Πρόβλημα ο θόρυβος του ανεμιστήρα σόμπας πέλλετ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48665 από Fokion
με ή χωρις τσιμουχα?
κι αν με προφανως ανθεκτική στις θερμοκρασίες?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79325 από kanalarxhs1
Παλληκαρια καλησπερα μολις εντοπισα το θεμα και θελω κι εγω να βοηθησω για να γινει κατανοητο το τι συμβαινει με το θορυβο στις σομπες πελλετ. Κατ αρχην να σας πω οτι η φτερωτη που χρησιμοποιειται για την προσαγωγη του ζεστου αερα στον χωρο ειναι τυπου SIROCO. Αυτες οι φτερωτες εχουν την ιδιοτητα να προσαγουν πολλα κυβικα αερα αλλα με χαμηλη στατικη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ριχνει τον θορυβο. Τωρα το προβλημα του θορυβου εντοπιζεται στο οτι ο αερας καθως οδευει προς το στομιο που εχει η καθε σομπα τον αναγκαζουν να περασει απο καναλι μικρης διαμετρου για τα κυβικα αερα που στελνει ο ανεμιστηρας για δυο λογους. Πρωτον για να υπαρχει καλυτερη εναλαγη της θερμοτητας με αποτελεσμα να εχει ο αερας μεγαλυτερη θερμοκρασια και δευτερον να επιτυχουν μγαλυτερη ταχυτητα κατα την εξαγωγη απο το στομιο ωστε να μπορει να στειλει τον αερα πιο μακρυα. Συνεπεια αυτου ειναι να υπαρχουν τριβες οποτε αυξανεται ο θορυβος. Στον δε ανεμιστηρα καυσαεριων που ειναι μονης αναρροφησης εχουμε λιγοτερα κυβικα αερα αλλα με μεγαλυτερη στατικη ωστε να δημιουργηθει και η υποπιεση στο χωρο καυσης και να αναγκασει τον αερα να διελθει απο τον σωληνα φ50 που υπαρχει στο πλαι απο το ποτηρι οπου καιγεται το πελλετ με αποτελεσμα την καλη καυση. τωρα η λυση για τον ανεμιστηρα ανακυκλωσης ειναι να κλειστει σε ενα τετραγωνο μεταλλικο κουτι μονωμενο και να ανοιξουμε δυο τρυπες δεξια κι αριστερα της φτερωτης για να μπορει να τραβηξει αερα. Στον ανεμιστηρα καυσαεριων η λυση ειναι μια μινι ηχοπαγιδα στην εξοδο. Αυτες τις λυσεις θα τις δοκιμασω στο τελος της χειμερινης περιοδου γιατι τωρα δεν υπαρχει χρονος για πειραματισμους γιατι η σομπα καιει συνεχεια. Μετα τις δοκιμες θα ανεβασω σχετικα βιντεο με το αποτελεσμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80214 από karibu

kanalarxhs1 έγραψε: Παλληκαρια καλησπερα μολις εντοπισα το θεμα και θελω κι εγω να βοηθησω για να γινει κατανοητο το τι συμβαινει με το θορυβο στις σομπες πελλετ. Κατ αρχην να σας πω οτι η φτερωτη που χρησιμοποιειται για την προσαγωγη του ζεστου αερα στον χωρο ειναι τυπου SIROCO. Αυτες οι φτερωτες εχουν την ιδιοτητα να προσαγουν πολλα κυβικα αερα αλλα με χαμηλη στατικη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να ριχνει τον θορυβο. Τωρα το προβλημα του θορυβου εντοπιζεται στο οτι ο αερας καθως οδευει προς το στομιο που εχει η καθε σομπα τον αναγκαζουν να περασει απο καναλι μικρης διαμετρου για τα κυβικα αερα που στελνει ο ανεμιστηρας για δυο λογους. Πρωτον για να υπαρχει καλυτερη εναλαγη της θερμοτητας με αποτελεσμα να εχει ο αερας μεγαλυτερη θερμοκρασια και δευτερον να επιτυχουν μγαλυτερη ταχυτητα κατα την εξαγωγη απο το στομιο ωστε να μπορει να στειλει τον αερα πιο μακρυα. Συνεπεια αυτου ειναι να υπαρχουν τριβες οποτε αυξανεται ο θορυβος. Στον δε ανεμιστηρα καυσαεριων που ειναι μονης αναρροφησης εχουμε λιγοτερα κυβικα αερα αλλα με μεγαλυτερη στατικη ωστε να δημιουργηθει και η υποπιεση στο χωρο καυσης και να αναγκασει τον αερα να διελθει απο τον σωληνα φ50 που υπαρχει στο πλαι απο το ποτηρι οπου καιγεται το πελλετ με αποτελεσμα την καλη καυση. τωρα η λυση για τον ανεμιστηρα ανακυκλωσης ειναι να κλειστει σε ενα τετραγωνο μεταλλικο κουτι μονωμενο και να ανοιξουμε δυο τρυπες δεξια κι αριστερα της φτερωτης για να μπορει να τραβηξει αερα. Στον ανεμιστηρα καυσαεριων η λυση ειναι μια μινι ηχοπαγιδα στην εξοδο. Αυτες τις λυσεις θα τις δοκιμασω στο τελος της χειμερινης περιοδου γιατι τωρα δεν υπαρχει χρονος για πειραματισμους γιατι η σομπα καιει συνεχεια. Μετα τις δοκιμες θα ανεβασω σχετικα βιντεο με το αποτελεσμα


Αντε φιλαρακο δοκιμασε και ενημερωσε μας σχετικα.
Εχω θεμα με τον θορυβο κι αυτος ειναι ο λογος που θα στραφω αργα η γρηγορα(αν κρινω απο τα οικονομικα μου ΠΟΤΕ!)σε σομπα πελλετ νερου,τις μονες αθορυβες,μιας και εχω σταμπαρει καποιες και τις ακουσα εν λειτουργια.
Κριμα βεβαια να πουλησω την Ιταλιανα μου για το θορυβο,αλλα πριν συμβει θα εχω δοκιμασει τα παντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138472 από ΦΑΡΟΣ
ENERGY GP 8000 ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ Ο ΑΜΕΜΗΣΤΗΡΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΊ

energy gp 8000 καλημερα εχει την εχω σε λειτουργια 5 μερες πολυ θορυβο παναγια μου ο αμεμηστηρας τι γινετε σε αυτοι την περιπτωση τι μπορει να γινει να ελαχιστοποιηθεί



γράφε με μικρά σε παρακαλώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138474 από Fokion
καλως ηλθες.
Αν θες μην γραφεις κεφαλαια - υποτιθεται οτι φωναζεις εκτός κι αν οντως φωναζεις!!

εχω 2 GP
η.... λυση ηταν οτι τελικά το συνηθισα...
(αν μιλαμε παντα για τον φυσιολογικό τους θορυβο και οχι βλαβη....

αν θες περιεγραψε το λιγο παραπανω....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138476 από ΦΑΡΟΣ
το πρωι ειδικα που την βαζω σε λειτουργια παρα πολυ θορυβο μετα απο μισοι ωρα παραδιγμα μιονετε στα 3 τεταρτα. ειναι απο το βιντιλατερ ειναι απο τον ανεμιστιρα? το ψαχνω ακομα ευχαριστω πολυ ναστε καλα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ