Edilkamin Funny 11kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44522 από MPGKAVALA
Edilkamin Funny 11kW δημιουργήθηκε από MPGKAVALA
Γεια σας.Πέρσι αγόρασα μια αερόθερμη σόμπα edilkamin funny 11kW. Απο την αρχή μου παρουσίασε το πρόβλημα οτι στα δύο απο τα τρία ξεκινήματα εμφανίζει το σφάλμα check air flow. H παροχή του αέρα είναι απο έξω. Έβγαλα τα καπάκια και με οπτικό έλεγχο δεν φάνηκε κατι ύποπτο στην εισαγωγή του αέρα. Μετα καθάρισα τον αισθητήρα ροής αέρα.Έκανε ένα καλό ξεκίνημα και μετα πάλι τα ίδια. Μόλις βγάζει το σφάλμα και σταματήσω την σόμπα, στο επόμενο ξεκίνημα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Γνώριζει κάποιος αν πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις? Υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο που εξηγεί τις ρυθμίσεις που μπορώ να κατεβάσω? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44627 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin Funny 11kW

MPGKAVALA έγραψε: Γεια σας.Πέρσι αγόρασα μια αερόθερμη σόμπα edilkamin funny 11kW. Απο την αρχή μου παρουσίασε το πρόβλημα οτι στα δύο απο τα τρία ξεκινήματα εμφανίζει το σφάλμα check air flow. H παροχή του αέρα είναι απο έξω. Έβγαλα τα καπάκια και με οπτικό έλεγχο δεν φάνηκε κατι ύποπτο στην εισαγωγή του αέρα. Μετα καθάρισα τον αισθητήρα ροής αέρα.Έκανε ένα καλό ξεκίνημα και μετα πάλι τα ίδια. Μόλις βγάζει το σφάλμα και σταματήσω την σόμπα, στο επόμενο ξεκίνημα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Γνώριζει κάποιος αν πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις? Υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο που εξηγεί τις ρυθμίσεις που μπορώ να κατεβάσω? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Aκριβως τα ιδια παθαινω και εγω. οπως εχω ξαναπει.και οπως καταλαβαινω ειναι δυσκολη η λυση αυτου του προβληματος.
εχεις εντονη μαυριλα εξω στους τοιχους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44796 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
εμένα το κάνει σπάνια πλέον, έχω παρατηρήσει πως συνήθως το κάνει όταν την καθαρίσω, κλείσω το τζάμι και τη βάλω αμέσως μπροστά.

στο επισυναπτόμενο λινκ λένε πως το έλυσαν το θέμα βάζοντας μόνο τη πρώτη ένδειξη air flow στο 0,4, εγώ κατόπιν καθοδήγησης του τεχνικού έβαλα σε όλες τις τιμές 0,4...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44903 από MPGKAVALA
Απαντήθηκε από MPGKAVALA στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
Εξω έχω μπουρί που ανεβαίνει περίπου τρια μέτρα μέχρι την ταράτσα. Δεν έχω δει πουθενά μαυρίλες έξω.Μαζεύει πάντως κατάλοιπα στο καπάκι που υπάρχει τέρμα κάτω στο μπουρί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45120 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
τα εχω ολα στο 0,4 εδω και καιρο.χθες αλλαξα και τον χρονο που δουλευει το βεντυλατερ καυσαεριων στο κλεισιμο απο 60s σε 90s σημερα εκανε κανονικα εναρξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45193 από MPGKAVALA
Απαντήθηκε από MPGKAVALA στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
Εγω πριν ξεκινήσω σήμερα την σόμπα έβαλα την τιμή 0,4 στα AIR FLOW AC και AIR FLOW AR. Με την αλλαγή αυτη το πρόβλημα έγινε μόνιμο αφου σε πέντε προσπάθειες ανάματος είχα ισάριθμα check air flow. Μόλις τα έβαλα πάλι στις αρχικές τιμές ξεκίησε κανονικά. Το 0,4 σημαίνει οτι αν η τιμή του air flow είναι κάτω απο 0,4 σταματάει η σόμπα??? Γιατί πριν ξεκινήσω, στο display μέσω του μενου setup, έβλεπα οτι η τιμή του air flow έπαιζε απο 0,8 ως 1,1.
Αύριο θα τα κάνω όλα 0,4 και θα δόύμε την διαφορά.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MPGKAVALA. Αιτία: Λάθος παράμετρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ