Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24721 από panospap
Απαντήθηκε από panospap στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
καλημερα,
εχω τοποθετησει την καμιναδα 1 μετρο οριζοντια (βγαινει απ'εξω) και μια γωνια 90 μοιρες προς τα κατω. συμφωνα με το μανιουαλ ειναι σωστο, αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρος..... :dry:
εσεις με την εμπειρια σας τι λετε?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by panospap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24839 από keep_it_real
Απαντήθηκε από keep_it_real στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Καλησπέρα !!

Σχεδιάζω να αγοράσω αερόθερμη σόμπα pellet και να την τοποθετήσω μόνος μου.

Διαβάζοντας στο φόρουμ, κατάλαβα ότι η απόδοση και η σωστή λειτουργία της σόμπας εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την σωστή τοποθέτησή της.
Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια όποιου γνωρίζει σχετικά με την τοποθέτηση των μπουριών.
Έχω σκεφτεί 2 διαφορετικές περιπτώσεις για την τοποθέτηση και έχω κάνει και 2 σχέδια για να σας βοηθήσω να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ.

Πρώτη περίπτωση, το μπουρί συνεχίζει ευθεία από το πίσω μέρος της σόμπας και διέρχεται από το διάδρομο προκειμένου να εκμεταλευθεί η θερμότητα που εκλύεται από το μπουρί στο διάδρομο-μπάνιο. Μήκος μπουριών 3 μέτρα, χωρίς γωνία.



Δεύτερη περίπτωση, το μπουρί κάνει γωνία 90 μοιρών και συνεχίζει ευθεία παράλληλα με τον τοίχο προκειμένου να εκμεταλευθεί η θερμότητα που εκλύεται από το μπουρί στον χώρο του σπιτιού.
Μήκος μπουριών 4 μέτρα, με γωνία στο πίσω μέρος της σόμπας.



Θα λειτουργήσει σωστά η σόμπα και στις 2 περιπτώσεις;
Ποιά είναι η προτιμότερη λύση κατά τη γνώμη σας ;
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. :)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by keep_it_real.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24940 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Καλημέρα σας,

Πρώτα απ'όλα , μην προσπαθείτε να ζεστάνετε κάποιους χώρους με τα μπουριά, δέν έχουμε τόσο μεγάλες θερμοκρασίες σε όλο το μήκος των καμινάδων. Εχουμε μεγάλες αποδόσεις στις σόμπες πέλλετ , που σημαίνει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της αποδιδόμενης ενέργειας βγαίνει απο τη σόμπα.

Επίσης μην ξεχνάμε οτι τα καυσαέρια στη σόμπα πέλλετ βγαίνουν μέσω του μοτέρ καυσαερίων, το οποίο έχει συγκεκριμένη "δύναμη". Δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά με μεγάλα μήκη καμινάδων. Το μέγιστο μήκος που έχουμε δει και δοκιμάσει να δουλεύει σωστά είναι 2,5 μέτρα περιπου. Αντε να σου δώσω μισό μέτρο ακόμα , 3 μέτρα. Χωρίς όμως ιδιαίτερες γωνίες και οπωσδήποτε ευθύγραμμα τμήματα.
Γενικώς να θυμάστε θέλουμε απλά πράγματα. Σας δείχνω και δυο φωτογραφίες απο το σετ καμινάδας που πουλάμε και τον τρόπο τοποθέτησης που προτείνουμε. Στη φωτό φαίνεται με ένα μέτρο καμινάδας , το δίνουμε και με δύο. Ενας πελάτης πρωί πρωί βγήκε στη βεράντα για τσιγάρο και τράκαρε με το καπέλλο της καμινάδας. Από τότε έχουμε δυο σετ, ενα για καπνίζοντες και ένα για μη. :lol:

Το καναρινί χρώμα που βλέπετε είναι μια απο τις πολλές δοκιμές του Σπύρου με πυρίμαχα χρώματα ψάχνοντας για τον τέλειο συνδιασμό (δε σημαίνει ότι τον βρήκε κιόλας).




και όπως πάντα πρωτοπόροι σε θέματα ασφαλείας , αν πάρει κάτι φωτιά έχουμε το λάστιχο δίπλα :woohoo: ( εννοείται πως αστειεύομαι)

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25684 από pratsdim
Απαντήθηκε από pratsdim στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,

Πρώτα απ'όλα , μην προσπαθείτε να ζεστάνετε κάποιους χώρους με τα μπουριά, δέν έχουμε τόσο μεγάλες θερμοκρασίες σε όλο το μήκος των καμινάδων. Εχουμε μεγάλες αποδόσεις στις σόμπες πέλλετ , που σημαίνει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της αποδιδόμενης ενέργειας βγαίνει απο τη σόμπα.

Επίσης μην ξεχνάμε οτι τα καυσαέρια στη σόμπα πέλλετ βγαίνουν μέσω του μοτέρ καυσαερίων, το οποίο έχει συγκεκριμένη "δύναμη". Δεν πρόκειται να δουλέψει σωστά με μεγάλα μήκη καμινάδων. Το μέγιστο μήκος που έχουμε δει και δοκιμάσει να δουλεύει σωστά είναι 2,5 μέτρα περιπου. Αντε να σου δώσω μισό μέτρο ακόμα , 3 μέτρα. Χωρίς όμως ιδιαίτερες γωνίες και οπωσδήποτε ευθύγραμμα τμήματα.
Γενικώς να θυμάστε θέλουμε απλά πράγματα. Σας δείχνω και δυο φωτογραφίες απο το σετ καμινάδας που πουλάμε και τον τρόπο τοποθέτησης που προτείνουμε. Στη φωτό φαίνεται με ένα μέτρο καμινάδας , το δίνουμε και με δύο. Ενας πελάτης πρωί πρωί βγήκε στη βεράντα για τσιγάρο και τράκαρε με το καπέλλο της καμινάδας. Από τότε έχουμε δυο σετ, ενα για καπνίζοντες και ένα για μη. :lol:

Το καναρινί χρώμα που βλέπετε είναι μια απο τις πολλές δοκιμές του Σπύρου με πυρίμαχα χρώματα ψάχνοντας για τον τέλειο συνδιασμό (δε σημαίνει ότι τον βρήκε κιόλας).




και όπως πάντα πρωτοπόροι σε θέματα ασφαλείας , αν πάρει κάτι φωτιά έχουμε το λάστιχο δίπλα :woohoo: ( εννοείται πως αστειεύομαι)


Καλησπέρα κ. Μοσχαλη,
με αφορμή το συγκεκριμένο μήνυμά σας και τις επισυναπτόμενες φωτογραφίες, θα ήθελα μια διευκρίνιση, σχετικά με τη δική μου περίπτωση εγκατάστασης αερόθερμης σόμπας pellet.

Μένω σε διώροφη μεζονέτα, περίπου 100 τ.μ. (50 ανά όροφο), και, για διάφορους λόγους, έχω καταλήξει στη λύση της εγκατάστασης 2 αερόθερμων σομπών pellet, μία σε κάθε όροφο (La Nordica - Extraflame Dorina 6,2 Kw). Επίσης, δε θα ήθελα την εγκατάσταση υψηλών, inox καμινάδων, τόσο για οικονομικούς, όσο και για αισθητικούς λόγους (το σπίτι είναι πετρόκτιστο). Η λύση που σκέφτομαι είναι αυτή ακριβώς, που αναπαρίσταται στη δεύτερη φωτογραφία σας. Έξοδος καυσαερίων μέσω ενός μικρού, οριζόντιου τμήματος φ80 από τον τοίχο και ενός κάθετου τμήματος, το πολύ, ενός μέτρου, εφαπτόμενο στον εξωτερικό τοίχο. Να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη σόμπα pellet διαθέτει μηχανισμό μηχανικής εξαγωγής καυσαερίων μέσω βεντιλατέρ. Τέλος, η σόμπα θα συνδεθεί και με UPS για προστασία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Πιστεύετε ότι, με τη συγκεκριμένη μορφή εγκατάστασης, θα υπάρξει ο απαραίτητος ελκυσμός;

Σάς ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Δημήτρης
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pratsdim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26106 από Ckourousis
Απαντήθηκε από Ckourousis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Καλημέρα!
Θα μετατρεψω το κλασσικό τζάκι σε κασσέτα πέλλετ.
Ο κατασκευαστης για εξοδο καυσαεριων εχει Φ80 διατομη και προτεινει μηκος καμιναδας εως 10 μέτρα.
Η πλάκα της ταρατσας μου ειναι στα 6.20 μετρα και επιπλεον μεχρι την εξοδο της υφισταμενης καμιναδας αλλα 2.40 μετρα.
Μπορω να κανω δυο ερωτησεις;
1) μπορει να μπει διαστολη απο Φ80 σε Φ100 και να συνεχισει με αεραγωγο θερμοαντοχο Φ100 ;
2) αν βγει στο υπαρχον στομιο καμιναδας θα φτασει τα 8.40 μετρα διαδρομης. Θα αποδιδει εκει ικανοποιητικα ή να βγει νωριτερα σπαζοντας τη καμιναδα πχ στα 6 ή 6.50 μετρα μηπως αποδιδει καλυτερα;
Η καμιναδα δεν ειναι ευθεια, στριβει λιγο, για να μπορει να μπει σωληνας τελειως ακαμπτος..
Ευχαριστω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26537 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Γεια σας και απο μενα
εγώ θέλω να κάνω την εξής ερώτηση.Η σόμπα θα πρέπει να είναι παράλληλα με τον τοίχο που θα γίνει η εξαγωγή της καμινάδας;Το ρωτάω αυτό γιατί θέλω να της δώσω μια μικρή κλίση (5-10 μοίρες) αλλά μόνο αν είναι παράλληλα η σόμπα βολεύει να βγάλω σε ευθεια την καπνοδόχο στο μπαλκόνι μου.Τι κάνω σε μια τέτοια περίπτωση;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ