Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119173 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
Μην ξεχνάμε ότι την σόμπα την βάζουμε στο σπίτι για οικονομία στα καύσιμα, και η οικονομία υπάρχει στην δική μου περίπτωση και 65% συγκριτικά με πετρέλαιο και πάνω από όλα ευχαριστιέμαι ζέστη. Φυσικά υπάρχουν και τα μειονεκτήματα όπως ανάφερε και ο Κυριακίδης2. Τα βάζεις κάτω και διαλέγεις << τα αγαθά κοποις κτώνται >>. Όσο για την μάρκα εγώ θα σου έλεγα Ελληνική, βρίσκεις και τον κατασκευαστή και ανταλλακτικά και βοηθάς τον τόπο σου και όχι τον Σκοπιανο. Με μια 10KW πιστευω είσαι υπέρ καλημενος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119180 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

akis1983 έγραψε: σε ευχαριστω!ποσα κw θα ηταν ιδανικοτερα δηλαδη?12?10?


θα σου ελεγα 12 αν η ταρατσα ειναι αμονωτη
στο ψαξιμο λιγο προσοχη στην ισχυ που διαβαζεις γιατι τα 10 μπορει ναναι 8 πραγματικα
να διαβαζεις την noominal ισχυ,,,η ισχυ κανονικης λειτουργιας κι οχι max η global η οπως αλλιως την ονομαζουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119183 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
Εγώ πέρσι έβαλα 2 σόμπες,μία στο σπίτι του πατέρα μου ιταλική (cola) και μία ελληνική στο σπίτι μου (caminodesing P55).Ήταν να πάρω και εγώ την cola που ανέφερες αλλά δεν μας "κολλούσε" αισθητικά.Κάτι που θα πρέπει να προσέξεις είναι και την μέγιστη κατανάλωση που δίνουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά οι κατασκευαστές.Εκεί θα μπορέσεις να καταλάβεις και την ισχύ της σόμπας.Πχ η Cola easy crono hr δίνει μέγιστη κατανάλωση 2,2kg/h και η caminodesing P55 δίνει 2kg/h.Κάνοντας την παραδοχή πως το πέλλετ έχει θερμική απόδοση περίπου 5 kw/kg εσύ ποιά λες πως είναι πιο ισχυρή;H P55 λέει πως είναι 13kw... που δεν βγαίνει με τίποτα βάση κατανάλωσης και η Cola λέει 10kw.Μάλλον οι ιταλοί σέβονται λίγο περισσότερο τους πελάτες τους :angry:

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119192 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
Μιας και μαζευτήκαμε όλοι οι απανταχού παρόντες πελετόβιοι και πάσης Ελλάδος. Για να μην ανοίξω άλλο θέμα αλλού.
Έκανα πειράματα στην σόμπα προσθέτοντας επιπλέον μέτρα μπουριά .. στην αρχή είχε 3 μέτρα μάξιμουμ μήκος μπουριά (δεδομένου ότι αυτό συνιστούν οι κατασκευαστές για 3 μέτρα ολικό μήκος , και κάθε γωνία μπουριού που υπάρχει θα συνυπολογίζεται ως 1 μέτρο) ...
Όμως στην πορεία είδα ότι στην τελική έξοδο του μπουριού προς καμινάδα η θερμοκρασίες έφταναν υπερβολικές (σε σημείο να μην μπορείς να αγγίξεις το μπουρί ) .. αυτό με έβαλε σε σκέψεις ότι πολύ θερμογόνος δύναμη έφευγε άσκοπα από την καμινάδα ...
Πειραματίστηκα λοιπόν βάζοντας διπλάσιο μήκος μπουριών + γωνία .. και παρατήρησα αύξηση της απόδοσης στον ίδιο χώρο .. και ποιο μικρή απώλεια θερμοκρασίας στην τελική έξοδο του μπουριού (μπορούσα να την αγγίξω με το χέρι)
Το μόνο ελάττωμα που παρατήρησα στην αρχή .. είναι ότι όταν την ανάβεις την σόμπα 1η φορά και έχεις επιλέξει την χαμηλώτερη ένταση (στην περίπτωση μου στο 1 ) . υπάρχει περίπτωση να σβήσει η σόμπα μετά από λίγο.
Για να μην συμβαίνει αυτό ... το διόρθωσα ξεκινώντας την ένναυση της σόμπας στο 2 (επιλογή) μέχρι να περάσει σχεδόν 1 ώρα (να ντουμανιάσει το καμίνι) και να αποκτήσει "φυσιολογική ροή" ..
Αργότερα κατεβάζω και πάλι την ένταση στο 1 ... από εκεί και ύστερα δεν σβήνει η σόμπα ... και η απόδοση αισθητά καλύτερη.
Δεν θέλω να πουλάω εξυπνάδες ... αλλά αν το έκανα αυτό .. είναι στην κρίση σας στο τι θα κάνετε εσείς.
Επίσης έχει αντιαισθητικό αποτέλεσμα (πολλά μέτρα μπουριά...) .. εμένα όμως δεν με απασχολεί , και βλέπω ότι αξίζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119330 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;

Κυριακίδης 2 έγραψε: Μιας και μαζευτήκαμε όλοι οι απανταχού παρόντες πελετόβιοι και πάσης Ελλάδος. Για να μην ανοίξω άλλο θέμα αλλού.
Έκανα πειράματα στην σόμπα προσθέτοντας επιπλέον μέτρα μπουριά .. στην αρχή είχε 3 μέτρα μάξιμουμ μήκος μπουριά (δεδομένου ότι αυτό συνιστούν οι κατασκευαστές για 3 μέτρα ολικό μήκος , και κάθε γωνία μπουριού που υπάρχει θα συνυπολογίζεται ως 1 μέτρο) ...
Όμως στην πορεία είδα ότι στην τελική έξοδο του μπουριού προς καμινάδα η θερμοκρασίες έφταναν υπερβολικές (σε σημείο να μην μπορείς να αγγίξεις το μπουρί ) .. αυτό με έβαλε σε σκέψεις ότι πολύ θερμογόνος δύναμη έφευγε άσκοπα από την καμινάδα ...
Πειραματίστηκα λοιπόν βάζοντας διπλάσιο μήκος μπουριών + γωνία .. και παρατήρησα αύξηση της απόδοσης στον ίδιο χώρο .. και ποιο μικρή απώλεια θερμοκρασίας στην τελική έξοδο του μπουριού (μπορούσα να την αγγίξω με το χέρι)
Το μόνο ελάττωμα που παρατήρησα στην αρχή .. είναι ότι όταν την ανάβεις την σόμπα 1η φορά και έχεις επιλέξει την χαμηλώτερη ένταση (στην περίπτωση μου στο 1 ) . υπάρχει περίπτωση να σβήσει η σόμπα μετά από λίγο.
Για να μην συμβαίνει αυτό ... το διόρθωσα ξεκινώντας την ένναυση της σόμπας στο 2 (επιλογή) μέχρι να περάσει σχεδόν 1 ώρα (να ντουμανιάσει το καμίνι) και να αποκτήσει "φυσιολογική ροή" ..
Αργότερα κατεβάζω και πάλι την ένταση στο 1 ... από εκεί και ύστερα δεν σβήνει η σόμπα ... και η απόδοση αισθητά καλύτερη.
Δεν θέλω να πουλάω εξυπνάδες ... αλλά αν το έκανα αυτό .. είναι στην κρίση σας στο τι θα κάνετε εσείς.
Επίσης έχει αντιαισθητικό αποτέλεσμα (πολλά μέτρα μπουριά...) .. εμένα όμως δεν με απασχολεί , και βλέπω ότι αξίζει.

Σε ένα μοναστήρι πέρσι είχαν πέραση το μπουρί μέσα από 2 δωμάτια και
ζέσταναν και τα τρία δωμάτια. Κάψανε 2200 κιλά πελλετ. 8 μέτρα οριζόντιο και 3 μέτρα κάθετο μπουρί 1γωνια 1 ταφ. Πριν από 15 μέρες καθαρίστηκαν προληπτικά (δεν είχαν και πολύ στάχτη μπορώ να πω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119340 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Ποια σομπα pellet να επιλέξω;
-dimlyk- Αυτό είναι καλό τώρα? το να μην σβήνει?
είναι κάτι που το σκέφτομαι πάρα πολύ τώρα τελευταία .!!!!
άραγε πότε κάνεις οικονομία στο πελλετ, όταν σβήνει εντελώς και ξανά αναβη μετά από 1-2 ώρες
η όταν μπαίνει σε eco -monzolatsione-οικονομία?) και δεν σβήνει ποτέ ??? ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by andreas72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ