Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54506 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
την ιδια αλλα την τριτη μου την φερνουν
οποτε μη σε χασουμε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54615 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Καλησπέρα και από μένα.
Έχω την viviana plus και οι εντυπώσεις μου ως τώρα είναι εξαιρετικές.Καίω αυστριακό πέλλετ και ζεσταίνει διαμέρισμα 80 τμ.
Με προβλημάτισε αρνητικά το ότι η σόμπα δεν είχε στο βιβλίο που τη συνόδευε οδηγίες στα ελληνικά και ουτε ελληνικό μενού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54616 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
καλως ηρθες στην παρεα μας


Ελληνικο μενου εδω

www.lanordica-extraflame.com/en/manuals_m21


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55284 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame
Ήθελα να ρωτήσω κάτι που τωρα παρατήρησα στη σόμπα μου.Εχω τη viviana plus που την παρέλαβα εδώ και δυο μέρες.Μέχρι να μου έρθει αρχές Δεκέμβρη ο αντιπρόσωπος μου έδωσε για να ζεσταινομαι μια 12 kw lanordica.Με τη 12αρα δεν είχα κανένα πρόβλημα καπνού κατα την έναυση γιατί την άναβα εγώ με βαμβάκι μόλις έπεφτε το πέλλετ και δεν έβγαζε καθόλου ορατό καπνό αλλά το μπαλκόνι ψηλά σε 20 μέρες είχε αρχίσει να αλλλάζει χρώμα.Η έξοδος καυσαερίων γινόταν σε ύψος 1,80 κάτω από το μπαλκόνι. Ηρθε η viviana και είδα ότι είχε αλλαγές με κυριότερη τη διαδικασία καθαρισμου του ποτηριού έτσι ώστε η στάχτη με αέρα να πάει δίπλα στο σταχτοδοχείο.Παράλληλα κατά τη νέα τοποθέτηση ανοιξαμε νέα τρυπα χαμηλα και τα καυσαέρια βγαινουν χαμηλά στο μπαλκόνι στου 50 πόντους αμέσως μετά το οριζόντιο. ¨εβαλα και ups .Εδώ άρχισαν και οι προβληματισμοί. Παρότι της έκανα τεχνητή έναυση έξω στο μπαλκόνιείχα και έχω καπνό ασπρο ντουμάνι σε σημείο που λεω κάποιος θα φωνάξει την πυροσβεστική.¨οταν ανάψει η σόμπα ο καπνός περιορίζεται αλλά πα΄λι είναι ορατός κατά διαστήματα . Ήρθε ο τεχνικός και ρύθμισε το πέλλετ που πέφτει(το περιόρισε) και διόρθωσε τον αέρα αλλά το πρόβλημα του πολύ άσπρου καπνού συνεχίζεται για 3-5λεπτά και αργο΄τερα ξαναβγάζει λίγο καπνό κατά διαστήματα ,ίσως στον αυτοκαθαριμό να ξαναβγάζει.Ο τεχνικός μου είπε ότι ο καπνός στην αρχή ειναι κα΄τι που δεν περιορίζεται(δε δέχεται τεχνητή έναυση) και ο καπνός που βλέπω να βγαίνει αργότερα όταν ανάψει είναι η υγροποίηση των καυσαερίων που δεν λύνεται.Η έξοδος των καυσαερίων γινεται με οριζόντια σωλήνα 0,80 εκ πίσω από τη σομπα σε ύψος 0,50 κατευθείανέξω και κάτω απο μπαλκόνι.Επειδή είμαι σε πολυκατοικία έχω τρελλαθεί μην αρχίσουν οι γείτονες τα παράπονα και τι να την κάνω ,έδωσα και 2200ε .Μ¨ερα δεν τολμώ να την ανάψω από τον καπνό.¨εχετε εσείς παρόμοια προβλήματα.Τι να κάνω.
Ξέρω για το φίλτρο αλλά είδα ότι ο καπνός δεν περιορίζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55328 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: Ήθελα να ρωτήσω κάτι που τωρα παρατήρησα στη σόμπα μου.Εχω τη viviana plus που την παρέλαβα εδώ και δυο μέρες.Μέχρι να μου έρθει αρχές Δεκέμβρη ο αντιπρόσωπος μου έδωσε για να ζεσταινομαι μια 12 kw lanordica.Με τη 12αρα δεν είχα κανένα πρόβλημα καπνού κατα την έναυση γιατί την άναβα εγώ με βαμβάκι μόλις έπεφτε το πέλλετ και δεν έβγαζε καθόλου ορατό καπνό αλλά το μπαλκόνι ψηλά σε 20 μέρες είχε αρχίσει να αλλλάζει χρώμα.Η έξοδος καυσαερίων γινόταν σε ύψος 1,80 κάτω από το μπαλκόνι. Ηρθε η viviana και είδα ότι είχε αλλαγές με κυριότερη τη διαδικασία καθαρισμου του ποτηριού έτσι ώστε η στάχτη με αέρα να πάει δίπλα στο σταχτοδοχείο.Παράλληλα κατά τη νέα τοποθέτηση ανοιξαμε νέα τρυπα χαμηλα και τα καυσαέρια βγαινουν χαμηλά στο μπαλκόνι στου 50 πόντους αμέσως μετά το οριζόντιο. ¨εβαλα και ups .Εδώ άρχισαν και οι προβληματισμοί. Παρότι της έκανα τεχνητή έναυση έξω στο μπαλκόνιείχα και έχω καπνό ασπρο ντουμάνι σε σημείο που λεω κάποιος θα φωνάξει την πυροσβεστική.¨οταν ανάψει η σόμπα ο καπνός περιορίζεται αλλά πα΄λι είναι ορατός κατά διαστήματα . Ήρθε ο τεχνικός και ρύθμισε το πέλλετ που πέφτει(το περιόρισε) και διόρθωσε τον αέρα αλλά το πρόβλημα του πολύ άσπρου καπνού συνεχίζεται για 3-5λεπτά και αργο΄τερα ξαναβγάζει λίγο καπνό κατά διαστήματα ,ίσως στον αυτοκαθαριμό να ξαναβγάζει.Ο τεχνικός μου είπε ότι ο καπνός στην αρχή ειναι κα΄τι που δεν περιορίζεται(δε δέχεται τεχνητή έναυση) και ο καπνός που βλέπω να βγαίνει αργότερα όταν ανάψει είναι η υγροποίηση των καυσαερίων που δεν λύνεται.Η έξοδος των καυσαερίων γινεται με οριζόντια σωλήνα 0,80 εκ πίσω από τη σομπα σε ύψος 0,50 κατευθείανέξω και κάτω απο μπαλκόνι.Επειδή είμαι σε πολυκατοικία έχω τρελλαθεί μην αρχίσουν οι γείτονες τα παράπονα και τι να την κάνω ,έδωσα και 2200ε .Μ¨ερα δεν τολμώ να την ανάψω από τον καπνό.¨εχετε εσείς παρόμοια προβλήματα.Τι να κάνω.
Ξέρω για το φίλτρο αλλά είδα ότι ο καπνός δεν περιορίζεται.

Τον ασπρο καπνο(κακος μονο στο ματι) στην αρχη δεν μπορεις να τον περιορισεις εκτος και αν χρησιμοποιεις βαμβακι και οινοπνευμα η αυτα τα κυβακια για αναμα τζακιων,Παντως τον ασπρο καπνο μην τον φοβασαι ειναι για λιγο στην αρχη,αλλα εσυ λες οτι βγαζει και κατα την διαρκεια,αυτο δεν ξερω γιατι γινεται ισως να δοκιμαζες και καποιο αλλο πελλετ.Το δυσκολο σημειο για μενα ειναι η σταχτη που θα βγαζει και η μαυριλα και ποσο κοντα εχεις γειτονικο μπαλκονι και που ειναι η αποληξη της καμιναδας(αν ειναι εξω απο το μπαλκονι μηπως εχεις προβλημα με τον απο κατω, αν εχεις).Με σωστη ρυθμιση της καυσης θα αποφυγεις πολλα προβληματα αλλα οχι ολα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55350 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπες pellet LaNordica - Extraflame

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: έχω καπνό ασπρο ντουμάνι σε σημείο που λεω κάποιος θα φωνάξει την πυροσβεστική.¨οταν ανάψει η σόμπα ο καπνός περιορίζεται αλλά πα΄λι είναι ορατός κατά διαστήματα .............Τι να κάνω.
Ξέρω για το φίλτρο αλλά είδα ότι ο καπνός δεν περιορίζεται.


Θα πρέπει όλος ο κόσμος, χρήστες, γείτονες, ακόμα και η πυροσβεστική :lol: , να εξοικειωθούν με τις πελλετόσομπες και τον ελάχιστο, η πολύ άσπρο καπνό που βγάζουν κατά την έναυση, η ακόμα και σε μικρά τακτά διαστήματα.

Οι νοικοκυρές θα συνηθίσουν κατά την διάρκεια του χειμώνα, το σκούπισμα του μπαλκονιού, καθώς και τον καθαρισμό της στάχτης με την ηλεκτρική σκούπα στην σόμπα.

Τα φίλτρα νερού είναι αρκετά αποτελεσματικά, και μια πολύ καλή λύση.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ