CS Thermos: σόμπες βιομάζας - pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92722 από γιαννης-δραμα
Γνωριζει καποιος την λειτουργια αυτων των σομπων που καινε εκτος απο πελλετ(και κακης ποιοτητας χωρις προβλημα)και βιομαζα(καλαμποκι-πυρηνα-τσοφλια κτλ),και εχουν ενα καινοτομο συστημα τροφοδοσιας και καθαρισμου(κατι σαν τροχος για χαμστερ :silly: ).
Επισης στην Ιταλια αρχιζουν και ακουγονται πολυ καλες εντυπωσεις για τις συγκεκριμενες σομπες γιατι μπορουν να καψουν οτιδηποτε σε βιομαζα χωρις προβληματα και ειδικα πολυ κακης ποιοτητας πελλετ που ειναι και παμφθηνο χωρις να δημιουργει καθολου κλινγκερ!
Επειδη με ενδιαφερει το θεμα οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο η εχει τετοια σομπα θα ηθελα να μας πει 2-3 πραγματακια και ας μην ειναι και ειδικος :lol:

www.csthermos.it/index.php?id=425&L=0
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92748 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα CS Thermos: σόμπες βιομάζας - pellet
Θα πω για τις TESI που εχω δουλεψει...

Ευκολες στο χειρισμο και τη ρυθμιση.
Εχουν 5 προγραμματα για πεντε διαφορετικα ειδη βιομαζας.
Εχουν 2 κοχλιες προωθησης του καυσιμου και 2 αντιστασεις
Το τυμπανο (η τροχος τσπ),περιστρεφεται ανα διαστηματα για να αδειαζει τις σταχτες και γι΄αυτο δεν υπαρχει θεμα με κλινκερ.
Ευκολες στο καθαρισμα και μεγαλο τασακι
Η TESI σομπα νερου εχει τη δυνατοτητα προσθηκης ενναλακτη για ζεστο νερο.
Η ιδια σε αεροθερμη ειναι και καναλιζατη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93574 από γιαννης-δραμα
Ε λοιπον ενδιαφερομαι γι αυτη την tesi οπου σκεφτομαι να καψω πελλετ με καλαμποκι σε μιξη!


Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι εχει μικροτερο βαθμο αποδοσης(82%)απο τις αλλες που εχουν 88%-91%
Στα καλα αυτη εχει και καναλια και μπορει να καψει εκτος απο πελλετ και κουκουτσι ελιας,πελλετ απο κλιματσιδες αμπελιου,κουκουτσι κερασιου,κελυφος φουντουκιου-αμυγδαλου,αγροπελλετ και καλαμποκι.
Αλλα επειδη δεν εχει περπατησει ακομα πολυ τις φοβαμαι λιγο να πω την αληθεια :blink:
Αντε βοηθατε γιατι πρεπει να αποφασισω εντος λιγων ημερων και να παραγγειλω(ειναι μεσω του εξοικονομω),ακουω και αλλες προτασεις μεχρι 2700 ευρα!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93620 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα CS Thermos: σόμπες βιομάζας - pellet
Γιαννη ειδα εγω σε φιλο την TESI την υδραυλικη και ειναι φοβερη! Απο μονη της στολιδι. Η αεροθερμη βεβαια δεν ξερωτι παιζει, αλλα εκεινη οντως πολυ καλη κατασκευη (ΑΛΛΑ πολυ ακριβη!)

Οντως καιει και πυρηνα, καλαμποκι κτλ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • harrys
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97264 από harrys
Απαντήθηκε από harrys στο θέμα CS Thermos: σόμπες βιομάζας - pellet
Είμαι κάτοχος τις αερόθερμης σόμπας axel 8,5 kw. Το σπίτι μου είναι 100 μ2.
Όντος καίει τα πάντα ότι πελλετ και αν την έβαλα δεν μου δημιούργησε κανένα απόλυτος πρόβλημα. Είχα 24 C0 στην σαλονοκουζίνα στην σκάλα 3! (τέρμα απόδοση έχει μέχρι 6 δεν χρειάστηκε) και εμένα με προβλημάτιζε η απόδοση αλλά τελικά είναι μια χαρά ειλικρινά δύο χρόνια που την καίω ζεσταίναμε και δεν κατάλαβα χειμώνα.
Η ετήσια μου κατανάλωση ήταν 1,8 τόνους πελλετ. δεν μπήκα στην διαδικασία να κάψω βιομάζα.Ο χειμώνας μου βγαίνει 500 εύρο με φουλ ζέστη και ι σόμπα δεν την σβήνω ποτέ παρά μόνο για καθαρισμό. Ανεβάζω και ένα βίντεο για να την διττέ. Την αγόρασα 1800 εύρο. Στο βίντεο ακούγετε η γυναίκα μου να μιλάει στο τηλέφωνο παρακαλώ αγνοήστε την….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112676 από leyterhs
Απαντήθηκε από leyterhs στο θέμα CS Thermos: σόμπες βιομάζας - pellet
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΠΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΗΣ ΑΝ ΕΠΗΤΡΕΠΕΤΕ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΒΟΙΘΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΜΠΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ