Βοήθεια αγοράς υδραυλικής ξυλόσομπας

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159939 από menelaos
Γεια σας παιδιά,

Βρέθηκα στο forum ενώ έψαχνα για σόμπα και αφού έχω περιηγηθεί μερικές ώρες ομολογώ πως η ομάδα που έχετε δημιουργήσει είναι εντυπωσιακή. Μπράβο σας, συνεχίστε την καλή δουλειά.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τη μέση θερμοκρασία του σπιτιού μου το χειμώνα γιατί πέρυσι παγώσαμε με το πετρέλαιο.
Έκαψα περίπου 2000λ πετρέλαιο και είχαμε μέση θερμοκρασία περίπου 19.5 βαθμούς κελσίου(ρυθμιζόμενο με ψηφιακό θερμοστάτη).
Όπως καταλαβαίνεται τα χρήματα είναι πολλά και το αποτέλεσμα ότι κρυώσαμε.

Σκεφτόμουν λοιπόν να εγκαταστήσω μία υδραυλική ξυλόσομπα.
το σπίτι είναι ενοικιαζόμενη μονοκατοικία 75τμ. που σημαίνει πως οποιαδήποτε ενεργειακή αναβάθμιση αποκλείεται(εφόσον δεν είναι ιδιόκτητο).
Υπάρχει κεραμοσκεπή και τα κουφώματα είναι μονωμένα με διπλά τζάμια εκτός από τις 2 εξώπορτες που έχει οι οποίες μπάζουν πολύ.

Μου πρότεινε ένας φίλος υδραυλικός(δε τις πουλάει αυτός, την αγορά θα την κάνω από αλλού) την Θερμική ats90-30 η οποία απ'ότι κατάλαβα μετά από έρευνα εδώ στο forum δεν έχει καμία σχέση η απόδοση της με τις προδιαγραφές της.
Είναι κρίμα που πολλές Ελληνικές εταιρείες ψέυδονται με αυτό το τρόπο αλλά από την άλλη, θέλω να στηρίζω την Ελληνική αγορά και θα προτιμούσα Ελληνική.

Οι δικές μου απαιτήσεις είναι σαφέστατα πολύ λιγότερες από τις προδιαγραφές της εν λόγω σόμπας, όμως οι απορίες μου αρκετές.

Θεωρείται πως θα μπορώ να έχω 22-23 βαθμούς στο σπίτι με κάτω από 10 τόνους(4κιλά/ώρα) ξύλα αν υποθέσουμε πως ο χειμώνας θα είναι ίδιος με τον περσινό;
Στο σημείο που θέλω να την εγκαταστήσω απέχω περίπου 3μέτρα από το λεβητοστάσιο και θα πρέπει να βάλω 3 μέτρα ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ μπουρί για να βρεθώ στον κοντινότερο εξωτερικό τοίχο.
μπορεί να εγκατασταθεί ώστε να αποδίδει σωστά χωρίς να καπνίζει ποτέ;
μπορούν να δουλεύουν και τα 2 παράλληλα(πετρέλαιο και ξύλο);

εκτός από το μπουρί και τους χαλκοσωλήνες σύνδεσης με το υπάρχων σύστημα χρειάζεται κάτι άλλο;
το σύστημα πετρελαίου που έχω έχει ήδη δοχείο εκτόνωσης οπότε αρκεί για κλειστό σύστημα, σωστά; μου διαφεύγει κάτι;

Παιδιά συγνώμη αν σας ζάλισα, όπως καταλαβαίνεται είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και προσπαθώ να μάθω τι είναι καλό, σωστό και ταυτόχρονα οικονομικό γιατί πέρσι υποφέραμε και από το κρύο και από έλλειψη χρημάτων.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε αυτά που έγραψα,
Περιμένω με ανυπομονησία τα φώτα σας.
Ευχαριστώ και πάλι,
Μενέλαος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159941 από dimitris11
Η συνεχιζεις να πετας χρηματα σε αμονωτο σπιτι ή συνεχιζεις να πετας λεφτα.
Αλλαξε λιγο τη φιλοσοφια σου για τη μονωση αν σκοπευεις να μεινεις για καιρο σ'αυτο το σπιτι.
Φετος εβαλα και στο πατωμα μετα από εξι χρονια σε νοικιαζομενο σπιτι. Ειναι αφαιρουμενη βεβαίως.
Χειμωνας 2011-2012 κοστος θερμανσης 2200 ευρω, χειμωνας 2016-2017 κοστος θερμανσης 1200 ευρω.
Ειχα και υψηλοτερη θερμοκτασια μεσα στο σπιτι. Οι δυο χειμωνες ειχαν περομοιες θερμοκρασίες.
Τα χρηματα που ξοδεψα για τη μονωση τα εχω βγαλει.
Αν δεν μου αρεσε το σπιτι απλα θα εφευγα τη δευτερη χρονια.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159942 από menelaos
Δυστυχώς δεν έχω σκοπό να μείνω για πολύ στο συγκεκριμένο σπίτι.
Η αλήθεια είναι πως έχω αποφασίσει να φύγω αμέσως μόλις τελείωσε ο πρώτος χειμώνας διότι μου έχει βγάλει αρκετά(φέτος θα είναι ο δεύτερος) όμως στην περιοχή που ζω δεν υπάρχουν διαθέσιμες προς ενοικίαση μονοκατοικίες κι έτσι η εύρεση νέας είναι αρκετά δύσκολη διαδικασία.
Αν βρω κάτι του χρόνου θα φύγω, αν δε βρω όμως ίσως αναγκαστώ να μείνω και άλλη χρονιά.

με την εγκατάσταση της υδραυλικής σόμπας υπολογίζω να επενδύσω το πολύ 1000ευρώ τα οποία φυσικά δε μένουν στο σπίτι γιατί τα μηχανήματα θα τα πάρω μαζί μου φεύγοντας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159946 από dimlyk
19.5 βαθμοι μια χαρα ειναι :)
με 2 τονους πετρελαιο λογικα σου αρκουν 6-7 τονοι ξυλα αρκει ναναι σχετικα παλια και τετοια εποχη δεν ξερω αν βρισκεις ξυλα με λιγη υγρασια
το βασικο....η εκγκατασταση της σομπας προυποθετει πληρη νεα εγκατασταση με τον αυτοματο πληρωσης το δοχειο διαστολης της τον κυκλοφορητης και τα συστηματα ασφαλειας ...για συνδεσμολογιες παραλληλες με λεβητα κυκλοφορουν πολλα σχεδια στο ιντερνετ απο εταιριες ...οποτε βλεπεις και τι χρειαζεται
το μπουρι δυστυχως το οριζοντιο μπορει να δημιουργησει προβληματα εκτος κι αν μπορεις να εξασφαλισεις και το αναλογο υψος δηλ 5-7 μετρα και φυσικα εχει την δυσκολια του στο καθαρισμα ,
για τις πορτες υπαρχει αεροστοπ με πολυ καλα αποτελεσματα ...και ισως για το ταβανι αν εχει προσβαση καποια μονωση με σχετικα λιγα χρηματα που μπορεις να κανεις μονος σου
εναλλακτικα μπορεις να παρεις και μια απλη ξυλοσομπα να την βαλεις σε μερος που βολευει και να την χρησιμοποιεις σαν κυρια θερμανση και στα ζορια αναβεις λιγο και το καλοριφερ (αναλογα φυσικα την διαμορφωση του χωρου) η αναποδα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159947 από menelaos
dimlyk σε ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο μήνυμα.
Ξύλα μπορώ να βρω περσινή Οξιά(απ'όσο έχω καταλάβει η Οξιά ενδείκνυται για αυτή τη χρήση, σωστά;) σε σχετικά καλή τιμή(120ε/τόνος) τα οποία είναι τελείως ξερά.

θα ψάξω να βρω σχέδια για παράλληλη συνδεσμολογία αύριο και θα σας πω τι αποφάσισα να κάνω τελικά. Πίστευα πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω εξαρτήματα από το δίκτυο του πετρελαιολέβητα όπως πχ κυκλοφορητή, δοχείο διαστολής και αυτόματο πλήρωσης. Και να αγόραζα πχ μόνο τα συστήματα ασφαλείας. Εφόσον μου λες πως δε μπορώ αυτό ανεβάζει αρκετά το κόστος εγκατάστασης.

Όσον αφορά για το μπουρί τα 5-7 μέτρα που μου λές θα πρέπει να είναι ΜΕΤΑ το οριζόντιο κομμάτι ή σύνολο;
Γιατί αν μιλάμε για μετά θα πρέπει να τοποθετηθεί αρκετό μπουρί 2Μ πάνω 3Μ οριζόντια και 5-7 πάλι επάνω;
σε διαφορετική περίπτωση(αν έβγαινε ευθεία δλδ) θα έφταναν 5-7Μ για να μη καπνίζει καθόλου;

Ένας από τους βασικούς λόγους που θέλω υδραυλική σόμπα είναι για να υπάρχει μόνιμα ζεστό νερό που να μπορούμε να χρησιμοποιούμε στη κουζίνα και το μπάνιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159949 από Fokion
το υδραυλική πελλετοσομπα δε σου λεει κατι?
εχει ολα τα συμπραγκαλα πανω της ( κυκλοφωρητές κ.λ.π.)
ειναι πιο ευκολη με τα μπουρια ( εχω 5 μετρα οριζοντιο - δες υπογραφη μου)
χωρια βεβαια τις ευκολιες του αναβε σβηνε κ.λ.π.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ