80 ετών, επιφάνειας 110 μέτρων, με σημαντικές απώλειες λόγω παλαιότητας και φθοράς, π.χ. το χειμώνα με κανονικό, όχι extreme, κρύο έχω εκκίνηση στους 13ο C. Μέχρι τώρα το σπίτι θερμαινόταν με μια σόμπα πετρελαίου Barbi, καλό μηχάνημα, εργάσθηκε αδιάλειπτα 18 χειμώνες, αν θυμάμαι καλά δίνει 9000 θερμίδες στο max. και φέρνει το χώρο στους 18ο C με το καρμπυρατέρ στο 3 (διαθέτει 5 διαβαθμίσεις). Στο μεταξύ, υπάρχουν λόγοι που επιβάλλουν την αντικατάστασή της, π.χ. τρύπησε το δοχείο πετρελαίου και αφενός μεν δεν υπάρχει έτοιμο ανταλλακτικό ενώ επιπλέον ο κατασκευαστής έχει κλείσει, αφετέρου δε στην αγορά -αν και υποτίθεται ότι ‘μαστίζεται’ από την κρίση- δεν υπάρχει τεχνικός ή φαναράς ή λευκοσιδηρουργός εύκαιρος, διαθέσιμος ή διατεθειμένος να επισκευάσει ή να φτιάξει εκ νέου το δοχείο. Η σόμπα βέβαια έχει δουλέψει επιτυχώς 3 χειμώνες με πατέντα, δηλ. εξωτερικό πλαστικό δοχείο κλπ. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι ο κυριότερος λόγος αντικατάστασης της σόμπας δεν είναι το δοχείο καυσίμου. Ο λόγος είναι ότι τα μπουριά της μέσα στο σπίτι μετράνε 10-11 μέτρα συν 2,5 μέτρα τα εξωτερικά της. Φέτος λοιπόν το καλοκαίρι που τα καθάρισα -μετά από 15 χρόνια λειτουργίας σ’ αυτό το ίδιο σπίτι- καταβλήθηκε κόπος, τόσος που δεν θα μπορώ να διαθέσω 15 χρόνια αργότερα λόγω ηλικίας(...) Ψάχνω λοιπόν για εναλλακτική με πρώτη τις σόμπες πέλλετ. Περιορισμοί: α) όχι πέλλετ με κανάλια, β) όχι πέλλετ-καλοριφέρ. Ψάχνω για πέλλετ standalone ή freestanding, όπως είδα να τις λένε κάποιοι έμποροι.

Ακολουθούν μερικές ερωτήσεις.
1). Για να θερμάνω καλά το σπίτι στα μεγάλα κρύα υπολογίζω ότι θα χρειαστώ σόμπα με ονομαστική ισχύ 14KW. Στο ίντερνετ βρίσκω ελάχιστες τέτοιες πελλετόσομπες που να μην είναι καλοριφέρ, τις οποίες όμως απορρίπτω όπως έχω ήδη πει. Ακόμη, κάποιες ‘επώνυμες’ που βρίσκω στα π.χ. 13KW κοστίζουν 3500 ευρώ, αρκετά δηλ. χρήματα. Σκέφτομαι λοιπόν εναλλακτικά να εγκαταστήσω 2 μικρότερης ισχύος, π.χ. 7-8KW η καθεμιά, που μάλλον θα τις βρω φθηνότερα ενώ επιπλέον θα πετύχω περισσότερο ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας στο χώρο. Ακόμη, οι σόμπες δεν θα χρειαστεί να καίνε στο μέγιστο αλλά στη μεσαία ζώνη, πράγμα που νομίζω είναι περισσότερο αποτελεσματικό. Νομίζετε ότι έχω δίκιο; Άλλες απόψεις; Θα δουλέψει η λύση μου;

2). Οι σόμπες θα τοποθετηθούν στους διαδρόμους του σπιτιού. Όμως, οι συνήθεις πελλετόσομπες έχουν βάθος 50 εκ. Αν η έξοδος των καυσαερίων γίνεται στο πίσω μέρος της συσκευής απαιτούνται επιπλέον 20 εκ. Συνολικά δηλ. απαιτούνται 70 εκ. απόσταση μεταξύ της πλάτης της σόμπας και του τοίχου (σημ: οι σόμπες θα τοποθετηθούν μόνο με την πλάτη στον τοίχο, όχι με πλευρά στον τοίχο). Δυστυχώς, η συγκεκριμένη απόσταση είναι απαγορευτική για το πλάτος των διαδρόμων του σπιτιού. Επομένως ψάχνω για σόμπα με έξοδο καυσαερίων από πάνω ή για σόμπα-slim, με βάθος π.χ. 25-30 εκ. Αν υποθέσουμε ότι βρίσκω σόμπα με έξοδο καυσαερίων από πάνω η ερώτηση είναι αν το μπουρί μπορεί να ταξιδέψει καρφί όλο πάνω, κατακόρυφα, χωρίς οριζόντιο κομμάτι, και να βγει από την κεραμοσκεπή χωρίς επιπλέον να έχω υγροποιήσεις ή νερά βροχής που πιθανά μπουν στο μπουρί και στη συνέχεια φτάσουν στη σόμπα. Γνώμες;

3). Οι σόμπες πέλλετ-slim έχω καταλάβει ότι δεν χαίρουν εκτίμησης από τα μέλη αυτού του φόρουμ. Είναι σωστή η εντύπωση ή έχω καταλάβει λάθος; Υπάρχουν λόγοι που συμβαίνει κάτι τέτοιο;

4). Παρατήρησα ότι γίνεται τεράστιος λόγος εδώ στο φόρουμ για το λεγόμενο ‘κρυφό’ μενού. Κατάλαβα επίσης ότι κάποιοι από σας θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να έχετε πρόσβαση εκεί. Άλλοι πάλι συστήνουν προσοχή στην αλλαγή των παραμέτρων κλπ. κλπ. Τελικά, είναι απαραίτητο να διαπραγματευτώ με τον έμπορο την πρόσβασή μου στο ‘κρυφό’ μενού πριν την αγορά της σόμπας;

5). Μέχρι τώρα έχω μιλήσει μόνο με έναν έμπορο της περιοχής μου. Μού έκανε εντύπωση που είπε ότι ο τεχνικός του θα έρθει να ρυθμίσει τη σόμπα μετά την εγκατάστασή της κλπ. Αν η ενέργεια αυτή είναι ένα απαραίτητο βήμα, που μπορεί να φέρει σε πέρας μόνο ο τεχνικός του εμπόρου, τι γίνεται στην περίπτωση που αγοράσω σόμπα από το ίντερνετ; Ποιος υποτίθεται ότι κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις αν αγοράσω ιντερνετικά, από έμπορο που δεν είναι στην ίδια πόλη με την πόλη εγκατάστασης;

6). Δεδομένου ότι ο ίδιος αυτός έμπορος εμπορεύεται πέλλετ είναι δυνατόν η ρύθμιση της σόμπας κατά την πρώτη επίσκεψη του τεχνικού να γίνει κατά τρόπο που η σόμπα θα δουλεύει ικανοποιητικά μόνο με το πέλλετ του εν λόγω εμπόρου; Τι πρέπει να γίνει αν αλλάξω προμηθευτή πέλλετ; Φαντάζομαι ο τεχνικός πρέπει να ξανακληθεί, αλλά νομίζετε ότι θα έρθει αφού δεν θα έχει κανένα συμφέρον να το κάνει;

7). Ο ίδιος έμπορος μου ανέφερε ότι μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον να στείλει τον τεχνικό του για επιπλέον ρυθμίσεις, π.χ. στην περίπτωση αναβάθμισης του software κλπ. Σε σχετική ερώτησή μου απάντησε ότι οι επισκέψεις αυτές δεν χρεώνονται. Ερώτηση: είναι συνηθισμένες τέτοιες συνεννοήσεις στην πιάτσα της πελλετόσομπας και πώς διασφαλίζεται η δωρεάν αυτή επίσκεψη;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ