Σόμπα pellet 11kW που δε ζεσταίνει τίποτα!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64214 από preetopaido
καλησπέρα στο forum, ως μη εξειδικευμένη σε θέματα σομπών πέλλετ, χρειάζομαι απελπισμένα βοήθεια γιατί κάποιος χριστιανός θα την πληρώσει μολις πετάξω τη σόμπα μου από το παράθυρο. Λοιπόν αγόρασα προ εβδομάδας μια eva calor slim nadie 11kw με απόδοση 86% δηλαδή περίπου καθαρά 9kw. Την έχω τοποθετήσει σε ενιαίο χώρο 60τμ με την προοπτική επειδή είναι καναλιζάτη να καλύψω με αεραγωγό τα υπόλοιπα 30τμ στο διάδρομο (δωμάτια και μπάνιο). Όμως η συγκεκριμένη δεν ζεσταίνει ούτε τα 60τμ που να βγάλω κανάλι? Πείτε μου τι μπορεί να φταίει? Την έχω βάλει στο σημείο που είχα το τζάκι μου και έχω βγάλει ένα αεραγωγό ευκαμπτο για τα καυσαέρια στην καπνοδόχο. Βρίσκομαι στο Ναύπλιο με εξωτερική θερμοκρασία 12 βαθμούς και μέσα έχω μετά από 3ώρες καύση στο μέγιστο 20 σε απόσταση μέχρι 3 μέτρα από τη σόμπα και στη κουζίνα (ενιαία) απόσταση από σόμπα 7 μετρα περίπου 18 βαθμούς. Αν ανοίξω το κλιματιστικό αισθάνομαι ότι ζεσταίνει πιο γρήγορα και περισσότερο. Παρακαλώ βοηθήστε όποιος μπορεί γιατί θα τρελαθώ. :blink: :silly: :S
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64219 από stergiosbik
Ρωτησες τον εμπορο που την αγορασες?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64228 από joe125
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας της σόμπας που είναι?
Μήπως είναι κοντά στην έξοδο τον καυσαερίων και η σόμπα διάβαση θερμοκρασία αλλά για άλλα?
καλό είναι να βάλεις και το άλλο εύκαμπτο και να τραβάει από έξω η σόμπα αέρα (για να μην σου ξηραίνει την ατμόσφαιρα)
όταν λες το έχω βάλει τον εύκαμπτο στην καπνοδόχο του τζακιού τι εννοείς? θα μπορούσες να βγάλεις μια φώτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64229 από preetopaido
Τον ρώτησα και μου είπε ότι τη σαλοκουζίνα στη χειρότερη έπρεπε να τη ζεσταίνει, άλλωστε την έχει δοκιμάσει λέει και αλλού και ήταν ικανοποιημένος ο αγοραστής. Για να καταλάβεις κάθομαι μπροστά της τώρα που γράφω στο 1,5 μέτρο ε και δεν έχω καεί, ενω αυτη δείχνει 28βαθμούς ένδειξη με βαθμούς καυσαερίων 160. Γίνεται να έχω κάνει κάτι λάθος ?????? ή είναι τόσο χάλια η αγορά μου???????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64230 από mastoras
Και τις πετρελαίου τις σόμπες όταν τις ανάβαμε, δεν ζέσταναν το σπίτι μας άμεσα.

Όταν έκαιγαν όμως πολλές ώρες, τότε έκαναν θαύματα. :)

Εαν η πελλετόσομπα δεν έχει πρόβλημα η καύση της, από εκεί και πέρα χρειάζεται υπομονή για να απολαύσουμε τα πλεονεκτήματα της.

Οι 28 βαθμοί που δείχνει η σόμπα ? :dry: Τι ένδειξη είναι αυτή ? Χώρου ?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64231 από stergiosbik
Nα του πεις να τσακιστει να ερθει να δει τι φταιει κ αν δεν δωσει λυση να την παρει πισω.
Οταν επαιρνε τα φραγκα ηταν καλα?
Εμεις εδω μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
Αλλιως ειναι οταν βλεπεις ζωντανα το προβλημα κ αλλιως απο το πληκτρολογιο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ