Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122660 από liakjim
Ακολουθούμε τον οδηγο www.cres.gr/kape/Firewood_handbook.pdf

Στην αττικη , την ελιά την βρίσκω με 100Ε/m3 στοιβαγμένο ή 170Ε/tn κ τον δρύ με 70Ε/m3 στοιβαγμένο ή 150Ε/tn.
Αν τα ξύλα είναι ξερά δλδ κάτω από 20% υγρασία μας συμφέρει με το βάρος αν είναι υγρά πχ 40% συμφέρει με τον όγκο.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122663 από rivol
Που βρίσκεις δρυ με 70€ το κυβικό τετοια εποχή στην Αττική ???

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122673 από liakjim
Ωρωπό.

Επίσης νομίζω πως το Leroy Merlin έχει τμή σε οξυά αν θυμάμαι καλά , τα 1.4μ3 στα 112Ε δλδ 80Ε/μ3 .

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή μου ελεγε ο δικός μου 80Ε το μ3 τον δρυ , αλλά όταν του έσκασα εκτυπωμένο τον πίνακα του υπουργείου μου έδωσε με 70Ε (πριν από 1,5 μήνα αυτά).

Ελιά πριν μια εβδομάδα στον Ωρωπό είχε 100Ε το μ3 ή 170Ε τον τόνο.
Δρύ 150Ε /τόνο (εδώ τσακώνεσαι για να πάρεις τα σωστά 2.2μ3 που αντιστοιχούν στον τόνο , για αυτό ο πεθερός μου αγόρασε πριν μια εβδομάδα με το βάρος - είχα μαζί μου και το υγρασιόμετρο και πήραμε με 15% υγρασία περσυνά ξύλα)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122679 από panosv
Όντως ο τόνος έρχεται κάπου στα 310.
Από μπρικέτες κάποια επώνυμη που είχα δοκιμάσει από γνωστό μεγάλο κατάστημα την έβρισκα 3,5 το 10κιλο η πιο χαμηλή της τιμή.
Το θέμα είναι οτι στις μάντρς ξύλων το κυβικό που σίγουρα είναι πολύ λιγότερο έχει λίγο πάνω από 100 ευρώ. Δηλαδή συγκινόμενο με τιμές και ποσότητες μαντράδων το λέω οτι ίσως συμφέρει.
Είναι πιο φθηνό από μπρικέτα και ίσως παρόμοιο σε απόδοση αλλά σίγουρα περισσότερο σε ποσότητα ωστε να έχεις και μια μόμινη φλόγα στο τζάκι.
Στην ουσία κάνω τη σύγκριση με παρόμοιες τιμές ξύλων με τη διαφορά οτι το ένα είναι σίγουρα στεγνό και σωστά κομμένο ενώ το άλλο είναι μάλλον λίγο .... μούσκεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122940 από panosv
Λοιπον μετα απο ερωτηση σε κανα δυο μαντρες, το κυβικο παει 105 ευρω αγνωστου βαρους. Το κυβικο στα επεξεργασμενα στεγνα που ανεφερα πιο πανω παει 125. Το επεξεργασμενο κυβικο παει περιπου 400 ισως και κατι παραπανω κιλα. Το αλλο κυβικο εχει αγνωστο βαρος. Επισης το επεξεργασμενο κυβικο χυδην μεν αλλα σε big bag μεγαλυτεεη του κυβικου. Βγαινει περιπου 1,4 κυβικα. Το αλλο ενα κυβικο σε μεταλικο κλουβι χυδην παλι. Εμπειρικα το κυβικο της μαντρας με ιδια χρηση περιπου μου εβγαλε λιγοτερο απο το μιαο τονο που ειχα παρει πριν απο την ιδια μαντρα.
Συμπερασματα?
Το επεξεργασμενο μηπως συμφερει? Ναι μεν ακριβοτερο αν κανουμε αναγωγη στο τονο αλλα αν το υπολοιπο βαρος της μαντρας ειναι νερο τι να το κανω??
Καμια γνωμη η εμπειρια παιδια γιατι τελειωνουν τα ξυλα και σκεφτομαι απο που να παρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122952 από tas

panosv έγραψε: Λοιπον μετα απο ερωτηση σε κανα δυο μαντρες, το κυβικο παει 105 ευρω αγνωστου βαρους. Το κυβικο στα επεξεργασμενα στεγνα που ανεφερα πιο πανω παει 125. Το επεξεργασμενο κυβικο παει περιπου 400 ισως και κατι παραπανω κιλα. Το αλλο κυβικο εχει αγνωστο βαρος. Επισης το επεξεργασμενο κυβικο χυδην μεν αλλα σε big bag μεγαλυτεεη του κυβικου. Βγαινει περιπου 1,4 κυβικα. Το αλλο ενα κυβικο σε μεταλικο κλουβι χυδην παλι. Εμπειρικα το κυβικο της μαντρας με ιδια χρηση περιπου μου εβγαλε λιγοτερο απο το μιαο τονο που ειχα παρει πριν απο την ιδια μαντρα.
Συμπερασματα?
Το επεξεργασμενο μηπως συμφερει? Ναι μεν ακριβοτερο αν κανουμε αναγωγη στο τονο αλλα αν το υπολοιπο βαρος της μαντρας ειναι νερο τι να το κανω??
Καμια γνωμη η εμπειρια παιδια γιατι τελειωνουν τα ξυλα και σκεφτομαι απο που να παρω.


Από τη στιγμή που τελειώνουν τα ξύλα, είναι μονόδρομος να αγοράσεις ξερά. Εκεί όμως ξεφεύγουν οι τιμές. Τόσο, ώστε να σκέφτεσαι μήπως πρέπει να βάλεις πετρέλαιο (εφόσον δικαιούσαι επιδότηση), γιατί η διαφορά δεν είναι μεγάλη. Μπορείς να το αποπληρώσεις και με δόσεις μέσω πιστωτικής.
Κι άστους να πουλάνε 125 ευρώ το κυβικό. :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ