Ετήσιος καθαρισμός σόμπας pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119628 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ετήσιος καθαρισμός σόμπας pellet

electron έγραψε:

theoilia έγραψε: Μια υδραυλική σόμπα πέλλετ πως μπορούμε να την καθαρίσουμε;Πως θα βγάλουμε το μπουρί και το μοτέρ καυσαερίων από την στιγμή που λόγω της σύνδεσης της με χαλκό με το δίκτυο δεν μπορεί να μετακινηθεί...


Έπρεπε να είχες προνοήσει να εχει χώρο επίσκεψης απο πισω και απο οποια μερια χρειάζεται γιατι ειναι μέρη που πρέπει να καθαρίζονται.. Πχ αν εχεις βλαβη τι θα κανεις?, Θα αδειάσεις το δίκτυο και θα κοψεις σωλήνες?
Εγω πέρυσι εκανα φύλλο και φτερο το λεβητοστάσιο μου για τον λογο να μπορω να εχω πρόσβαση σε ολα τα σημεια του λεβητα


Σωστός ....σωστότατος.

Παλαιότερα είχα επισημάνει το "θέμα" σε εταιρία που πουλούσε και αναλάμβανε την εγκατάσταση υδραυλικών σομπών.
Είχα προτείνει να τοποθετηθούν διαιρούμενες βάνες στην προσαγωγή και επιστροφή, όπως και κάποιες άλλες μικροβελτιώσεις για την γρήγορη απεγκατάσταση της σόμπας σε περίπτωση βλάβης.
Η απάντηση που πήρα ήταν ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119638 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ετήσιος καθαρισμός σόμπας pellet
Εδώ μωρέ mastora δεν μπόρεσες εσύ να βγάλεις άκρη πως να μπορέσει να βγάλει ένας χρήστης που για πρώτη φορά ήρθε σε επαφή με κάτι τέτοιο;Αυτές οι διαιρούμενες βάνες τι ακριβώς κάνουν;Μπαίνουν εύκολα εκ των υστέρων;Και ποιες είναι οι άλλες μικροβελτιώσεις που τους πρότεινες;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119640 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ετήσιος καθαρισμός σόμπας pellet
Οι διαιρούμενες βάνες είναι απλές βάνες [διακόπτες] που αφού κλείσουν [διακόψουν την παροχή νερών προς σόμπα] στην συνέχεια χωρίζουν με ρακόρ [παξιμάδι] Ετσι η βάνα μένει κλειστή επάνω στις σωληνώσεις του δικτύου, ενώ η σύνδεση της [το ρακόρ] μένει επάνω στο πάσο της προσαγωγής-επιστροφής.



Το μόνο που μένει είναι να αδειάσουμε μόνο τα νερά που έχει μέσα η σόμπα. Πριν χωρίσουμε τις διαιρούμενες βάνες. Αυτό γίνεται με έναν εκκενωτή, το οποίο είναι στην ουσία ένα βανάκι και θα βρίσκεται μεταξύ του ρακόρ της βάνας, και της εξόδου η εισόδου σωλήνων της σόμπας.

Ναι εκ των υστέρων τοποθετούνται αυτά τα εξαρτήματα. Αφού βγει η σόμπα από την θέση της, και αδειάσει όλο το νερό της εγκατάστασης.

Αυτά βέβαια είναι δουλειά του υδραυλικού..υλικά..εφαρμογές, και άλλα μικρά και έξυπνα tips, που κάνουν εύκολη τη ζωή του τεχνικού που θα επισκευάσει την βλάβη, και γλυτώνουν από μεγάλη ταλαιπωρία, και κόστη τον ιδιοκτήτη της σόμπας :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #120919 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Ετήσιος καθαρισμός σόμπας pellet
mastora, εγώ δεν ξέρω πως με φώτισε ο θεός Η" πως το θυμήθηκα και το ζήτησα από τον υδραυλικό και μου έβαλε διαιρούμενες βάνες , μου τόνισε ότι στοιχίζουν παραπάνω ! (λογικό είναι) Ο ίδιος υδραυλικός 2-3 μέρες αργότερα τοποθέτησε την ίδια ακριβώς σόμπα-πελλετ, και έβαλε της απλές βάνες?? Δεν θα έπρεπε να πει σαν τεχνικός-υδραυλικός , ρε παιδιά να σας βάλω αυτές της διαιρούμενες βάνες? Για αυτό και αυτό τον λόγο? Δεν το είπε !!! Σκέφτηκε όμως να τους τοποθέτηση 2-3 μπουριά μονωμένα + καπελάκια κτλ (350-400 euro) στον δεύτερο όροφο πολυκατοικίας με άλλους 2 ορόφους από πάνω με αποτέλεσμα το μπαλκόνι να γίνει ΠΑΟΚ . ... τους έσωσα με τον καπνοσυλλέκτη του ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 :) :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135333 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Ετήσιος καθαρισμός σόμπας pellet
Έχει κάποιος να μου προτείνει έναν καλό μάστορα για αερόθερμη extra flame για την ετήσια συντήρηση?
Είμαι β.α προάστια. Ευχαριστώ.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143386 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Ετήσιος καθαρισμός σόμπας pellet
Αν ξερει καποιος να με βοηθησει. Εκανα ενα καθαρισμα σημερα στη σομπα καλο. Στα εσωτερικα πλαινα εχει δυο μακριες βιδες με μεγαλο κεφαλη που πιανουν κοντρα με παξιμαδι απο την εξω πλευρα. Τη μια βιδα την ειχαν στραβωβιδωση με συνεπεια να μου βγει η ψυχη να βγει, βρηκα αλλη ιδια και εβαλα αλλα ειναι ατσαλινη και οχι μαυρη οπως η μαμα. Παιζει να εχει προβλημα, μηπως οι μαυρες ειναι ειδικες για να αντεχουν στη θερμοκρασια? απο εκει που τις πηρα ρωτησα και μου ειπαν οτι αντεχουν και απλα οι μαυρες δεν εχουν περασει την διαδικασια για να μην σκουριαζουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ