Βοήθεια πριν από την αγορά σόμπας πελλετ

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170747 από panklou
Καλησπέρα και από μένα είμαι εντελώς καινούργιος στο forum και θελω την βοηθεια σας για αγορα σομπας αεροθερμης πελλετ.
το σπίτι είναι 107 τ.μ. η σόμπα θα τοποθετηθεί σε ένα ενιαίο κουζινοσαλονι 55 τ.μ. με προωπτικη να ζεσταίνει καλά τον χώρο και λιγότερο καλύτερα αν γίνετε τα υπόλοιπα δωμάτια. το σπίτι είναι στη Νάξο όποτε ο χειμώνας μου είναι 2-3μηνες και οι θερμοκρασίες max ειναι 8c-4c αντε να κανει και κανα 5 μερες 0 με -2 c.. εχει ομως πολυ υγρασια... μονωση στην ταρατσα δεν εχω ακομη οποτε θερμοκρασια που εχω δει με τα καλοριφερ μετα απο 1 ωρα την χανει ξαναναβουν..
με ενδιαφέρει η γνώμη σας αν αξίζει να δώσω τα λεφτά για κάτι ακριβώ η να παω σε κάποια λύση ελληνικής σόμπας ,φυσικά το after sale service ειναι το μεγαλο θεμα που ποναει παντα...
έχω δει αυτες τις λύσεις θέλω την γνώμη σας η κάποια άλλη πρόταση ,όλα δεκτά..
1) KALOR DENIA 14KW
2)WERSTAHL 12KW ZEYS , 14KW ZEYS
3)GEKAS METAL AMANTA PLUS 12,8KW

όπως σας είπα και πιο πάνω δεν έχω απολύτως καμία ιδέα η άποψη στο θέμα απλά πήρα τηλ σε κάποια μαγαζιά και ο καθένας ενοειτε θέλει να πουλήσει το προϊόν του , εγώ θέλω να κάνω την δουλειά μου χωρίς προβλήματα , και να έχω άριστη τεχνική υποστηρηξη σε τυχόν βλάβη η πρόβλημα. ρώτησα και για ups επειδη το μονο προβλημα που εχω εδω ειναι οτι κοβετε το ρευμα και επανερχετε αλλα δινει 300βατ και μου ειπαν οι περισσοτεροι οτι θελω σταθεροποιητη τασης voltage regulator και οχι ups....
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panklou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170755 από PAPADAKIS
Φίλε καλημέρα
Νάξο που θα βρεις πέλετ να αγοράσεις;;
Μήπως η αγορά αντλία θερμότητας ,τώρα που θα τρεξουνε τα προγράμματα εξοικονομώ , με μια καλή θερμομόνωση στη ταράτσα αξίζει καλύτερα ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170756 από panklou
pellet βρισκω στη ναξο δεν εχω προβλημα ,οσο αφορα την αντλια θερμοτητας το σπιτι δεν ειναι ακομα στο ονομα μου οποτε δεν μπορω να μπω στο εξοικωνομο. επισεις για τα τετραγωνικα μου η αντλια θελει τριφασικο ρευμα εχω μονοφασικο..... καλοριφερ εχω απλα επειδη δεν εχω μονωση στην ταρατσα δεν κραταει με σα το σπιτι πολυ ωρα την θερμοκρασια περιπου 1 ωρα την κραταει ,θελω 450-500 λιτρα για 35 μερες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170757 από george28
φίλε μου γειά σου.
όπως ίσως παρατηρήσεις μέσα στο energ.gr, το pellet είναι μια υπόθεση που στην κεντρική και νότια ελλάδα φθίνει.
Εγώ είμαι Αθήνα, ζεσταίνω τους περισσότερους χώρους ενός παλιού οροφοδιαμερίσματος 140 τμ με την www.moshalis.gr/proionta/aerothermes-sompes-pellet/hp-22 του Μοσχάλη (πολύ κλασική και αξιόπιστη σόμπα), δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ τίποτα (την έχω βέβαια καλομαθημένη με εξαιρετικό Α1 pellet), αλλά:
βαρέθηκα βρε παιδί μου το κουβάλημα και το καθάρισμα 8 περίπου χρόνια τώρα! Βέβαια την έβγαζα με 380-450 ευρώ τον χρόνο, πανάκριβο pellet golden nuggets κλπ.
Εν κατακλείδι: αν μου έλεγε κάποιος Αθηναίος τώρα για αερόθερμη σόμπα pellet, θα του έλεγα ότι να φοβάται εκτός απο τους γειτώνους και τα δικά του τα κουράγια, αν δε, μου το έλεγε κρητικός, θα του έλεγα ότι είναι τρελός.
Τα πράγματα είναι αλλιώς ήπειρο, μακεδονία και θράκη.
Σκέψου καλά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170758 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αφού θες να μπεις σε όλη τη διαδικασία των πέλλετ και ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ και έχεις και σώματα δες για υδραυλική σόμπα πέλλετ διότι θα συνδέσεις και μποιλερ για ζεστό νερό χρήσης!!!!πρώτα φέρε ένα μηχανολόγο να σου μετρήσει απαιτήσεις και ΣΚΕΨΟΥ 1 ΛΙΤΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ 2.5 ΚΙΛΑ ΠΕΛΛΕΤ!!!! Εννοώ ότι ποτέ δεν περνούμε ιδιο λέβητα πέλλετ με σύγκριση του πετρελαίου που είχαμε πριν περνούμε παραπάνω θερμίδες!!! ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΙΟΣ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΝΟΥΝΤΑΙ!!!!!ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170761 από panklou
Έχω είδη λέβητα πετρελαίου απλά επειδή εδώ στη Νάξο παίζουμε πάντα 20 λεπτά πάνω από Αθήνα στην τιμή του πετρελαίου , και η γυναίκα ήθελε να βάλω τζάκι (ξύλα εδώ 180-220 τόνος) ήθελα να βάλω σόμπα πελλετ αερόθερμη .. γιαυτο ρώτησα αξίζει να πάρω επώνυμη ιταλική η να δώσω 300 ευρώ λιγότερα για ελληνική...δεν θέλω να πάρω υδραυλική απλή αεροθερμη θέλω ...

έχω δει αυτες τις λύσεις θέλω την γνώμη σας η κάποια άλλη πρόταση ,όλα δεκτά..
1) KALOR DENIA 14KW
2)WERSTAHL 12KW ZEYS , 14KW ZEYS
3)GEKAS METAL AMANTA PLUS 12,8KW
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panklou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ