Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71226 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
δυστυχως οι σομπες δεν ειναι ρυθμισμενες ...το ετυχε και δουλεψε μια δεν ειναι ο κανονας
εγω εδω κι ενα μηνα ρυθμισεις κανω και μεχρι απο ιταλια περιμενουμε απαντηση ...μονο που στην περιπτωση μου ο πωλητης ειναι απο διπλα αλλα και ασχετος :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71388 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

kfytopro έγραψε: Ρύθμιση δεν έγινε από κανένα.Η σόμπα δούλεψε στις αρχικές ρυθμίσεις 15 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Να σημειώσω δε ότι αρχικά είχε αγοραστεί η DORINA που δούλευε ακατάπαυστα επί 1 μήνα στο φουλ χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα μα κανένα πρόβλημα φορεμένη στην αρχική καμινάδα(της κακιάς ώρας). Αλλάχτηκε με την VIVIANNA PLUS επειδή δεν κάλυπτε τον χώρο μας.

...

...................................................................................................
="kfytopro"
Εχω κι εγω τη ιδια σομπα με σενα.Για τον κωδικο που λες οτι σου εβγαλε και εσβησε η σομπα θα σου πω τι συμβαινει.Η συγκεκριμενη σομπα εχει πολυ μικρο δοχειο σταχτης καμια σχεση με dorina και αν το πελλετ που καις δεν ειναι αριστης ποιοτητας βουλωνουν με τη βαρια σταχτη μερικες τρυπες αερισμου στο ποτηρακι καυσης και βγαζειτον κωδικο που λες .Θα σου πω και τι θα κανεις παρακατω..Ο κωδικος αυτος παραπεμπει σε βουλωμενο ποτηρι καυσης κυριως .Το επαθα κι εγω σημερα χρησιμοποιωντας no name pelle που δυστυχως αγορασα και μαλιστα σε τιμη 5,3 σαν πελλετ απο το egge της ρουμανιας >ο πωλητης εδω στα γιαννενα (ξυλεμπορας) μου ειπε οτι το εργοστασιο στο egge της ρουμανιας τελειωσε τη συμβαση με την αυστριακη εταιρεια και δεν μπορει πλεον να πουλαει με τη φιρμα.Ετσι αυτος μαζι με τις μελαμινες που εφερε με φορτηγο απο την ρουμανια εβαλε απο το ιδιο εργοστασιο και παλετες πελλετ σε διαφανες σακουλες no name .Καταλαβα οτι ισως ειχε μαιμουδια η υποθεση αλλα επειδη το ειδα λευκο και μυρωδατο σαν το αυστριακο το πηρα και η σομπα μας που εχει συστημα αυτοκαθαρισμου της σταχτης μετα απο 6-7 ωρες λειτουργιας εβγαλε τον κωδικο που λες.Τι κανουμε:
1.Απο τη στιγμη που θα βγει ο κωδικος η σομπα σβηνει συνεχιζει ομως να ακουγεται το σφυριγμα λειτουργιας.
2.Αφηνεις να περασουν 15 λεπτα και πατας να κλεισει αλλιως δεν κλεινει..Αν δεν κλεισει περιμενεις λιγα λεπτα και ξαναπατας.
3.Αφου η σομπα σβησει και κρυωσει με την σκουπα σταχτης καθαριζεις ολη τη σταχτη και βγαζεις το ποτηρακι του πελλετ.Βαλτο σε μια εφημεριδα αναποδα και θα δεις οτι σταχτη πολυ λιγο σκληρη εχει βουλωσει καποιε ςτρυπες και κυριως την τρυπα πισω απο το ποτηρι που ειναι ο αερας.χτυπησε το ποτηρι του πελλεττ ελαφρα πανω σε εφημεριδα και θα δεις να βγαινει σταχτη απο κει που δεν φαινεται.
Η λυση περα απο τις ρυθμισεις που οπωσδηποτε πρεπει να γινουν απο τον τεχνικο, ειναι δυο:
1.Θα καις μονο αυστριακο πελλετ που αφηνει τη λιγοτερη σταχτη(golden-rz-σβαι).
2.Καθε μερα υποχρεωτικα θα την καθαριζεις μετα απο 8-10 ωρες λειτουργιας.
Επειδη εχουμε την ιδια σομπα ειναι απαραιτητη η συνεργασια μας και η ανταλλαγη αποψεων και εμπειριων για τα κοινα προβληματα που θα μας προκυπτουν απο την σομπα μας.Το mail moy :giannena0000@yahoo.gr
ειναι και στο προφιλ μου.Κανε αυτα που λεω και τα ξαναλεμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71481 από kfytopro
Απαντήθηκε από kfytopro στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Φίλε ΗΠΕΙΡΩΤΗ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Τα πράγματα είναι σε γενικές γραμμές όπως τα λές.
Το θέμα είναι ότι καίω μόνο Golden Nuggets από την αρχή λειτουργίας της σόμπας.Δούλευε για 15 ημέρες χωρίς κανένα πρόβλημα.Σε ότι αφορά τον καθαρισμό αυτός γίνετε λεπτομερέστατα και καθημερινά.
Αυτά τα παραπάνω με κάνουν να πιστεύω ότι δεν φταίει το ποτήρι καύσης.
Σίγουρα όμως έχω μπλέξει για τα καλά μέσα στο καταχείμωνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71564 από Afoi Stamatiadi
Απαντήθηκε από Afoi Stamatiadi στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
καλησπέρα στην παρέα!
Επειδή είμαι αντιπρόσωπος και της συγκεκριμένης εταιρίας ,θέλω να πώ δύο τρία λόγια για τα προϊόντα ,όχι για να παινέψω το σπίτι μου αλλά γιατί θα μιλήσω εκ πέιρας και μόνο.

Πρόκυται για μία από τις σοβαρότερες εταιρίες Παγκοσμίως με συνεχή υποστήριξή από την πλευρά τους.
Όλα τα προϊόντα φυσικά περνούν από πολύ αυστηρούς ελέγχους πριν βγούν στην αγορά.
ΑΠό την Dorina που είναι η πιό μικρή αλλά θαυματουργή σόμπα εως τον λέβητα Lp30 που έχει και κάνει σχεδόν τα πάντα.

Αυτό που θέλω να πω οτι σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί που τις πουλούν χωρίς να γνωρίζουν τίποτα άλλο παρα μόνο την τιμή.
Αυτό φυσικά δεν το θέλει η εταιρια.
Οι έχοντες λοιπόν σόμπες ή λέβητες της εταιρίας να είναι σίγουροι ότι δεν θα μετανιώσουν για την επιλογή τους..
Αν τώρα χρειάζεστε κάποια βοήθεια έυχαρίστως να επικοινωνήσει όποιος το θέλει μαζί μας .

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71713 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Afoi Stamatiadi έγραψε: καλησπέρα στην παρέα!
Επειδή είμαι αντιπρόσωπος και της συγκεκριμένης εταιρίας ,θέλω να πώ δύο τρία λόγια για τα προϊόντα ,όχι για να παινέψω το σπίτι μου αλλά γιατί θα μιλήσω εκ πέιρας και μόνο.

Πρόκυται για μία από τις σοβαρότερες εταιρίες Παγκοσμίως με συνεχή υποστήριξή από την πλευρά τους.
Όλα τα προϊόντα φυσικά περνούν από πολύ αυστηρούς ελέγχους πριν βγούν στην αγορά.
ΑΠό την Dorina που είναι η πιό μικρή αλλά θαυματουργή σόμπα εως τον λέβητα Lp30 που έχει και κάνει σχεδόν τα πάντα.

Αυτό που θέλω να πω οτι σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί που τις πουλούν χωρίς να γνωρίζουν τίποτα άλλο παρα μόνο την τιμή.
Αυτό φυσικά δεν το θέλει η εταιρια.
Οι έχοντες λοιπόν σόμπες ή λέβητες της εταιρίας να είναι σίγουροι ότι δεν θα μετανιώσουν για την επιλογή τους..
Αν τώρα χρειάζεστε κάποια βοήθεια έυχαρίστως να επικοινωνήσει όποιος το θέλει μαζί μας .

Ευχαριστώ!


Ριξτε μια ματιά στους κανονες του forum. Απαγορεύονται links από εταιρικές ιστοσελίδες στην υπογραφή και στο συνδεσμο(website) του μελους.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Afoi Stamatiadi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72018 από kfytopro
Απαντήθηκε από kfytopro στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Τα νεότερα είναι τα εξής: η σόμπα δούλεψε συνεχόμενα πρωί βράδυ μετά απο μείωση του ποσοστού pellets που ρίχνει κατα 10%. Άλλωστε αυτή είναι η Μονή ρύθμιση που επιτρέπεται να γίνει απο τον χρήστη. Μέχρι στιγμής δεν εχω δει κάποια μειωση στην απόδοση της σομπας, μπορώ να πω ότι μου φαίνεται πως δουλεύει καλύτερα και σίγουρα ποιο οικονομικά. Περιμένω και τον τεχνικό αύριο και βλέπουμε. Νομίζω δεν χρειάζεται να ευχαριστήσω φίλους απο το forum αλλα επαγγελματίες για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές που πρόσφεραν. Τα νεώτερα αύριο μετα την επίσκεψη του τεχνικου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ