Edilkamin Funny 11kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48903 από MPGKAVALA
Απαντήθηκε από MPGKAVALA στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
Πέρσι που δεν καθάριζα συχνά τους σωλήνες,μια φορά το δίμηνο, γινόταν αυτο που είπες.Κακος χαμός. Φέτος ειπα να τα καθαρίζω μια στις τρεις εβδόμάδες.Στο πρώτο καθάρισμα που έκανα τα πράγματα ήταν νορμάλ. Για τον καπνό στο ξεκίνημα νομίζω οτι φταίει και η ποιότητα του πέλλετ. Πέρσι με την παρτίδα πέλλετ που πήρα τον χειμώνα είχα αυτο το πρόβλημα.Το φετινό, κάνει γρήγορα ανάφλεξη, και δεν εμφανίζεται κάπνα. Το κάνει καμια φορά όταν δεν έχω καθαρίσει την σόμπα. Τι μάρκα πέλλετ πήρες? Εγώ με το Alfa πάω καλά για την ώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48931 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
Ποιους σωληνες λέτε, αυτούς που είναι κάτω από το δοχείο στάχτης 'η αυτούς που λύνεις το πλέγμα στη κάτω μεριά της σομπας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49384 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin Funny 11kW

oddios έγραψε: Ποιους σωληνες λέτε, αυτούς που είναι κάτω από το δοχείο στάχτης 'η αυτούς που λύνεις το πλέγμα στη κάτω μεριά της σομπας?

αυτους που λυνεις το πλεγμα στην κατω μερια της σομπας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49388 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin Funny 11kW

MPGKAVALA έγραψε: Πέρσι που δεν καθάριζα συχνά τους σωλήνες,μια φορά το δίμηνο, γινόταν αυτο που είπες.Κακος χαμός. Φέτος ειπα να τα καθαρίζω μια στις τρεις εβδόμάδες.Στο πρώτο καθάρισμα που έκανα τα πράγματα ήταν νορμάλ. Για τον καπνό στο ξεκίνημα νομίζω οτι φταίει και η ποιότητα του πέλλετ. Πέρσι με την παρτίδα πέλλετ που πήρα τον χειμώνα είχα αυτο το πρόβλημα.Το φετινό, κάνει γρήγορα ανάφλεξη, και δεν εμφανίζεται κάπνα. Το κάνει καμια φορά όταν δεν έχω καθαρίσει την σόμπα. Τι μάρκα πέλλετ πήρες? Εγώ με το Alfa πάω καλά για την ώρα.

φετος θα καιω ahira μια και αγορασα το καλοκαιρι για ολη την σεζον.ειμαι ευχαριστεμενος αλλα με βλεπω του χρονου για καλητερη ποιοτητα.
τωρα παιζω με της ρυθμισεις της εναρξης για να βρω το καλύτερο δυνατων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50036 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
χάρη σε εσάς ανακάλυψα πως είχα κάνει λάθος στη κατανόηση και δε καθάριζα τους κάτω σωλήνες (νόμιζα πως είναι μερος της συντήρησης που θα κάνει ο τεχνικός της εταιρείας).
Εκατσα χτες και τα καθάρισα, είχανε μπουκώσει, μιλάμε για πολύ πράμα!! Πλέον καθάρισμα κάθε 2 εβδομάδες.

Το καλό ήταν πως έβγαλε ελάχιστο και για πολύ λίγο καπνό και πήρε πολύ γρηγόρα η φωτιά (συνήθως ανάβει στο 740, χτες φούντωσε στο 800)και έχω την αίσθηση πως λειτουργεί καλύτερα (τις τελευταίες ημέρες ένιωθα πως μπούκωνε η λειτουργία της / απόδοση). θα το παρατηρήσω καλύτερα και εάν έχω κάτι θα ενημερώσω

Πελλετ πλέον καίω για όλη τη σαιζόν σβαικοφερ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by oddios.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50408 από MPGKAVALA
Απαντήθηκε από MPGKAVALA στο θέμα Edilkamin Funny 11kW
Κάθε δυο με τρεις εβδομάδες νομίζω οτι είναι απαραίτητο να καθαρίζονται οι σωλήνες. Αν καθαρίζεις και την άκρη της αντίστασης με ένα μαλακό βουρτσάκι και δεν έχει μαυρίλες μπορεί να ανάψει και πιο γρήγορα.Απο κει πέρα νομίζω είναι θέμα πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ