Aπογοήτευση από σόμπα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119885 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet
αυτο.
βαλτο μακρυα οσο παει

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119889 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet
Αλλος μάστορας πέρασε την σόμπα, άλλος μάστορας θα στην ρυθμίσει ? :ohmy:

Εαν στην πέρασε ο ίδιος γιατί δεν την ρύθμισε από την αρχή ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119910 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet

aggelos27 έγραψε: η εγκατάσταση έχει γίνει σωστά η σόμπα είναι για 90τ.μ και ο χώρος είναι 60τ.μ εγώ που μίλησα με τον μάστορα μου τον είπα ότι η θερμοκρασία που μου δίνει η σόμπα δεν ξεπερνάει τους 17 και μου λέει η φλόγα που βλέπεις αυξομειώνετε δηλ εκεί που ανάβει τέρμα σε κάμπια φάση χάνετε και μου λέει ότι θέλει να την ρυθμίσουμε αν είναι ξυλοσμπα θα ίδρωνα τώρα :P δεν κατήγορο τις σόμπες pellet άπλα λέω την 2ημερη εμπηρια μου και δεν ειναι καλή....
αα ναι Θεσσαλονίκη είμαι



μην το γελας ξερεις τι ειναι να κουβαλας μεσε 2 οροφους και ο ιδρωτας να σταζει ραι-θρου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119915 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet

το έχω δοκιμάσει αυτό που λες το έβαλα στο τέρμα τον ανεμιστήρα στο 5 δηλ το ίδιο και την ποσότητα του πελετ που πέφτει στο ποτηράκι στο τέρμα αλλά τα ίδια βλεπω..

Στο 5 αν το έβαλες .. (για να εξηγούμαστε καλύτερα) ... η φλόγα πρέπει να έγινε πολύ έντονη ο χαμός θα έλεγα (ενώ εσύ μας λες το ίδιο) ανάλυσε όμως τι εννοείς το ίδιο ... απαντήσεις θέλεις αλλά πληροφορίες δεν δίνεις...

Να στο θέσω εγώ ποιο αναλυτικά (μήπως και καταλάβεις) τι θέλουμε να μας πεις.

Όταν είναι σε πολύ χαμηλή ένταση π.χ. στο 1 ή στο Eco . η φλόγα λογικά ανεβαίνει από το (ποτηράκι που πέφτουν τα πελλετ) ελάχιστα π.χ. το πολύ 10 εκατοστά από το ποτηράκι (οπωσδήποτε υπάρχουν και φάσεις ) που η φλόγα δεν εξέχει και καθόλου από το ποτηράκι (θαρρείς πάει να σβήσει) αλλά επανέρχεται και πάλι σε ύψος 10 εκατοστά από το ποτηράκι ...

Το λοιπόν , τώρα είπες το έβαλες στο 5 ...
Τι ύψος είδες την φλόγα από το ποτηράκι ? ... πάλι 10 εκατοστά? (απάντησε σε αυτό)

και 2ον μπροστά σου (από την σόμπα) βγαίνει ο ζεστός αέρας με βεβιασμένη κυκλοφορία .... απάντησε και εδώ πως αισθάνεσαι αυτήν την θερμοκρασία που βγαίνει από εκεί "τουρμπάτη " ? ή ψίχουλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119933 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet
Δύσκολες ερωτήσεις για να σου απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία σόμπας πέλλετ 2ημερών.

Επίσης κάθε μάρκα σόμπας έχει και διαφορετικό λογισμικό. Μπορεί όλες οι σόμπες να έχουν 2 ανεμιστηράκια και έναν κοχλία μεταφοράς πέλλετ, αλλά το εύρος των ρυθμίσεων για αυτά τα μοτεράκια από σόμπα σε σόμπα διαφέρουν δραματικά.

Σε πολλές σόμπες επίσης η 1 σκάλα έντασης της φλόγας είναι η δυνατή, ενώ σε άλλες η χαμηλή. Τα eco δεν λειτουργούν όλα το ίδιο σε κάθε σόμπα. Άλλες στο eco σβήνουν και ξαναανάβουν, άλλες σβήνουν τελείως, άλλες περνάνε στην χαμηλότερη σκάλα, ενώ άλλες τα έχουν όλα αυτά μαζί....δηλαδή πολλαπλές επιλογές eco.

Αλλο τώρα. Για να ρυθμίσεις ένα κοχλία να ρίχνει την κατάλληλη ποσότητα και στον συγκεκριμένο χρόνο το πέλλετ, δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση. Χρειάζεται ώρες να κάθεσαι πάνω από την φλόγα για να πετύχεις την σωστή καύση. Ξέρουμε ότι η φλόγα στις σόμπες αυξομειώνεται. Υπάρχουν σόμπες όμως που έχουν τόσο μεγάλο εύρος ρυθμίσεων [κοχλία] που αυτό το φαινόμενο μπορεί να εξαλειφθεί.

Αλλες πάλι σόμπες δεν έχουν δυνατότητα ρύθμισης του κοχλία, και αυτός λειτουργεί σε ένα στανταρ πρόγραμμα.....οπότε εκεί "παίζεις" μόνο με τον αέρα και τίποτα άλλο. Και φυσικά σε αυτές τις σόμπες χρησιμοποιείς καλό πέλλετ.

Παρατηρήθηκε σε πολλές σόμπες, σε κάθε χρονιά παραγωγής να αλλάζει και το λογισμικό....πάντα φυσικά προς το καλύτερο. Οπότε η ίδια μάρκα σόμπας της προηγούμενης χρονιάς, δεν έχει καμιά σχέση με τις σόμπες της φετινής χρονιάς.

Εχω δει σόμπες που καίνε μόνο πέλλετ και ζέστη δεν βγάζουν καθόλου. Επίσης έχω δει και σόμπες που είναι πυροβόλα χωρίς να χρειάζεται να κάψεις τα άντερα σου σε καύσιμο. Υπάρχουν σόμπες επίσης που έχουν χειροκίνητο σύρτη εκτόνωσης του αέρα εισαγωγής για την καύση. Οπότε επιλέγεις και την ποσότητα αέρα που θα περάσει στον θάλαμο, εκτός από την ταχύτητα του ανεμιστήρα του smoke. Απλό πραγματάκι, αλλά καινοτομία. ;)

Άλλες σόμπες έχουν αεροκουρτίνα για την αποφυγή μαυρίσματος του τζαμιού, ενώ άλλες πάλι δεν έχουν αυτό το πλεονέκτημα.

Γενικά γίνεται ένα μεγάλος χαμός με τις σόμπες πέλλετ. :lol:

Οπότε για να δίνουμε συμβουλές θα πρέπει να γνωρίζουμε την σόμπα, το λογισμικό, τις ρυθμίσεις της.

Αυτά από προσωπικές μικρές εμπειρίες :)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119943 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Aπογοήτευση από σόμπα pellet
Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ τα είπε όλα. Ετσι ακριβως εχει το πραγμα.
Να προσθέσω μόνον μια εμπειρία.
Μερικές σόμπες αυξανουν την απόδοση μετα τις πρωτες 100-150 ωρες λειτουργίας.
Απίστευτο σας ακουγεται....
Ετσι το εβλεπα και εγω.
Όμως είναι αληθες---το ανεξηγητο.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ