Τι μίξη ξύλων να κάνω για μεγάλη διάρκεια καύσης και μεγάλη θερμική απόδοση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68227 από petros78
Αλεκο εχω βρει και λεπτο πουρναρι και πολυ χοντρους κορμους σκισμενους στα δυο με 180 ο τονος και λεω να δοκιμασω...

Ειχα πριν λιγο καιρο και εκαιγα οξυα και δρυ και ειχα πολυ μεγαλη αποδοση με λιγοτερα γεμισματα στον λεβητα, ομως δεν ειχε και πολλα κρυα τοτε... εχω μπερδευτει... πρωτη χρονια φετος που δουλευω ξυλολεβητα και μεχρι να βγαλω ασφαλη συμπερασματα θα αργησω...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68245 από ΑΛΕΚΟΣ

petros78 έγραψε: Αλεκο εχω βρει και λεπτο πουρναρι και πολυ χοντρους κορμους σκισμενους στα δυο με 180 ο τονος και λεω να δοκιμασω...

Ειχα πριν λιγο καιρο και εκαιγα οξυα και δρυ και ειχα πολυ μεγαλη αποδοση με λιγοτερα γεμισματα στον λεβητα, ομως δεν ειχε και πολλα κρυα τοτε... εχω μπερδευτει... πρωτη χρονια φετος που δουλευω ξυλολεβητα και μεχρι να βγαλω ασφαλη συμπερασματα θα αργησω...

κοιτα τουλαχιστον να ειναι ξερα.εγω αυτα που εχω ειναι ενος χρονου περιπου αλλα καιγοντε πολυ καλα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petros78

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138642 από Nikos_her
Καλησπέρα....
Περισσότερο για να το επαναφέρω γιατί είναι πολύ καλή ερώτηση.Και υποκειμενική...
Η Ελιά στην Κρήτη που είμαι είναι το μοναδικό γνωστο και μπερδεύομαι.
Μήπως να δω κάτι σε πουρνάρι?
Ή μήπως Μπριγκέτες....???
Εκεί τίνω....

Πάντως εμένα με ενδιαφέρει και το αποτέλεσμα ως προς την ποσότητα των ρύπων, καθώς επειδή είμαι σε πολυκατοικία, η καμινάδα μου είναι 20μ και τελείως κλειστή. Αποτέλεσμα να χρειαστεί να την καθαρίσω πέρισυ 2 φορές (έκαιγε full time λόγω μωρου) οπότε και μπριγκέτες να μου πείτε....αν είναι να γλυτώσω τα έξοδα του καθαρισμού...

Για πείτε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138648 από spartah3ad
Πυρήνοξυλο μπρικετα ψάξε, εργοστάσιο Κλήμης

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos_her

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138649 από spartah3ad
Το καλυτερο ξύλο είναι η ελιά! Εγώ καίω απο το χωράφι μου.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138657 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
... ρωτάει κάποιος τι είναι ο μεσές... και λαμβάνει την απάντηση: "Δρυς".

Πές το μωρέ ντρέτα : Μεσές = = = Δρυγιάς ......

Η ελιά κάνει μέτρια φλόγα αλλά κρατάει και έχει και καλή καρβουνιά, η πορτοκαλιά/μανταρινιά κάνει έντονη και μπλέ φλόγα αλλά δεν κρατάει πάρα πολύ, ο δρυς δεν κάνει τόσο φλόγα αλλά κρατάει πολύ.

Έχω κάψει και κλίματα, αχλαδιά, αμυγδαλιά, αλλά μικρές πσότητες και δεν έχω βγάλει άκρη. Και όλα φυσικά από τον τόπο μας...... Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα αγοράσω ξύλα, θα πάω για κλάδεμα/κορμοτομές και θα εξοπλιστώ...
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ