Απορίες από νέο χρήστη σόμπας pellet (Angela TA12)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46223 από pefstathiadis
Φίλε Σάκη προφανώς εννοείς την τρύπα εισαγωγής φρέσκου αέρα που έχει η σόμπα δίπλα στην τρύπα εξόδου καυσαερίων. Αν θα κάνεις τρύπα στον τοίχο για να βάλεις σωλήνα ώστε να παίρνεις αέρα για τη σόμπα από έξω είναι δικιά σου επιλογή (όπως αρέσκεται ο καθένας δλδ) και ίσως πάρεις την απόφαση σου μετά από πειραματισμό με την σόμπα. Μια λεπτομέρεια όμως κάνει τη διαφορά. Όπως θα δεις στην πίσω μεριά της σόμπας οι δύο τρύπες που συνδέονται τα μπουριά (είσοδος φρέσκου αέρα & έξοδος καυσαερίων) είναι πολύ κοντά η μία με την άλλη οπότε αναγκαστικά στον τοίχο δεν μπορείς να ανοίξεις 2 τρύπες αλλά μία μεγάλη όπου θα περνάνε και τα 2 τα μπουριά και δεν ξέρω αν θέλεις να ανοίξεις μια σχετικά μεγάλη τρύπα στον τοίχο.

Επίσης θα με προβλημάτιζε το εξής: Αν δεν 'τραβήξεις' μεγάλο μπουρί που να απομακρύνονται τα καυσαέρια στο περιβάλλον υπάρχει η περίπτωση μέρος των καυσαερίων να εισέρχονται στο μπουρί εισαγωγής φρέσκου αέρα πράγμα που σημαίνει δηλητηρίαση.

Στη δικιά μου περίπτωση η σόμπα παίρνει αέρα από την ατμόσφαιρα του σπιτιού. Αυτό έχει ένα μειονέκτημα, πως όταν βάζεις τη σόμπα σε λειτουργία μεγάλης ισχύος ( μεγάλη φλόγα δλδ για να πιάσει τη θερμοκρασία που έχεις θέσει στον θερμοστάτη)ο αέρας ξηραίνεται, η μύτη τσούζει και η άκρη της γλώσσας καίει. Η απάντηση σε αυτό είναι να βάζεις τη σόμπα να πιάσει θερμοκρασία με πιο αργό ρυθμό ώστε να μην έχεις αυτά τα φαινόμενα!

Όσο για το εγχειρίδιο δεν σου έδωσε ο προμηθευτής; (εγώ έχω-αν θέλεις το κανονίζουμε)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ROKAVLON

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46343 από kagiop
Αγαπητέ pefstathiadis
Η εισαγωγή φρέσκου αέρα όπως λέμε σε μια σόμπα, είναι η είσοδος αέρα για την καύση του πέλετ ο οποίος ξανά βγαίνει πάλι έξω από τον καπνοδόχο.
Άρα δεν έχει καμία επαφή με τον θερμαινόμενο χώρο και δεν υφίσταται δηλητηρίαση.
Όσο για την τρύπα δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις μια μεγάλη αφού μπορείς να την ανοίξεις και παρά δίπλα με ένα σπιράλ αλουμινίου σωλήνα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pefstathiadis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47442 από adamantios
Ξερεί κανείς πως βγαίνει η λειτουργεία (pilot) σε angela TA12;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48578 από ROKAVLON
pefstathiadis..ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΕΝΧΕΙΡΙΔΙΟ...?ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΜΟΥ 1 ΕΝΧΕΙΡΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ANGELA ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ..Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΑΝ ΛΕΒΗΤΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΔΛΔ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ Η ΣΟΜΠΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΝΕΙ..ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 3 ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ANGELA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48579 από χρηστος8
ROKAVLON γραφουμε με πεζα, με κεφαλαια σημαινει οτι φωναζουμε...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ROKAVLON

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48580 από Panos
φίλοι συμφορουμίτες τα πράγματα είναι απλά, ανοίγουμε πίσω από την σόμπα, στον τοίχο δύο τρύπες, μιά διαμέτρου 8 cm για να βγάλουμε την καπνοδόχο, την οποία στην συνέχεια σηκώνουμε την καπνοδόχο όσο χρειάζεται και μονώνουμε για να πετύχουμε αυξημένο ελκυσμό καπνού. Στην συνέχεια ανοίγουμε μια δεύτερη τρύπα δίπλα στην πρώτη διαμέτρου 5 cm για να βάλουμε έναν σωλήνα ή σπιραλ εισροής φρέσκου αέρα για την οξυγόνωση του καυσίμου πέλλετ, κατά την διάρκια της καύσης. Στην έξοδο του σωλήνα προσαρτούμε ένα μεταλλικό δίχτυ για να μην μπαίνουν πουλιά. Η απόσταση των στομίων των δυο σωλήνων πρέπει να είναι τουλάχιστον 1 μέτρο για να μην έχουμε εισροή καυσαερίων στον χώρο καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ