Aνυψωτικό μηχάνημα για ξύλα στο μπαλκόνι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73362 από Gdevil

GeoTa έγραψε: Ολοκληρώθηκε η τοποθέτηση του ανυψωτικού. Επισυνάπτω και μια φωτο για να παρετε μια ιδεα. Η τοποθέτηση έγινε όπως ειπα με μπουντρέλι βιδωμένο με ντιζες στην πλάκα μπετό της σοφίτας με βίδωμα επάνω και κάτω απο την πλάκα. Το ανυψωτικό ειναι κινεζικο, PA400D το ονομάζουνε, εχει δυνατότητα για 400κιλα με διπλό συρμ/νο και 200κιλά με μονό συρμ/νο. Εννοείται πως δε θα ξεπερνάω τα 100-120 κιλά καθε φορά, για να μη το ζορίζω όπως σωστά επεσήμανε παλαιοτερα ο μαστορας.
Συνολικό κόστος 170€

Σε αυτό το ποτρέλι δεν θα έπρεπε στο τέλος του να υπάρχει ένα στοπ?
Κάτι που να μην επιτρέπει στο ανυψωτικό να φύγει έξω?
Επίσης μιας και όλη η κατασκευή στηρίζεται στις ντίζες που βγαίνουν στην ταράτσα καλό θα ήταν να προστατευτούν από την διάβρωση λόγω βροχής. πχ κάποιο σκέπαστρο ή/και μπόλικο γράσο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73363 από Gdevil

Diplomatis έγραψε:

legend7ts έγραψε:

Diplomatis έγραψε: Αφού είδα τις φωτογραφίες σας είπα να βάλω κι εγώ μερικές δικές μου να σας δείξω το δικό μου εργαλείο. Έχω κάνει σταθερή σιδερένια βάση και το ανυψωτικό γυρνάει 180 μοίρες (μέσα-έξω) στο μπαλκόνι. Μέχρι τώρα (6 χρόνια) τα έχει πάει καλά.

πολυ ομορφη κατασκευη φιλε
τι μπουζονια εχεις βαλει? μεχρι ποσα κιλα εχεις σηκωσει?

Να σου πω την αλήθεια δε ξέρω τι μπουζόνια έβαλε ο φίλος μου ο σιδεράς. Όσο για τα κιλά έχω κόψει μισό βαρέλι και το έκανα κατασκευή για να το πιάνει ο γάντζος. Το γεμίζω ξύλα και το ανεβάζω 4 περίπου μέτρα ως το μπαλκόνι μου.

Όντως πολύ όμορφη κατασκευή.
Πάντως καλό θα ήταν τα μπουλόνια σου να είναι inox. Δεν διαβρώνονται ποτέ.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73382 από GeoTa

Gdevil έγραψε: Σε αυτό το ποτρέλι δεν θα έπρεπε στο τέλος του να υπάρχει ένα στοπ?
Κάτι που να μην επιτρέπει στο ανυψωτικό να φύγει έξω?
Επίσης μιας και όλη η κατασκευή στηρίζεται στις ντίζες που βγαίνουν στην ταράτσα καλό θα ήταν να προστατευτούν από την διάβρωση λόγω βροχής. πχ κάποιο σκέπαστρο ή/και μπόλικο γράσο.


Καλημέρα, σ'ευχαριστώ για τις εύστοχες παρατηρήσεις! Απαντώ:

1.Υπάρχει στοπ απο την άλλη μερια στο τέλος του μπουντρελιου (κλίνεται το μπουντρέλι :P ) αλλά δε φαινεται.
2. Απο την επάνω μεριά είναι η σοφίτα μου, συγκεκριμένα οι ντίζες ειναι μέσα στην αποθήκη της σοφίτας οπότε δεν ειναι εκτεθειμένες σε βροχή/χιόνια.
3. Ξέχασα να γραψω ότι γράσο ή λαδάκι χρειάζεται στα ροδακια/ρουλμαν της βάσης που μεταφέρει το μοτερακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73544 από stef_chai
Καλησπέρα.
Να δείξω κι εγώ το δικό μου, ίσως βοηθήσει κάποιον.




Το έκανα έτσι ώστε να βγαίνει και να μένει μόνο η πλάκα στον τοίχο, γιατί είναι μπροστά στο σπίτι και η πεθερά μου ήθελε να μη φαίνεται το καλοκαίρι, αλλά από τότε που το έβαλα δε ξανά βγήκε. Το καλοκαίρι κατεβάζει τα σκουπίδια ;)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73549 από dimlyk
λεβεντες δεν λετε και καμμια μαρκα απο μηχανακι και καμμια παρατηρηση αν υπαρχει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73562 από stef_chai
Καλή παρατήρηση.
Μάρκα δε θυμάμαι αλλά καλό είναι να το δοκιμάσετε από εκεί που θα το πάρετε γιατί εμένα μετά από λίγο καιρό δυσκολευόταν στο ξεκίνημα (ανέβασμα - κατέβασμα) και όταν το άνοιξα να δω τι έχει το γράσο μέσα είχε γίνει κόλλα!!!
Από μάρκες δε ξέρω αλλά πολλοί γνωστοί μου που έχουν, διάφορες μάρκες, δεν άκουσα κανένα πρόβλημα.
Το δικό μου σηκώνει 125kg με μονό συρματόσχοινο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ